Mám dělat rolbaře a koukat na počasí? ptá se Růžička. Piráti chystají změny

Foto: Jan Pidrman, piratichomutov.cz

Šest zápasů, nula bodů a poslední místo v tabulce. Piráti nezabrali ani na Spartě, ovšem po pátečním debaklu 2:9 s Plzní vypadal jejich výkon mnohem lépe. "Měl jsem docela obavy, kluci byli v pátek ustrašení," přiznává Vladimír Růžička.

Plekanec Chance liga

Situace je vážná, hlavní kouč tudíž přistoupil ke změně. Zatím nemá dopad na hráčský kádr, i když i to nejspíš přijde, proti Spartě se Krušnohorci představili s jiným herním systémem. "Hledám, co by nám nejlépe vyhovovalo. Musím na to přijít!" zdůrazňuje trenér mistrů světa 2005 a 2010.

V hlavním městě si Chomutov připsal prohru 1:4. "Ale bylo to lepší než předtím," reaguje Růžička. "Jakmile slyší dotaz, jestli někdy zažil podobně mizerný vstup do soutěže, zavrtí hlavou. "Nikdo nám nepomůže. Na českém trhu hráči nejsou, cizinci znamenají riziko. Budeme pracovat. Podstatné je, že naši hráči tomu věří. Potřebujeme vyhrát zápas, teprve pak se malinko pohneme dopředu," dodává. 

Jaké dojmy máte po zápase na Spartě?
Přijeli jsme s tím, že chceme dobře bránit. První třetina nevypadala z naší strany zase tak hrozně. Bohužel, Sparta sehrála velice dobře přesilovku, pak přidala druhý gól. Za stavu 0:2 jsme tam měli dvě velké šance. Myslím Mára Tomica tam jel sám, ale nedal. V koncovce se trápíme, je to vidět. Musíme dostat méně gólů, abychom mohli bodovat. Hráčům dnes jinak nemám co vytknout.

Ale přišla další porážka, pořád jste v tabulce na nule. Co s tím?
Není to jednoduché, samozřejmě chceme vyhrávat. Na Spartě jsme měli šesté utkání sezony a jen v jednom jsme vedli. Takže to pak dost složité mají brankáři. Štěpán Lukeš měl něco s tříslem, dva zápasy chytal Aleš Stezka. Oba jsou poměrně mladí. Hrajeme s tím, co je. 

Budete hledat posily?
Extraliga běží dál, body nám utíkají. Nějaké změny dělat budeme, uvidíme. Na druhou stranu, na českém trhu moc možností není. Pokud vezmete cizince, je to pak trošku na blint. Potřebovali bychom hráče do přesilovek, ale ti tady teď nejsou. Někdo z první ligy asi pro nás nemá moc smysl, Kanaďané zase znamenají docela velký risk.

Takže se rozhlížíte a zvažujete možnosti.
Přesně tak. A to jsem ještě hrozně šťastnej, že nemáme zraněné hráče. Kdyby nám vypadli dva nebo tři, tak nevím... Mám jen dva kluky navíc - Chrpu a Chloubu, kteří hrají v Ústí.

Foto: Petr Kozelek, piratichomutov.cz

Sice jste znovu prohráli. Ale bylo tam znát určité zlepšení?  
Bylo. Zápas na Spartě mi ukázal, že se mužstvo může někam posouvat. Musím přiznat, že jsem se toho utkání docela obával. S Plzní jsme to odehráli špatně, není snadné se pak z toho dostat. Samozřejmě, bylo vidět, že Sparta hraje víc v klidu. My to ovšem zvládli docela slušně.

Po jednom utkání jste před časem prohlásil, že váš tým by neporazil ani Mělník. Sedí to i teď?
Vypadá to tak (usměje se). Ale já věřím, že v pátek to proti Vítkovicím platit nebude.

Snažil jste se po utkání z Plzní spíš ubrat plyn, aby psychika hráčů nedostala ještě výraznější trhliny?
Určitě potřebují trošku zklidnit. Máme dvě lajny zkušenějších a pak další dvě, které extraligu hrají krátce. Pomalu každá chyba nás stojí gól. A sami jich moc nedáváme. Musíme se vyvarovat nedostatků, ovšem pro kluky to není jednoduché. Snaží se, dřou. Psychika by potřebovala, abyste uhráli nějaký zápas. Teď se o to porvali. Ale porazit Spartu, k tomu je potřeba ještě něco víc.

Vždycky jste byl k hráčům náročný, není teď ale lepší spíš povzbudit a být pozitivní?
Jsem perfekcionalista, na naše hráče to je někdy možná až moc. Pracujeme na tom, hru malinko předěláme. Už jsme k tomu přistoupili před Spartou, budeme takhle pokračovat. Máme Vítkovice, pak Pardubice. Každý zápas je ohromně těžký.

Foto: Jan Pidrman, piratichomutov.cz

Co s vám honí po porážkách hlavou?
Přemýšlím, co jsem měl udělat  jinak. Ale když se pak podíváte na náš tým, možnosti jsou omezené. Byl jsem zvyklý na trošku jinou škálu hráčů, člověk sestavu vždycky promíchal. Tohle jsem už udělal a bohužel to moc účinek nemělo. Na rovinu si řekněme, že za dva roky odešli výborní hráči. Kaše, Kämpf, z obrany Honza Rutta. Ale nejsou tu, nedá se nic dělat. Zatím hledáme, co za hru nám bude vyhovovat. Pořád se tím zabývám. Musím na to přijít! V přátelských zápasech jsme něco uhráli, jenže tam je to jiné.

Zažil jste někdy takhle mizerný začátek soutěže?
Nezažil. Vždycky jsme měli lepší starty a pak to třeba trošku upadlo. Ve Slavii, po finále v roce 2006 nám to také nešlo. Teď s tím musíme jednoznačně něco udělat. Vím, že tomu hráči věří. Chtějí to zlomit.

Jak situaci hodnotí vedení klubu?
Zavolejte jim a zeptejte se. Zavolejte pana Veverku. Důvěru od nich mám pořád. Pokud vám někdo dá smlouvu na deset let, tak je to dané. Vždycky se musím smát, když někdo něco podobného napíše... To tam budu dělat rolbaře, manažera? To se budu chodit koukat na počasí? Pro nás je důležité, abychom vyhráli zápas. Teprve pak se můžeme malinko někam posunout. Nic jiného nám nezbývá.

Jak jste hráče vůbec dostával z těžkého debaklu od Plzně?
Sedli jsme si asi na dvě hodiny. A povídali si. Viděl jsme, že už je čas. Všichni jsme z toho byli rozčarovaní. Hráči měli dobré poznatky, my trenéři si k tomu samozřejmě řekli své. Myslím, že to na Spartě bylo vidět. Hráči hráli, co jsme od nich chtěli. Já se po pátku trošku bál, kluci byli ustrašení.Jedete na Spartu, kde je kvalitní mužstvo. To si pak říkáte, co se bude dít. Ale myslím, že jsme to zvládli. Chyběly góly. Musíme vymyslet, jak je dávat. Něco s tím zkrátka musíme udělat.

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz