Lotyšský trpaslík trápil giganta. Budoucnost jeho hokeje je ale nejistá

Foto: iihf.com

(EDMONTON, od našeho zpravodaje) Kdo čekal jasnou záležitost, ten se mýlil. A to velmi výrazně! I přes postup do elitní kategorie od zeleného stolu mladíci z Pobaltí v Edmontonu herně proti Kanadě vůbec nepropadli.

Naopak. Lotyši měli poměrně velké množství šancí, a nakonec vstřelili i dva vytoužené góly.

A to nemuselo být vše.

Na kdyby se sice nehraje, ale co kdyby Lotyši proměnili své tři samostatné úniky na gólmana nebo přečíslení tří proti jednomu?

Jasně, kromě toho všeho měli borci z prostřední pobaltské země také výraznou porci štěstí, za gólmanem Berzinšem zvonily tyčky tuze často.

Ale i tak hra obsahovala pasáže, kdy právě Lotyši byli v zápase s javorovými listy tím lepším týmem. I tak však nakonec platilo skóre 2:5 z jejich pohledu.

„Jsem celkem šťastný z toho, jak jsem chytal a jak hrál celý tým. Kluci byli výborní, hodně mi pomáhali a blokovali střely,“ tvrdí brankář Patriks Berzinš, jeden z lotyšských hrdinů duelu, jenž předvedl několik skvělých zákroků.

„Rozhodně to ale nebyl můj nejtěžší zápas, horší to bylo naposledy v play off doma v Lotyšsku,“ doplňuje.

Nejlepší lotyšský moment zápasu si ale přichystal pěknou individuální akcí člen čtvrté formace a jeden z nejmladších v kádru – Rainers Darzinš, který v závěru první třetiny naprosto utišil už tak poloprázdné kanadské tribuny. A to teprve čtvrtou lotyšskou střelou na bránu.

„Rychle jsme přešli do útoku a poté, co jsme se dostali přes modrou, mi můj spoluhráč vytvořil svým pohybem prostor. Do něj jsem najel a vystřelil. A nakonec dal gól,“ popisuje mladíček ročníku narození 2004. „Rozhodně to je fajn pocit dát gól Kanadě, myslím si, že si ho budu pamatovat do konce života,“ dodává Darzinš. 

Ten svou brankou rozradostnil trio nejhlasitějších lotyšských příznivců. Ti pokaždé, když se jejich favorité dostali přes modrou, spustili hromový pokřik „LA-TVI-JA“. Mnohdy tím tahle povedené trojka ve vínovém obstarávala tu nejlepší atmosféru v hale. Taky se s nimi hráči Lotyšska po zápase dorazili vyfotit.

„Všiml jsem si jich ve třetí třetině, kdy jsem byl u střídačky. A taky jsem je slyšel, v první třetině. Rozhodně byli hlasití,“ prozrazuje brankář Patriks Berzinš, jehož výkon v zápase hlasitým potleskem naopak ocenili z tribun Rogers Place i domácí Kanaďané.

Těch na tribunách sice nebylo moc, ale to zase tolik mladíkům z Pobaltí nevadilo. „Pro mě to bylo ale stále stejně hodně fanoušků,“ pousměje se gólman Berzinš, jenž jinak doposud působil v Liepāji, která hraje nejvyšší lotyšskou soutěž. Ta nicméně nedosahuje potřebné úrovně pro ideální hokejový vývoj.

Navíc juniorský tým dokonce působí v druhé nejvyšší lize dospělých, jelikož juniorská liga v Lotyšsku neexistuje.

Foto: iihf.com

Mladíci nejčastěji v Lotyšsku doposud využívali cesty do dospělého hokeje skrze MHL (HK Riga) a později i KHL (Dinamo Riga), díky kterým se mohli měřit v kvalitnějších ruských soutěžích. Týmy z Lotyšska nicméně kvůli válce na Ukrajině opustily ruský systém a mladíci tak musí vyrazit za hokejem do světa. Tedy pokud chtějí ve své kariéře něco dokázat.

„Hodně hráčů musí mířit někam za hranice, do Severní Ameriky, Finska, Švédska. A tak. U nás prakticky nelze pokračovat,“ líčí střelec úvodní lotyšské branky Rainers Darzinš, jenž doposud působil právě v MHL.

Nyní ale Darzinše čeká nová výzva. Nuceně. „Budu hrát za lotyšský tým ve druhé nejvyšší finské soutěži, v Mestis,“ dodává.

Přesněji řečeno bude Darzinš působit v Zemgale, které je posledním mistrem Lotyšska a nyní se přesouvá do finského systému. Naopak Dinamo Riga se vrací do lotyšské ligy.

Kanaďané se starty v NHL či na olympiádě, vybíraní mezi prvními na draftu, tak měli problém přehrávat kluky, kteří ani doma hokejově růst pořádně nemohou…

RSS | Kontakt | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Cookies | Nastavení soukromí | Ochrana osobních údajů | Sledování streamů | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz