Loni druhá liga, letos v obraně s Polákem. Životní šance! září Gewiese

Foto: hc-vitkovice.cz

Ještě loni jeho jméno většina hokejových fanoušků neznala. Sedmadvacetiletý obránce Petr Gewiese strávil do té doby takřka kompletní kariéru ve druhé lize, v ní ale dozrál jako špičkové francouzské vino a teď sklízí zasloužené plody své práce.

Aplikace Tipsport extraligy

Vyhlédly si jej Vítkovice, které s rtuťovitým bekem počítají minimálně do konce letošní sezony. Po skvělém podzimu v Šumperku, kdy byl právě Gewiese často jediným světlým bodem jinak matných výkonů, zasloužený posun výš. 

„Je to skvělý pocit, dostat se do extraligy. Pro mě jde o životní šanci. V koutku duše jsem věřil, že by se mi to mohlo podařit, ale určitě jsem si nemyslel, že se mi to povede takhle rychle. Vždyť ještě loni jsem hrál druhou ligu a teď mám ve Vítkovicích smlouvu do konce sezony. Mám z toho velkou radost,“ říká Petr Gewiese.

Jeho vítkovické angažmá přitom začalo nenápadně, z formy dočasného záskoku se ale nakonec vyklubala dlouhodobější spolupráce.  Tomu se říká: chytit šanci za pačesy.

„Je to skvělý pocit, dostat se do extraligy."

„Začínal jsem na pozici sedmého beka, do dalších zápasů jsem už naskočil a trenéři byli nejspíš spokojeni, takže mi dali další šance, jsem za to rád.“

A to tak, že pořádné šance. Teď je Petr Gewiese jedním z nejvytěžovanějších beků Vítkovic, když na ledě stráví přes dvacet minut na zápas, společně s Romanem Polákem tvoří elitní obranný pár Ostravanů.

„Je to neskutečné, když hrajete v obranné dvojici s kolegou, kterým je Roman Polák. Čiší z něj jeho zkušenosti, je vidět, že ještě nedávno hrál NHL. Pro mě jde o velkou školu. Navíc i v kabině je to super chlap. Samozřejmě je trošku nezvyk, když v ní najednou sedíte s takto zkušenými hráči, ale kluci mě přijali úplně v pohodě. Parta je tu výborná,“ lebedí si Gewiese.

„Panu Velčovskému děkuju za to, že mě do Vítkovic uvolnil, protože jsem měl pořád platnou smlouvu v Šumperku."

Spolupráci s někdejším bekem Dallasu nebo Toronta si nemůže vynachválit. „Snažím se od Romana nasávat co nejvíc, ale on sám mi říká, že na ledě jsme oba rovnocenní. Říká, že si oba musíme k daným situacím něco říct, takhle nám to funguje.“ 

„Snažím se od Romana nasávat co nejvíc, ale on sám mi říká, že na ledě jsme oba rovnocenní."

V Šumperku byl Gewiese zvyklý na permanentní podporu útoku, koneckonců přesně tohle se od nejvytěžovanějšího beka týmu čeká. Ani ve Vítkovicích ale poctivý dříč neslevuje ze svých ofenzivních choutek

.„S Romanem to máme vyvážené. Není to o tom, že by jeden z nás jen bránil a druhý jen útočil. Snažíme se hlavně plnit úkoly od trenérů," líčí šumperský rodák.

Foto: hc-vitkovice.cz

Na Draky Gewiese nezanevřel. „S klukama jsem v kontaktu každý den, jejich výkony budu sledovat.“

Při otázce na jméno svého možného nástupce zmíní sedmadvacetiletý hokejista Daniela Kabelku. „Myslím, že v obraně teď povystoupí Dan Kabelka, v útoku to zase bude na Tadeáši Jarošovi, kterému se daří. To jsou z mého pohledu jedny z hlavních opor týmu.“

„Myslím, že v obraně povystoupí Dan Kabelka."

„Hlavně bych chtěl poděkovat všem v Šumperku za podporu a panu Velčovskému za to, že mě uvolnil do Vítkovic, protože jsem měl pořád platnou smlouvu v Šumperku. Nebylo to pro mě jednoduché rozhodování, ale všichni mi říkali, abych do toho šel a drželi mi palce. Toho si moc vážím, udělám maximum pro to, abych je nezklamal,“ dodává.

A co říká Petr Gewiese na vítkovické zázemí?

„Je to skok úplně jinam než to, na co jsem byl zvyklý. Ve Vítkovicích máme saunu, masáže a tak dále. Je vidět, že je to jedna z nejlepších arén v Česku. Teď už si přeju hlavně to, aby se nám začalo dařit týmově a aby na stadion mohli diváci, to mi hodně chybí.“

Otázku budoucnosti zatím moc neřeší. „Soustředím se na letošní sezonu, pak se uvidí, co bude dál. Ale je jasné, že bych se v extralize chtěl udržet,“ uzavírá Petr Gewiese.

Foto: Věra Václavková, dracisumperk.cz

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz