Liberec mi nabídl lepší podmínky, říká Najman. Co si myslí o Dudovi?

Foto: Rob Wallator, Hockey Canada Images

Byl to jeden z největších mládežnických přestupů léta. Útočník reprezentační osmnáctky Adam Najman, vnuk legendárního Josefa Augusty, poprvé opustil rodnou Jihlavu. A novou sezonu už načal v Liberci.

Plekanec Chance liga

Proč jste se rozhodl odejít z Jihlavy do Liberce?
Kvůli lepším podmínkám. Liberec mi nabídl lepší podmínky pro trénink a pro můj hokejový rozvoj. Vůči Jihlavě vůbec nic špatného nemám, ale dostal jsem nabídku do Liberce. Je tady super zázemí a jsem rád za to, že jsem sem mohl jít.

Říkali vám, že byste si měl zahrát i v Benátkách?
To bude podle mého výkonu. Když budu hrát dobře, tak říkali, že bych v Benátkách mohl dostat šanci. Ale zatím je to z mé strany nic moc. Možná je to i tím začátkem sezony, přešel jsem do nové školy, odešel jsem z domova... Je to takové všechno naráz. Musím si zvyknout a doufám, že už to tenhle týden přijde.

Přišel pro vás velký životní skok?
Přišel, no. Ale už mi bude osmnáct... Spíš ta škola je teď velký skok, musím si na všechno zvykat.

Po sezoně jste ale chtěl zamířit do Kanady, že?
Chtěl jsem, takové byly první plány. Nikdo si mě ale nevybral (na draftu CHL, pozn. red.). Měl jsem něco domluveného, ale pak to nevyšlo.

Počítal jste s tím už?
Kdyby si mě vybrali, tak bych tam šel. Ale ještě byl v jednání Liberec a byl jsem rád, že jsem mohl jít sem. S těmi třemi týdny, které jsem tady zatím zažil, jsem spokojený. Je to parádní organizace.

Za Benátky jste zatím naskočil aspoň v přípravě. Jaké jste měl dojmy?
Ano, dvakrát, proti Slavii a proti Francouzům. Je to do chlapského hokeje skok. Myslím, že jsem to neodehrál nějak špatně, dostal jsem tam Špágra (Daniela Špačka) a Šípáka (Jana Šíra), takže zkušeného a taky mladého. Zkoušeli mě i na oslabení. Uvidíme, jak to půjde v sezoně. Když se mi bude dařit, tak věřím, že tu šanci v Benátkách dostanu.

Dospělý hokej jste si zahrál poprvé v životě. Byl to na začátku menší šok?
Zatím jsem byl minulou sezonu jen na jednom tréninku v Jihlavě, ale zápas to byl první. Je to něco jiného. Nebyl to šok, ale jsou tam zkušenější borci. Třeba jsem nadšený z Radka Dudy, který přišel. Všichni mladí od něj dostáváme super rady. Myslím, že je jedině dobře, že je v Benátkách, a pomůže jim.

Adam Najman na jaře ještě v dresu Jihlavy

Adam Najman na jaře ještě v dresu Jihlavy | Foto: Ronald Hansel, Juniorský hokej

Radek Duda studuje i trenérskou B licenci, to už na něm asi bude znát, že?
Pomáhá nám, radí nám ve hře i na tréninku. My se to snažíme brát k srdci a poučit se z toho, co nám řekne.

Je to velká persona? Lidé ho znají jako výborného, ale taky kontroverzního hokejistu...
Ano, je to persona, v kabině je super. To, co o něm píšou média, podle mě někdy nemusí být pravda. Je to až moc přehnané.

Ostrou sezonu jste tedy začal v liberecké juniorce, kde máte po prvním víkendu dva body. Na Spartě i v Hradci jste přitom vedli. To vás asi hodně mrzí, že?
Určitě jsme chtěli osm bodů, což se nepovedlo. Ale musíme se z toho poučit a hrát líp. Když vedeme, tak si to nemůžeme nechat ujít. V Hradci jsme vedli dokonce 3:1 a oni skóre během deseti minut otočili. To se nesmí stávat.

Dost vás trápí hrubé individuální chyby. Přičítáte je úvodu sezony?
Asi jo, musí si to ještě sednout. Myslím, že máme parádní tým, jsou tady pracovití hráči a máme dobré individuality. Musíme taky začít pracovat do obrany a vyvarovat se chyb, protože dostáváme hodně gólů. Tři a pět, osm gólů za dva zápasy, to je moc.

Přitom vás ještě drží gólman Lukáš Pařík.
Určitě. V obou zápasech předvedl super výkony, musíme být rádi, že ho tam máme.

Na střídačce za ním čeká Pavel Čajan, další výborný brankář, který se bohužel nedostane do hry...
Pářovi se to na Spartě podařilo, takže bylo asi jasné, že tam půjde i v Hradci. Myslím, že až Čája dostane šanci, taky to vychytá.

Foto: Rob Wallator, Hockey Canada Images

Určitě ještě máte v hlavě Hlinka Gretzky Cup, o kterém se toho namluvilo hodně. Jaké jste měl pocity ze svých osobních výkonů?
Osobně... Nevím, no. Týmově jsme tam nepodali dobrý výkon, skončili jsme pátí. Dva zápasy jsme nedali gól, takže si myslím, že se to ani kladně hodnotit nedá.

I vám to tam spadlo dvakrát až v posledním zápase se Slovenskem...
Porazili jsme Kanadu, to byl boom, to jsme byli nadšení. Ale pak na nás prostě něco padlo a nemohli jsme dát góla. S tím nejde udělat výsledek. Ztratili jsme šanci na semifinále, až proti Finům nám to tam padlo. Hugo Haš dával od modré první gól, tím se nám všem ulevilo. Finy jsme porazili v prodloužení a pak Slováky, ale páté místo je zklamání.

Nemrzí vás, že po těch dvou výsledcích vás spousta fanoušků i rádoby expertů odepsala? Ročník přitom máte výborný.
Silný je, ale v Kanadě nám to prostě nevyšlo. Rusy jsme přitom i přestříleli. V Edmontonu jsme potom viděli Rogers Place, to je neskutečná aréna, a byli jsme tam v kabině. V podstatě jsme ale jenom prošli a hráli na malé hale, což bylo takové zklamání...

Na mistrovství světa se budete chtít pomstít.
Ano. Doufejme, že to vyjde.

Jaké máte tedy cíle do sezony?
S juniorkou play off, samozřejmě bychom chtěli vyhrát, ale teď je ten cíl play off. Pak bych si chtěl určitě zahrát za chlapy v Benátkách. Kdyby se jo dařilo, tak třeba i za áčko v Liberci, ale na to mám teď ještě čas. A pak mistrovství světa, jestli se tam dostanu.

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz