Makat a čekat, to je Chytilův úděl: Je nás tady víc, někdo sedět musí

Foto: Alena Zapletalová

(BRATISLAVA, od našeho zpravodaje) Na začátku šampionátu měl místo v základní sestavě, postupně se z ní ale vytratil. Filip Chytil vynechal duel s Lotyšskem, proti Itálii hrál, s Rakouskem následně ne. A nenaskočí ani do utkání proti Švýcarsku. „Je to bohužel součást hokejového života. Je nás tady víc, někdo sedět musí. Vyšlo to na mě," povídá.

Nový fanshop

Útočník New York Rangers musí být trpělivý. Přiznává, že v hledišti mu moc dobře není. „Když jsem zdravý, samozřejmě bych byl raději na ledě. Určitě není příjemné dívat se na to z tribuny," potvrzuje.

Příliš nedumá nad tím, proč zrovna on musel mít tu smůlu, že ve finiši základní skupiny skončil mezi náhradníky. „Asi to nějak přišlo, nějak to vyplynulo. S trenéry jsme se o tom nebavili." Nadále samozřejmě žije s týmem a věří v úspěch. „Jsem hlavně rád, že vyhráváme a bereme body. To klíčové přijde v playoff."

Hlavní je, ať kluci vyhrávají a postoupíme přes čtvrtfinále

Miloš Říha se na adresu Chytila vyjádřil po utkání s Rakouskem: „Patří k týmu. Jeho roli známe, zkoušíme také tu u ostatních hráčů. U Chytila víme, kde bychom ho asi viděli, kam bychom si ho představovali. Musí ale výkon podpořit větším nadšením, takovou výraznější zarputilostí."

Nadaný útočník Jezdců přijel na šampionát s tím, že bude platný. Chytil vyléčit zdravotní problémy, v přípravě ukázal potenciál. Na šampionátu ale poslední dobou dostávají šanci jiní. „Nějak se s tím musí žít. Snažím se připravit na každý trénink a případně na zápas, kdybych do něj šel. To je jediné, co mohu ovlivnit," říká.

Možná sehrála roli skutečnost, že zlínský odchovanec je v českém výběru nejmladším útočníkem. Možná ne. „To je na trenérovi. Nevím, jaké má důvody. Uvidíme, jestli budu hrát nějaký zápas. Pokud ano, byl bych určitě rád a chtěl bych pomoci týmu. Hlavní je, ať kluci vyhrávají a postoupíme přes čtvrtfinále," upozorňuje.

Podobnou situaci zažil v New York Rangers. Jakmile ale Filip slyší na tohle téma zmínku, zavrtí hlavou: „To je něco úplně jiného. Tam jsem věděl, proč nehraju, proč sedím. Uvědomoval jsem si, že to nebylo ono. Bavili jsme se s trenérem." Dobře ví, že musí makat a čekat. „Přesně tak! Jediné, co mi zbývá, je trénovat. A když se trenéři rozhodnou, že mě postaví, tak se pak připravit na zápas."

Lidé fandí, je tady skvělá atmosféra. Hodně si toho vážíme

Po pondělním tréninku zůstal na ledě jako poslední. Přidal si pořádně. „Já to nedělám jen kvůli tomuto turnaji, ale do budoucna. Abych se zdokonalil. Po každém tréninku chci být lepším hráčem," ujišťuje útočník, který na šampionátu slavil gól do sítě Norů. Přidá další? To je otázka, na niž nezná odpověď.

Kdyby hrál, turnaj si maximálně užívá. Je jiný než loňský v Kodani, kde zlínský mladík prožil premiéru. „Všichni jsou rádi, že tady mohou mít rodiny. Bratislava je poblíž. Chodí na nás spousta lidí. Fandí, je tady skvělá atmosféra. Hodně si toho vážíme." Český kotel duní v Bratislavě unikátně. "Já to nějak nevnímám, snažím se soustředit na hru. Ale když jste na ledě, samozřejmě to slyšíte. A žene vás to dopředu," děkuje příznivcům na dálku.

Český tým zatím šlape jako hodinky. Filip Chytil si považuje, že může být jeho součástí. „Máme skvělé lídry, kteří nás posouvají dopředu. My ostatní posloucháme, děláme všechno, co chtějí. Co potřebuje tým. Myslím, že se to skvěle skloubilo." Za několik let by se mohl posunout do stejné pozice, Voráček, Frolík nebo Gudas také kdysi někde začínali.  „Myslím, že to je sen každého," doplní závěrem.

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz