Lepší chaos než leklý výkon, říká Heindl. U hokejistek rozjel druhý rok

Foto: Martin Mašek

Patří mezi velmi zkušené mládežnické trenéry, před rokem přijal Roman Heindl výzvu v podobě kormidla ženské reprezentace do 16 let. Svou druhou sezonu načal úspěšně – dvěma výhrami v Německu. „Vidím to tak, že by tým mohl být zase tou soudružnou a bojovnou partou, co byla v loňské sezoně,“ vzpomíná na stříbrné evropské tažení.

Plekanec Chance liga

Nejmladší hokejistky zahájily ročník kousek za hranicemi v Selbu. S domácími Němkami si poradily v obou zápasech, ale pokaždé těsně a po boji – 1:0 a 2:1. Na přípravu do vrcholu sezony, tedy jarního Evropského poháru na domácí půdě, mají každopádně ještě dost času.

Vítězná premiéra šestnáctky. Češky dvakrát přetlačily Německo »

Jaké máte dojmy z prvního dvojzápasu?
Němky jsme dvakrát porazili, ale z předvedené hry moc radosti nemám. Byly to úvodní zápasy nové sezony, před nimi jsme měli tři tréninky, kde jsme v rychlosti zapracovali na základních věcech. Do družstva zabudováváme nové hráčky, tak bude všechno chvilku trvat, než se nám podaří vtisknout týmu obstojnou herní tvář. Na druhou stranu mě potěšila snaha a elán některých nových a mladších hráček.

Budete zase muset hledat střelce?
Já věřím, že máme v družstvu děvčata, která mají předpoklady být střelkyněmi, umí se prosadit přes soupeřku. Musí ale hodně zapracovat na razanci a přesnosti střelby.

Svědčí výsledky aspoň o dobré práci brankářek a defenzívy?
Ač chválou jednotlivců trochu šetřím, musím vyzdvihnout výborné výkony obou brankářek, uhasily některé velké chyby a lehkovážnosti našich hráček v obranném pásmu naprosto s přehledem. O dobré defenzivě se dá v těchto utkáních polemizovat, někdy Němky nedůrazem gólovky zahodily nebo naše brankářky zachránily.

„Mladá děvčata mají jistý potenciál, na kterém se snad do budoucna bude dobře stavět.“

Postavili jste i sedm hráček, které byly v reprezentaci poprvé. Jak obstály?
Nechci po jedné akci nikoho vyzdvihovat a ani kritizovat. Některé mě mile překvapily svým elánem a chutí, někdy však až chaotickým pojetím hry. Lepší však na úvod sezony pohyb a chaos než leklý výkon bez pohybu. A to bohužel některé také předvedly. Vesměs ale milé zjištění, že mladá děvčata mají jistý potenciál, na kterém se snad do budoucna bude dobře stavět.

Jak byste vůbec charakterizoval váš letošní tým z ročníků 2003 a mladších?
Vyslovím svůj názor, sice po jednom společném kempu a dvou zápasech, ale vidím to tak, že by tento tým mohl být zase tou soudružnou a bojovnou partou, co byla v loňské sezoně. Je tam i hokejový potenciál a chuť hrát a vítězit. Já holkám věřím, že na sobě budou hodně tvrdě pracovat a že se nám to vše na konci sezony vrátí.

Foto: Petra Herzigová

V jakých bodech vás čeká největší práce? Co budete hráčkám zdůrazňovat na dalším kempu?
V první řadě stále dovednosti, od kterých se odvíjí další části herního výkonu jednotlivce i celého týmu. Dále v kondiční přípravě, chceme v součinnosti s kolegy trenéry zapracovat i na této složce, dát holkám doporučení, ukázky a návody, jak na sobě v otázce kondice co nejlépe pracovat. A samozřejmě budeme v průběhu sezony poctivě pracovat na každém kempu na herním projevu, jak v útoku, tak v obraně.

Na úvodním kempu v Příbrami jste viděl široké spektrum hráček. Jaké jste z nich měl pocity?
Mám-li být upřímný, smíšené. Byla zde děvčata se solidním základem v herních činnostech jednotlivce a na druhou stranu i s horším nebo hodně špatným základem. Nechci se pouštět do nějakého rozboru, jak se kde hokej dělá. Já jsem tak trochu posedlý detailem, a ten mi v mnohém hodně chyběl.

„Mám takové tušení, že by zde mohla být znovu ta týmovost, bojovný duch a srdce. Budeme na tom všichni pracovat.“

Bohužel vám o prázdninách skončily dvě hráčky, které mohly patřit mezi tahounky, Nikol Nepokojová a Tereza Chwastková...
Hodně mrzí, že se tato děvčata rozhodla skončit s hokejem. Terezka Chwastková byla loni v Příbrami, hrála za žáky a za dorost, šikovná hokejistka. Spoléhal jsem, že po loňských zkušenostech bude patřit do kádru, bohužel, rozhodla se pro studium a já ji v tomto ohledu plně respektuji. Nikol Nepokojová byla velká srdcařka, neúnavný bojovník, nebála se být v mlýnici před brankou a dokázala se tam střelecky prosazovat. Hodně jsem na ni spoléhal, že bude lídrem týmu. Bohužel pro nás, co mám informace, tak zkouší rychlobruslení. Mrzí mě to moc, přesto bych Nikol moc přál, aby s tou její pílí a přístupem měla úspěchy a dařilo se jí své sny realizovat.

Je pro vás inspirací loňská sezona, kdy jste na konci ukázali, že tým je důležitější než individuality? Budete ho chtít stavět tímhle směrem?
Jak už jsem zmínil, mám takové tušení, že by zde mohla být znovu ta týmovost, bojovný duch a srdce. Budeme na tom všichni pracovat, jak trenéři a realizační tým, tak určitě hráčky, které v týmu z loňska jsou. Ty to zažily a věřily tomu, že tudy vede cesta k úspěchu, a zdravě nakazí letos i nové hráčky.

Co vás osobně naučila loňská první sezona u týmu? Už jste nyní věděl, do čeho jdete a čemu se musíte věnovat?
Byla to sezona s nepřebernými novými zkušenostmi, které jsem získal. Podobají se těm z let minulých, s děvčaty však musí trenér pracovat trochu jinak, a to jsem se si stále vyhodnocoval, co a jak. Teď vím, do čeho jdu, co mě čeká a jak začít od začátku kvalitně pracovat s družstvem a jednotlivkyněmi, tak, aby to mělo výsledný efekt. Nejen týmový, ale aby přinesl následně v budoucnu úspěch dospělého ženského hokeje!

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz