Litvínovský kouč Mrázek: Na kluky se dnes moc spěchá, dejme jim čas

Foto: hcverva.cz

Od nadcházející sezony bude nejvyšší mládežnickou soutěží DHL Juniorská liga akademií. Oproti minulému ročníku se mění i koncept soutěže a končí nadstavby zápasů. Co na to říká trenér litvínovské juniorky Radek Mrázek a jak vidí mládežnický hokej vůbec?

HokejkaSHOPvanoce

„Myslím si, že by to tak mělo být. Vrcholná juniorská soutěž by počtem a systémem měla kopírovat extraligu dospělých. My se tady shodneme na tom, že nejvyšší juniorská soutěž by měla být druhou nejlepší soutěží v republice,“ říká Mrázek. 

Litvínovští junioři za sebou po letech mají úspěšnou sezonu, ve které jim play off uteklo o pouhý bod. „Kluci ukázali, že když dodržují pokyny, tak mají na to, aby byli rovnocenným soupeřem nejlepším týmům v republice. Loni jsme na úkor úspěchu obětovali kluky pro A-tým. Jsem přesvědčený, že kdybychom v rozhodujícím utkání měli kompletní sestavu, tak jsme do čtvrtfinále postoupili,“ myslí si trenér černožlutých. 

„Vím, že trenérům dorostu se líbili nějací kluci z okolí a chtěli je, a rodiče si na férovku řeknou, že do Litvínova půjdou, když budou hrát juniorku.“

Mrázek mimo jiné musí řešit odchod nejlepšího střelce Litvínova z uplynulého ročníku – Marek Berka bude hrát kanadskou OHL za Sarnii. Kromě něj v juniorce příliš nepočítá už ani s Přemyslem Svobodou, do Ameriky navíc míří obránce Jakub Viedemann.

„Nejvíc nám budou chybět Přéma s Márou, což se určitě projeví. Ti dva to víceméně loni táhli, ale zase je to dobře pro ostatní. Je tu dalších šestnáct lidí, za které to nikdo neodehraje. Oni se musí dát znovu dohromady jako mužstvo a ti lídři by z toho měli vykrystalizovat. Já věřím tomu, že jako loni nás podrží gólmani. Máme tři velmi dobré brankáře, letos určitě dostane daleko větší šanci Ondra Zelenka.“

Litvínov opouští mladý snajpr. Berka jde ve stopách Zachy »

Bývalý trenér Mostu zároveň odhalil, jak těžké je přivést do týmu nové hráče. „S příchody je to složité. Vím, že trenérům dorostu se líbili nějací kluci z okolí a chtěli je, a rodiče si na férovku řeknou, že do Litvínova půjdou, když budou hrát juniorku,“ vypráví.

„Dneska všichni spěchají. Mezi trenéry se bavíme, že je dobře, že přidali devátou třídu a dali jim rok navíc. To je strašně znát. Kluci, co chodili z devítky do dorostu, byli dětičky. Ani v juniorce jsme nevěděli, co s tím budeme dělat. Pro většinu kluků je rok navíc dobře. Ale pak poslouchám některé rodiče, jak dneska už v páté třídě chtějí hrát za sedmou, v osmé už by chtěli do dorostu a ne-li hrát druhou ligu. Strašně spěcháme,“ pokračuje. 

Foto: Ronald Hansel, Juniorský hokej

Podle sedmačtyřicetiletého kouče jsou hráči kromě trenérů pod tlakem především právě od vlastních rodičů. „Vidím rodiče, co s dětmi vyvádí, jak je tahají po všelijakých kempech. Jestli si myslí, že když kluk bude desetkrát víc na ledě než ostatní, tak že bude desetkrát lepší, tak nebude. Já to vidím, jak je vždycky někam nacpou a za dva roky se to srovná. Nechme ho tam, kam v těch žácích patří. Ať klidně dává každý zápas deset gólů, ať je z něj lídr. Pak se uvidí.“

Mrázek přivítal novou nejvyšší juniorskou soutěž, myslí si však, že by měla být kvalitnější. „Teď bych ligu akademií zařadil až pod Chance ligu. Kluci na ni nejsou připravení. Udělali jsme juniorku, která je do sedmnácti nebo osmnácti let. Všude po světě je do jednadvaceti. Prostě jim dávají čas, aby se vyhráli, a tím soutěž zkvalitňují. A když přijde frajer do dospělých, tak je to frajer, který tam patří a ostatním hráčům se vyrovná,“ říká. 

„Loni skončil zápas a nikdo se neradoval. Ať zápasy vypadají tak, jak mají, a hrajeme o tři body tak, jak to bylo vždycky.“

Další změnou je konec nadstavby, tedy loňského prodloužení a případných nájezdů, v nichž týmy bojovaly o bonusový bod. „Neviděl jsem v tom přínos. Jestli někdo říká, že naše mládežnické nároďáky neumí hrát prodloužení, tak kolikrát jsme se tam dostali?“ ptá se Mrázek. „Loni skončil zápas a nikdo se neradoval. Soupeř vyhrál o několik gólů, měl tři body a věděl, že ještě musí hrát něco navíc. Za mě je to jen dobře. Ať zápasy vypadají tak, jak mají, a hrajeme o tři body tak, jak to bylo vždycky,“ uzavírá. 

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz