Manažer Nedvěd: Podřídím se čemukoli. Každý do toho musí dát maximum

Foto: Vladimír Koča

8. června 2018, 11:30

Václav Jáchim

Roli manažera výběru si nanečisto zkusil při letošním Utkání hvězd. Petr Nedvěd pomáhal skládat tým Tipsport extraligy pro exhibici v Bratislavě, teď ale někdejší vynikající útočník stojí před mnohem větší výzvou. Nastupuje do pozice generálního manažera národního týmu, v níž před ním působili Jiří Fischer, Milan Hnilička nebo Martin Ručinský. Nedvěd končí čtyři roky prázdnin, které si dal po skončení aktivní kariéry. "Je to pro mě obrovská pocta. A čest," říká upřímně.

Nový fanshop

Majitel stříbra z olympiády 1994, kde reprezentoval Kanadu, i pamětník posledního medailového úspěchu českého národního týmu na MS 2012 jde do nové práce s velkou vervou a očekáváním. Nedvěd není zvyklý dělat něco napůl. Když už se rozhodl, přijímá roli odpovědně. "Bavili jsme se o tom s Tomášem Králem. Všichni si jasně uvědomujeme, že do toho musíme dát maximum. Jinak to nejde!" zdůrazňuje.

V nejbližších dnech bude součástí budování realizačního týmu, který vytvoří především hlavní kouč Miloš Říha. Nedvěd už hovořil s některými hokejisty z NHL, hodlá oslovit další. Má obrovskou výhodu, že byl kdysi v jejich kůži. Navíc je pozitivní, má nadhled. Do duší hvězd NHL se dokáže vcítit jako málokdo, nechybí mu respekt uznávané persóny. "V komunikaci s hráči z NHL vidím své úkoly, ale sledovat budu všechny hokejisty bez rozdílu," dodává.

Po skončení kariéry jste si dal delší volno. Co vás přesvědčilo, že jste nyní kývl na nabídku a stal se generálním manažerem národního týmu?
Je pravda, že jsem si chtěl odpočinout. Na konci kariéry jsem byl trošku vyčerpaný, hlavně psychicky. Všechno má svůj čas. Být generálním manažerem národního mužstva je pro mě obrovská čest a pocta. Pevně věřím, že to českému hokeji já, trenéři i celý realizační tým vrátíme. Že se z velkých turnajů začneme vracet s medailemi.

Cítil jste, že je optimální doba zase se v nějaké roli vrátit k hokeji?
Načasované to je dobře. Ano. Když jsem nechal hokeje, bylo mi dvaačtyřicet let. Dal jsem si time out, jak se říká. Šlo o to shromáždit si myšlenky a rozhodnout se, co bude dál. Chtěl bych poděkovat Tomáši Královi, který mě po skončení kariéry oslovil s tím, že když budu mít zájem, tak by byl rád, abychom se později nějakým způsobem na něčem domluvili

Říha: Nejsem trenér, který na hráče jen řve

Co bude hlavní náplní vaší práce? Komunikace s hráči z NHL?
Asi ano. Ovšem nejen to. Ruská KHL je spíš parketa Miloše Říhy, ale neznamená to, že bych s  hráči z ruské soutěže nekomunikoval. Vůbec ne. Na tohle téma jsme s Milošem měli debatu, nevidím v tom žádný problém. Samozřejmě, hodně se budu soustředit na hráče z NHL. S některými jsme už hovořil.

S kým například?
Jakub Voráček. David Pastrňák. To jsou dobrá jména, ne? (usměje se).

Generálním manažerem reprezentace byl v sezoně 2016-17 váš kamarád Martin Ručinským. Probírali jste to spolu?.
Samozřejmě jsem se s Martinem bavil. Obohatil mě o některé věci. Zajímalo mě, jak to funguje. Pro mě to je přece jen něco nového. Ale rozhodování bylo docela jednoduché. Jak jsem říkal: mám radost, že jsem tuhle možnost dostal.

Co je klíčové, aby hráči po náročné sezoně pomohli národnímu týmu na mistrovství světa? Vy jste to sám v aktivní kariéře zažil.
Chceme vytvořit podmínky, aby se trenéři mohli soustředit na svoji práci. Totéž platí pro hráče. Jde o to sledovat je, být s nimi v kontaktu. Zajímají nás všichni, i ti, kteří nebyli do mužstva nastálo zabudovaní. Klíčová bude komunikace. To, jestli mají zájem hrát. Tohle považuji za nejdůležitější. Dřív jsem stál na druhé straně, což je podle mě výborná zkušenost. Mám představu, jak s kluky jednat. Je tu nová generace hráčů, které tolik neznám, ale také pořád dost těch, s nimiž jsem hrál. Nebo nastupoval proti nim. Vím, že se k k tomu stavějí pozitivně. Mají chuť a elán reprezentovat, to je klíčové.

Přemlouvat nikoho nebudete, že.
Takhle bych to určitě neviděl. Kluci z 99 procent chtějí přijet. Nebo si to aspoň myslím. V NHL toho odkroutí tolik, co si málokdo dokáže představit. S přípravnými zápasy se bavíme o 90 až 100 zápasech za sezonu. Což je obrovská porce. Na jednu stranu to musíme respektovat, omluvenky nebo něco podobného nebudeme řešit. Samozřejmě, na hráče chceme nějakým způsobem apelovat. Ale přemlouvat nikoho nebudeme. Jak říkám, kluci zájem mají. V tomhle fakt nevidím problém.

Říha chce silný štáb. Získá Reichla a Fischera?

Jak bude probíhat výběr realizačního týmu?
Je to především na Milošovi Říhovi, on je hlavní trenér, s asistenty bude stát na střídačce. Samozřejmě, že se na tom budu podílet, ale nechci rozhodovat, kdo by tam měl být. Bavíme se o tom, nějaká jména v hlavách máme. S potenciálními členy realizačního týmu se budeme bavit, doufám, že to brzy dotáhneme do zdárného konce.

Po loňském mistrovství světa v Paříži jste v médiích kritizoval širší realizační tým. Jakou teď máte představu?
Nebudu říkat: kam vítr, tam plášť. Tohle si musejí říci trenéři. Ano, já se na složení realizačního týmu budu podílet, ale určitě nechci určovat, kdo by tam měl být. A jak by realizační tým měl být početný. Nebudu určovat, jestli má mít Miloš dva, tři nebo čtyři asistenty.

Čím začnete v nové funkci?
Komunikací s hlavním trenérem Milošem Říhou, s potenciálními asistenty a dalšími lidmi, kteří by měli být v realizačním týmu.

Změní se mi život, uvědomuje si Nedvěd

Dosud jste měl poměrně volnější životní program, nakolik to změní nová funkce u reprezentace?
Po skončení kariéry jsem měl spoustu volna, se svým časem jsem mohl nakládat, jak mi bylo libo. Teď už ne, ale já se na to obrovsky těším. Podobnou debatu jsme vedli s Tomášem Králem. Podřídím se čemukoli, jinak to ani nejde. Fakt se nemusíme bavit o tom, že každý z nás tomu musí dát maximum. Budu se stoprocentně soustředit na hokej.

Prezident svazu Tomáš Král uvedl, že ještě před schválením do funkce jste vedl jednání s potenciálním trenérským kandidátem Martinem Strakou. Jaká byla?
Stráču znám velice dobře, byl to jeden z prvních kandidátů. Debaty na začátku nevypadaly úplně optimisticky, Martina Straku to i možná překvapilo. Nebyl si jistý, jestli na to má energii a čas. Zda by to zvládl. Potřeboval určitý prostor, který dostal. I když čekat nešlo do nekonečna. Debaty byly perfektní, konstruktivní. Stráča se pak rozhodl jinak, což naprosto chápu a respektuju. Pro Plzeň a hokej celkově toho udělal strašně moc. Říkal jsem si, že ta moje role ho přesvědčí, ke konci jednání byl nalomený. Začal jsem tomu docela věřit. Ale bohužel to nedopadlo.

S Milošem Říhou to poté byla podobná komunikace?
S Milošem jsem tyhle debaty tolik nevedl. Až pak ke konci. Probíhalo to podobně. Hypoteticky jsme se bavili, jak by to mohlo a nemuselo fungovat. Osobně jsem byl příjemně překvapený. Miloš je trenér, který má za sebou obrovskou trenérskou zkušenost. Hodně toho dokázal. Udělal velký kus práce s mužstvy, která nebyla nabitá hvězdami. Jsem rád, že tuhle šanci dostal.

Foto: Karel Švec, cslh.cz

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz