Máme výborný kolektiv, říká Škodová. Ale neumíme z toho těžit

Foto: Karel Švec, cslh.cz

(PLYMOUTH, od našeho zpravodaje) Naposledy se do branky na velkém turnaji postavila před dvěma lety, když už měly české hokejistky na mistrovství divize IA v kapse postup do elitní skupiny. Teď prožila Blanka Škodová premiéru mezi světovou smetánkou, nahradila totiž zraněnou Kláru Peslarovou. Jenže vítězství a záchranu slavit nemohla.

Fanshop

Jak švýcarská Florence Schellingová, tak Klára Peslarová jsou v bráně svého reprezentačního týmu naprostými stálicemi. Když se ale oba soupeři střetli v letošní sezoně naposledy, jedna z nich chyběla. Česká jednička v koncovce druhého zápasu o udržení utrpěla otřes mozku a své místo musela přepustit. Po třinácti zápasech bez přerušení v rámci velkých světových turnajů!

„Večer proběhlo rozbruslení speciálně pro nás gólmany, oznámili nám to ráno. Záleželo na Kláře, jak se bude cítit, ale doktor nedoporučil, aby nastoupila. Měla jsem docela dost času se na to připravit, šlo to,“ říká Blanka Škodová, jež na turnaji plnila funkci české dvojky.

Pozice Kláry Peslarové je přece jenom dominantní, český ženský hokej zatím nemá další brankářku s jejími kvalitami. Nakonec se přece jenom dostalo na náhradnici, ovšem z důvodů, které ani ji nemohou těšit. „Nedoufala jsem, že to proběhne takhle. Že se zraní, abych za ni musela zaskočit. Ale od toho druhý a třetí gólman jsou, aby byli pořád připraveni,“ odpovídá. Na soupisku se poprvé dostala i Kristýna Bláhová, ta zase byla dvojkou na únorové olympijské kvalifikaci.

Škodová se na premiéru hodně soustředila, jenže začátek pro ni musel být ještě těžší než pro spoluhráčky. České hokejistky prvních deset minut prospaly a prohrávaly o dva góly. To musel být na psychiku těžký direkt. „Chcete týmu pomoct a moc to nejde. Navíc vidíte, že se po celou dobu turnaje trápí v koncovce... Začátek se nám nepovedl, a od toho se pak odvíjel celý zápas,“ mrzí devatenáctiletou brankářku.

Všechno mohla obrátit druhá třetina. „Po první jsme si řekly, že to musíme změnit, a holky fakt zamakaly,“ pochvaluje si Škodová. Švýcarky téměř nedostaly čuchnout, poměr střel mluvil jasně – 12:3 pro Česko! „Já jsem byla docela v klidu, holky se snažily. Ale bohužel to neproměnily.“ Zkraje třetí části přišla švýcarská pojistka na konečných 3:1.

O letošním osudovém soupeři není pochyb, z pěti zápasů na velkých turnajích ho Češky porazily v jediném. Bylo Švýcarsko lepší, nebo šťastnější?

„Nechci se vracet k tomu druhému zápasu a rozhodčím, na to se nemůžeme vymlouvat. Určitě jsme mohly vyhrát, přestřílely jsme je nebo jsme měly počet střel vyrovnaný. Možná mají i v tomhle navrch, že při nich stálo štěstí. My máme smůlu, neproměňujeme šance, je těžké takhle hrát,“ ví Škodová, ale snaží se hledat i pozitiva.

„Máme jeden z nejmladších týmů a dokázaly jsme soupeře přehrávat. Máme výborný kolektiv, podržíme se. To by se mělo odrazit i ve hře, ale my z toho neumíme těžit. Musíme hrát od začátku naplno a poučit se z toho.“

Češky končí po další porážce osmé. Sestupu se ale zřejmě vyhnou »

Reprezentantky mají definitivně po sezoně, která byla náročná, ale bohužel neúspěšná. Teď budou mít dostatek času, aby se z porážek poučily a aby se i díky nim posunuly dál. Do konečného dojmu se promítá jenom pár desítek minut na ledě během vrcholných akcí národního týmu, to hlavní ale probíhá úplně jinde, každý den.

I zkušenost z mistrovství světa ve Spojených státech mladému českému týmu pomůže, má na čem pracovat. „Možná je to větší klid na hokejkách a abychom hrály po celý zápas s čistou hlavou, nikam se zbytečně nestresovaly dopředu, potom zase zpátky rychle dozadu. Abychom uklidnily hru a proměnily šance. Zkrátka se nám nedařilo. Musíme na tom zapracovat a na tuhle sezonu rychle zapomenout, protože ta loňská byla mnohem lepší,“ vrací se Blanka Škodová k šestému místu na šampionátu v Kamloops.

„I letos se ale naše hra jevila ostatním týmům dobře, chválily nás. Ale co se týká konečných výsledků... Hlavně ty musíme změnit,“ dodává.

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz