Lotyši si užívají postup po 9 letech. Dánové smutní, ale splnili si sen

Foto: iihf.com

16. května 2018, 11:00

Adam Bagar

(HERNING, od našeho zpravodaje) Lotyše potkala úplně stejná situace jako loni. O čtvrtfinále si to rozdali v posledním zápase s pořádajícím týmem. Zatímco v Německu po porážce 3:4 v nájezdech smutnili, letos udolali Dány fotbalově 1:0 a po dlouhých devíti letech slaví postup mezi osmičku nejlepších.

Nový fanshop

"Mnoho let jsme na to pracovali a dřeli. Od mého příchodu do reprezentace cítím, že tým stále roste. Jako parta držíme pospolu, složení se navrch příliš nemění. Šli jsme krok po kroku a nyní konečně přišel úspěch," září Ronald Keninš po postupu do čtvrtfinále, které si Lotyši naposledy zahráli v roce 2009 na mistrovství světa ve Švýcarsku.

Klíčem k úspěchu byl podle něj vynikající Elvis Merzlikins. "Po zápase s Dány můžeme hrdě říct, že máme prostě nejlepšího gólmana. Předvedl úžasný výkon, byl pozorný, trpělivý, neskutečně nás podržel. Můžeme se na něj spolehnout. Víme, že když uděláme chybu, tak je tady pro nás, aby to zachránil," říká na adresu vytáhlého brankáře.

Ten pochytal všech 19 střel soupeře. "Pro mě osobně to nebyl moc příjemný zápas, protože na mě nešlo tolik střel. Raději jsem v zápřahu. Dokonce si myslím, že to bylo pro brankáře stejně náročné jako proti Koreji. Ve třetí třetině šli domácí na krev, ale kluci skvěle bránili a pokrývali prostory před brankou," prozrazuje lotyšský gólman.

Šlo o hodně, bylo vyprodáno, Dánové hnali svůj tým za vytouženým postupem. Elvis Merzlikins se ale se vším skvěle popral. "Už jsem dost dospělý, abych se s tím vyrovnal. Hrál jsem i v horší atmosféře, která byla kompletně proti nám. Nervózní jsem nebyl. To až možná ve finále, když se tam dostaneme," usmívá se čtyřiadvacetiletá opora.

Lotyši měli v přípravě tragické výsledky, padli dokonce s Litvou, ale základní skupina v Herningu jim sedla. Po šedesáti minutách prohráli pouze s Finskem, o bod obrali oba zámořské giganty a zaslouženě slaví postup mezi osmičku nejlepších. "Chceme si to užít, zrelaxovat a kdo ví, co se stane ve čtvrtfinále," říká spokojený Ronald Keninš.

Merzlikins: Švédové? Je to jen jeden zápas, rozdíly se mažou

Bukarts, Džerinš, Cibulskis, Freibergs a spol. se musejí stěhovat do Kodaně, kde narazí na Švédy. Lotyšsko si už své splnilo, teď může soupeře jen překvapit. "Švédové jsou klasickou hokejovou zemí, mají výborné hráče. Ale je to jen jeden zápas, v tu chvíli se mažou rozdíly. Odpočineme si a dobře se na ně připravíme," pokyvuje Merzlikins.

Zatímco Lotyši slavili, Dánové smutnili. Věděli, že byli moc blízko historickému úspěchu a hlavně čtvrtfinále před svými fanoušky. "Je těžké o tom mluvit, turnaj pro nás bohužel končí. Soupeř dal první gól, hrál aktivně, pohlídal si náskok a ukázal svou kvalitu. My jsme navíc neproměnili své šance," mrzí Frederika Andersena, jenž kryl 27 střel.

Andersen: Věřím, že jsme ukázali pravou tvář našeho hokeje

Nestačil jen na tu z hole Andrise Džerinše, který jediným gólem rozsekl dramatický boj o čtvrté místo ve skupině. "Šance hrát čtvrtfinále byla velká, ale je to pryč. Občas vám jedenáct bodů na postup stačí, ale letos ne. Určitě jsme chtěli skončit lépe, ale byla to skvělá zkušenost. Tím, že jsme hráli doma, se nám všem splnil obrovský sen."

Dánové se přes vyřazení nemají za co stydět. "Věřím, že jsme celému Dánsku ukázali pravou tvář našeho hokeje, sport jako takový v zemi aspoň trošku zpopularizovali. Hlavně doufám, že jsme přilákali taky nějaké děti a začne jich teď víc hrát hokej. Chceme nadále produkovat ty nejlepší talenty," přeje si brankářská jednička Maple Leafs.

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz