Mám nějakou pověst, ale je to za mnou, tvrdí Réway. Sní o NHL i domácím MS

Foto: Jan Vavřina, mountfieldhk.cz

19. června 2018, 16:38

Adam Bagar

Kariéru měl rozjetou skvěle, pomalu už nakukoval do vysněné NHL. Jenže poté přišly problémy se srdcem, které znamenaly nucenou pauzu. Martin Réway vynechal celý ročník, ale už je zpět a postupně se snaží zase dostat do herní pohody. V uplynulé sezoně na farmě Montrealu a ve Slovanu Bratislava, nyní v extraligovém Hradci Králové! "Liga má svoji úroveň. Ale vím, že v ní jsem schopný hrát," hlásí slovenský útočník v rozhovoru pro klubový web mountfieldhk.cz.

Jágr Chance liga

„Volal mi Bedýnka (sportovní manažer Jaroslav Bednář, pozn. red.), že o mě mají zájem. Pak mi volali pánové Martinec s Kmoníčkem a všichni tři se shodli na tom, že mě tady chtějí. Že je to možnost pro obě strany výhodná, protože pokud se mi bude dařit, můžu hodně hrát. Tým je v přestavbě a věřím tomu, že můžeme spolu hodně dokázat,“ pokyvuje Martin Réway.

Ve hře byly i jiné varianty než přesun pod Bílou věž. „Nějaké nabídky jsem měl, bylo tam taky Rusko. Nechtěl jsem to ale uspěchat, chtěl jsem si pořádně promyslet, co a jak. Věřím, že tohle je pro mě ideální možnost,“ líčí třiadvacetiletý útočník. Ten si už českou nejvyšší soutěž vyzkoušel v letech 2014 až 2015 ve Spartě, kde za 56 zápasů nasbíral parádních 59 bodů.

„Extraliga má svoji úroveň, sledují ji taky v Americe, hodně se tam o ní mluví.“

„To, že jsem v Česku hrál, bylo jedním z důvodů, proč jsem se rozhodl hrát extraligu. Znám tady spoustu kluků, ať už ze slovenské reprezentace nebo když jsem proti nim hrál se Spartou. Všichni si to pochvalují, věděl jsem, do čeho jdu. Moc se těším a věřím, že budeme mít dobře vyvážený tým mladých a starších kluků. Věřím, že můžeme hrát atraktivní hokej,“ hlásí.

Soutěž je podle něj podceňovaná a má svoji úroveň. „Může se zdát, že není tak těžká, když ji hraje hodně starších hráčů, ale podívejte se, kolik kluků z extraligy teď podepsalo kontrakty v NHL. Hráčům, které skoro nikdo nezná, se povede sezona, jedou na MS a podepíšou třeba s Montrealem. Liga má svoji úroveň, sledují ji taky v Americe, hodně se tam o ní mluví.“

Už z utkání za Spartu vím, že fanoušci jsou zde skvělí

Angažmá v Mountfieldu bere jako jakýsi restart jeho kariéry. „Buď se tady prosadím, nebo ne, ale rozhodně neberu Hradec jako nějakou přestupní stanici. Jsem rád, že tady můžu být. Neberu to tak, že bych tu měl být rok a pak zmizet. Chci oplatit důvěru, kterou mi dali trenéři a vedení. Budu se snažit odvádět co nejlepší výkony a pomoci týmu vyhrávat,“ má jasno.

Na východě Čech už nějaký čas trénuje, zatím si všechno pochvaluje. „Je tady taková rodinná atmosféra. Je to super, zatím mám jen pozitivní dojmy,“ říká slovenský útočník, který se těší i na hradecké fanoušky. „Už ze zápasů za Spartu vím, že jsou skvělí. Doufám, že jich bude na hokej chodit hodně a budou mít důvod k radosti,“ přeje si bronzový medailista z MS 20.

„Cítím, že tady mám důvěru, že budu hodně hrát a že budu pro tým platný.“

Důležitá je teď pro něj důvěra všech lidí, kteří se kolem něj točí. „Já cítím, že ji mám, že budu hodně hrát a že budu pro tým platný. Vždycky se pro něj pokusím udělat maximum. Vím, že některé zápasy nemůžu rozhodnout třeba gólem, tak budu blokovat střely a udělám vše pro to, abychom zápasy vyhráli. A myslím, že takových kluků nyní máme v týmu pětadvacet.“

Réway má nálepku problémového hráče, ale tohle období už je za ním. „Nebudu nikomu nalhávat, že nevím, proč se to říká. Prostě byly takové časy, na Spartě se mi dařilo, vyhrávali jsme a s klukama chodili často ven. Nebylo to asi správné řešení, ale už je to za mnou. Někdo si takovým obdobím projde a někdo je natolik vyspělý hráč, že si tím ani nemusí projít.“

Chci ukázat, že jsem schopný být jedním z lídrů týmu

Hradecké vedení, které se s ním dohodlo na rok s opcí, si pro jistotu vše ošetřilo ve smlouvě. „Je to tam pořešené, vím o tom a respektuju to. Je to v pohodě, protože mám nějakou pověst, rozumím tomu. Chci ukázat, že jsem schopný být jedním z lídrů týmu a pomoct klukům vyhrávat. Věřím, že dokážu být pro mančaft platný i mimo led,“ dodává šikovný útočník.

Ten stále sní o NHL. „Pokud si ji mám zahrát, jednou se tam dostanu. Vím, že se to nestává tímhle způsobem často, ale rozhodl jsem se tak a nelituju. Věřím tomu, že tohle je taky cesta,“ doufá Martin Réway, který by se rád vrátil do slovenského národního týmu. „Teď bude MS na Slovensku a udělám všechno pro to, abych přesvědčil trenéry a dostal se tam,“ uzavírá.

Foto: Jan Vavřina, mountfieldhk.cz

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz