Medaile? Kabina zůstává na zemi, hlásí Voráček. Slováků je mu líto

Foto: Alena Zapletalová

(BRATISLAVA, od našeho zpravodaje) Český tým šlape, Jakub Voráček také. Kapitán dovedl tým k vysoké výhře nad Rakouskem, sám už na turnaji nasbíral 12 bodů, což ho řadí mezi nejproduktivnější esa turnaje. Útočník Philadelphie je v pohodě, ovšem dobře ví, že to hlavní teprve přijde. "Kabina je na zemi. Rozhodne čtvrtfinále," upozorňuje.

HokejkaTV


Další vysoké vítězství, v tabulce už 15 bodů. Český tým jede v Bratislavě naplno, co říkáte?
Nad papírově slabšími soupeři vyhráváme takovým rozdílem, protože dobře bruslíme. Ten pohyb je opravdu kvalitní, podobný jsem na žádném mistrovství zatím nezažil. I když mají soupeři ze začátku sílu a vydrží s námi bruslit, tak postupem času odpadávají. A je to vidět.

Může hrát roli, že v české reprezentaci dostalo šanci hodně mladších hráčů?
Chcete tím říci, že my staří nemůžeme bruslit? (usměje se) Abych pravdu řekl, tak jsem byl překvapený, jak jsme bruslili v přípravě na Slovensku. I potom v Brně. Přijel jsem z Ameriky a nevěděl, co to se mnou udělá. Ale teď z toho bereme.

Znamenají dosavadní výsledky na šampionátu velký příslib před čtvrtfinále?
To je jedno. Můžete hrát všechny zápasy dobře, pak uděláte jednu dvě chyby a najednou se to složí jak domeček z karet. Tam je důležité, abychom nebyli vylučovaní. V první třetině s Rakouskem jsme bohužel faulovali, všechny byly. V oslabení je hrozba zranění při blokování puku. Myslím, že jsme na tom bruslařsky tak dobře, že jsme si to mohli odpustit.

Rozhodčí nejdřív trestali jen český tým, pak zase soupeře.
Udělali z toho cirkus. Ve druhé třetině vyloučili Filipa Hronka, pak se to snažili dostat zpátky. Zápas byl rozkouskovaný místo toho, aby se hrálo pět na pět a hokej měl nějakou úroveň. Přišlo mi to jako NHL v sezoně 2005-06, kdy se pískalo patnáct faulů za zápas.

Foto: Aleš Krecl, Český hokej

Vy osobně hodně bodujete, daří se vám v každém zápase. I celému prvnímu útoku. Máte dobrý pocit?
Ještě je hodně co zlepšovat. Proměňování šancí může být na lepší úrovni, vytváříme si spoustu šancí. Všechno se bude odvíjet od čtvrtfinále. I když udělám 25 bodů v základní skupině, a pak prohrajeme 0:4, tak se to nuluje.

S Michalem Frolíkem jste první, kteří od dob Roberta Reichla dokázali udělat na šampionátu víc než 10 kanadských bodů. Máte z toho radost?
Takhle nad tím nepřemýšlím. Cítím se dobře fyzicky, s Froldou hrajeme docela dobře. Ještě se to dá zlepšit. Na Švýcary a hlavně na čtvrtfinále.

Právě Robert Reichel hodně mluví o tom, jaký jste vůdce a lídr. Těší vás to?
Ale ono když se zeptáte hráčů nebo trenérů, tak je jasné, že nebudou pomlouvat někoho, koho mají v kabině. Rozumíte? Dobrej lídr je, když se vyhraje. Každopádně se snažím.

Nepřeceňujete to?
Já jsem já. Je jasný, že vás kluci nebudou drbat do novin.

V bodování je hodně vidět i Michal Frolík, který v NHL míval spíš obranné úkoly.
Poslouchá. Když mě bude poslouchat, já se budu cítit dobře. A on také. (uměje se)

Nepřipomínají vám dosavadní výkony šampionát v Bratislavě 2011? Tehdy se také hodně dařilo. 
Hrajeme parádní ofenzivní hokej, padají góly. Lidé se baví. Doufejme, že dojdeme daleko. A že to bude za něco stát.

Povzbudit vás přijela Martina Sablíková, proti Rakousku zase Ester Ledecká. Vážíte si toho?
Je to dobře. Ony mají kariéry také náročné. Když si můžou odskočit, udělat si radost a dát si možná i pivo, tak je to příjemné zpestření. Pro nás určitě dobře, že lidi jezdí a baví je to.

Jsou fanoušci silným hnacím motorem na ledě?
Jasně, pomáhá to. Samozřejmě je lepší, když tu máte devět tisíc fanoušků než třeba pět set.

V finiši základní skupiny vás čekají Švýcaři, bude to po zápasech s papírově slabšími soky důležitý test před play off?
Určitě. O Švýcarech nikdo nemluví, protože dostat se mezi nejlepších šest je hodně těžké. Ale já si myslím, že dneska už musíme brát ne top šest týmů na světě, ale top sedm. Švýcaři jsou schopní porazit kohokoli, mají hodně vynikajících hráčů. Je to nebezpečný tým, všichni to víme a určitě se na ně připravíme. Musíme dobře bruslit. V sázce bude, kdo se vyhne stěhování do Košic.

Před mistrovstvím světa každý mluvil o medaili. Jste teď k naplnění snu o kousek blíž?
Zůstávám při zemi. Vím, jak je to těžké. I když se povede čtvrtfinále, tak tam máte ještě dva zápasy, abyste uhráli medaili. Náročný je to hodně, musíme se soustředit na každý následující zápas. Samozřejmě pro vás je hezké psát o medaili, ale kabina zůstává na zemi.

Co říkáte na Slováky, kteří se nedostali do čtvrtfinále?
Podle mě je to pro ně kruté. Všechny zápasy měli vyrovnané. Měli problém s koncovkou, ale výkony byly dobré s trpkým koncem. Je mi jich líto.

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz