Legendy ožily a deklasovaly Slováky 11:4! Válek se loučil góly a bitkou

Foto: Karel Švec, cslh.cz

Návštěvníkům Horáckého zimního stadionu se opět představily legendy českého hokeje. Slovem legenda se sice mnohdy plýtvá, a postupně tak ztrácí na významu, v případě účastníků nedělního čtvrtfinále World Legends Hockey League je však tento přívlastek na místě. Ostatně Slováci se o tom mohli sami přesvědčit. S Českou republikou prohráli vysoko 4:11 a letošní ročník Světové ligy legend pro ně končí. Naopak česká reprezentace postupuje na finálový turnaj v Moskvě, kde zabojuje o putovní pohár.

HokejkaTV

Fanshop

Samotnému utkání spřátelených zemí předcházel dvacetiminutový zahajovací program. Postupně byli představeni členové obou mužstev. Symbolicky jako poslední vjel na led Oldřich Válek, pro něhož se jednalo, vzhledem k vážným zdravotním problémům, o poslední zápas na Horáckém zimním stadionu. Další slavnostní chvílí bylo úvodní vhazování, které vhodil Richard Farda, jenž před nedávnem oslavil 70. narozeniny. K tomuto životnímu jubileu mu potleskem přálo všechno nejlepší 2 187 diváků.

Už od samotného začátku zápasu bylo patrné, že se nebude jednat o klasickou exhibici, která s oblibou končí výsledky 14:13 po samostatných nájezdech. Češi vstoupili do utkání nemilosrdně a po první třetině vedli vysoko 5:0. Ve zbývajících periodách se trefili ještě šestkrát, kdežto slovenský soupeř se zmohl jen na čtyři gólové odpovědi. „Je jasné, že jsme to brali prestižně, protože to bylo kvalifikační utkání o postup. A my postoupit chtěli, takže na začátku tam těch srandiček a ekvilibristik, jak bývá v exhibicích zvykem, moc nebylo," netajil se Josef Řezníček, jehož netřeba dlouze představovat. „Na konci, kdy už bylo utkání rozhodnuté, už se ale sem tam něco objevilo – rvačka, nafilmovaný pád a tak dále," dodal nynější ředitel Tipsport extraligy. O srandičky se staral zejména bývalý forvard Pardubic Otakar Janecký, jemuž se dokonce podařilo rozproudit mexickou vlnu.

„Brali jsme to prestižně, protože to bylo kvalifikační utkání o postup. A my postoupit chtěli."

Jak už bylo řečeno, souboj České republiky se Slovenskem byl hlavně o hokeji. Vidina postupu do dalšího kola Světové ligy legend totiž byla velmi lákavá. Skvělý výkon předvedli brankář Dušan Salfický, který během třiadvaceti minut hry neinkasoval ani jednou, jihlavský patriot a autor čtyř tref Viktor Ujčík a loučící se Oldřich Válek. I díky jejich výkonu se Česká republika kvalifikovala na finálový turnaj, jenž se bude konat na konci ledna v Moskvě. V jaké sestavě do Ruska národní tým odcestuje? A bude se tam chtít hráčům vůbec letět? „Nemyslím si, že je to o tom, jestli se nám bude chtít. My prostě musíme dát dohromady nějaký manšaft, a to podle toho, jak budou kluci moct, protože jsme pracovně vytížení. Kdyby ta sestava byla podobná, tak by to bylo dobré, ale jsou ještě dva měsíce času a za tu dobu se může x věcí změnit,“ poodhalil Řezníček.

„WLHL je dobrá myšlenka. Je to zavzpomínání pro diváky, pro nás pak nostalgie a potkání starých přátel."

World Legends Hockey League, v níž mohou nastupovat hokejisté starší 45 let (mladší hokejisté pouze na výjimku), je ve svém pilotním ročníku. Jak se iniciativa Pavla Bureho, ruské rakety, která svým umem okouzlila Severní Ameriku, zamlouvá samotným aktérům? „Je to určitě dobrá myšlenka. Věřím, že je to správný krok ke sjednocování hráčů, kteří už mají svou aktivní kariéru dávno za sebou. Je to i trošku zavzpomínání pro diváky, pro nás pak nostalgie a potkání starých přátel," tvrdí Řezníček.

Ačkoliv do Jihlavy nedorazili Žigmund Pálffy, Zdeno Cíger, Vincent Lukáč, Petr Rosol ani Pavel Bure, jednalo se o nezapomenutelný hokejový večer. Dočká se Světová liga legend svého pokračování? V České republice by zájem o tuto soutěž evidentně byl.

Viktor Ujčík zná jihlavský led jako své boty. Důkazem budiž jeho čtyři branky.

Viktor Ujčík zná jihlavský led jako své boty. Důkazem budiž jeho čtyři branky. | Foto: Karel Švec, cslh.cz

Stylová rozlučka Oldy Válka - dva góly, stovky rozdaných podpisů a bitka

Oldřich Válek, ikona jihlavské Dukly, s předstihem avizoval, že pro něj bude nedělní klání se Slovenskem poslední ve veteránské kariéře. Čeká ho totiž operace kyčle. „Na jihlavském ledě to byl můj poslední zápas. Už to opravdu nevypadá, že bych měl v mezistátních zápasech ne excelovat, ale spíš vůbec nastupovat. To zdraví není takové, jaké bych potřeboval. Radši tomu dám pohov," uvedl pětapadesátiletý bojovník a mistr světa z roku 1985. „V nějakým srandamači, kde o nic nepůjde a budu tam jenom chodit, ale možná ještě nastoupím," dodal novináři obležený hokejista.

190 centimetrů vysoký Válek se s jihlavským ledem rozloučil stylově. Na úvodní představovačku české reprezentace vyjel jako poslední, v bordožlutém dresu Dukly a za velkého jásotu natěšeného publika. To v utkání hraném na 3 x 15 minut potěšil dvěma brankami. „Jsem samozřejmě rád, že jsem neodešel s prázdnou a dal nějakýho góla," řekl dobře naladěný forvard, jenž byl bezpochyby nejsledovanějším mužem večera. „Tělo sice bolí, ale dneska se to dalo a nebylo to úplně tak hrozný. Ale zejtra v práci to asi cejtit budu."

„Diváci? Samozřejmě jim moc děkuju. Víc už říct nemůžu, jinak bych bulel."

Oldřich Válek dával vždy naplno průchod svým emocím a byl znám jako horká hlava, která se s ničím a s nikým nemazlila. Nebyl by to on, kdyby se ani v neděli nepřipomenul fanouškům coby obávaný ranař a nesvedl pěstní souboj se slovenským protihráčem a dlouholetým kamarádem Igorem Libou. „On z toho byl chudák vyvalenej, nevěděl vůbec, co se děje (smích). Takže jenom chvilku stál a pak jsem mu přetáhl dres. A to bylo všechno. Samozřejmě jsme se nechtěli nějak mlátit, abychom si náhodou neublížili," smál se Válek, jemuž na rozloučenou vestoje tleskal celý stadion. Ještě dlouho po zápase se pak u Válka stály fronty na autogram a společnou fotografii. „Diváci? Samozřejmě jim moc děkuju. Víc už říct nemůžu, jinak bych bulel (úsměv)."

Momentka z posledního zápasu mistra světa z roku 1985 - Oldřicha Válka.

Momentka z posledního zápasu mistra světa z roku 1985 - Oldřicha Válka. | Foto: Karel Švec, cslh.cz

Jihlava Mekkou hokeje. Vypnout od hokeje? To zatím neumím, říká Ščerban

Horácký zimní stadion se stává místem, kam se legendy českého hokeje rády vrací. Důkazem budiž Den mistrů, Den legend či loňské Zlaté utkání, v němž poprvé, a zřejmě i naposledy, poměřili síly vítězové z Nagana a hokejisté spjatí se Zlatým hattrickem. 29. listopadu ožil jihlavský stánek znovu - v rámci nově vzniklého projektu World Legends Hockey League.

Na všech výše zmíněných akcích se organizačně podílel Bedřich Ščerban, činovník Českého svazu ledního hokeje a jednatel HC Dukla Jihlava. „Před Béďou Ščerbanem klobouk dolů. Když si něco vezme za svý, tak to vždycky dotáhne do neskutečný kvality," říká Josef Řezníček. „Což je jenom dobře, takoví lidé jsou v hokeji potřeba."

„Lidé jako Béďa Ščerban jsou v hokeji potřeba."

„Já tyhle akce dělám celkem rád. Sám jsem ve věku old boys a samotnému se mi po hokeji stýská," uvedl pro hokej.cz Bedřich Ščerban, držitel Zlaté hokejky za rok 1991. „Navíc vím, jak k tomu kluci přistupují. Jsme rádi, že se potkáme, že můžeme pokecat, že si můžeme zahrát. Takže jsem to dělal rád," pokračoval. „Problém byl pouze v tom, že se to všechno rozjelo na poslední chvíli. Měli jsme měsíc na to, abychom to dali do kupy, což není jednoduchá záležitost. Nejenom to zabezpečit po organizační stránce, ale i po té finanční," říká. „Ten čas byl velice krátkej, ale myslím si, že se to povedlo," dodal manažer, jenž je znám svou neutuchající pracovitostí.

„Já a workoholik? Pokud mě něco baví, tak jsem ochotnej se tomu věnovat od rána do večera. Už od sedmi snídám s notebookem a pracuju. Ještě v jedenáct večer, kdy ležím v posteli, jsem schopnej mít u sebe notebook a pracovat," prozrazuje. Dokáže alespoň někdy vypnout od hokeje? „Ne, to zatím neumím (úsměv).“

Ne nadarmo si jihlavští fanoušci Bedřicha Ščerbana váží. Odměnou za chvályhodnou práci mu byl aplaus, který sklidil při nástupu na led. V tu dobu mohl odhodit všechny starosti a bavit se tím, co miluje - hokejem. 

Česká republika 11:4 Slovensko

Branky a nahrávky: 4. Ujčík (Moravec), 6. Kořínek, 9. Ujčík (Patera, Moravec), 13. Válek (Janecký), 14. Peterek (Žemlička, Kucharčík), 16. Patera (Ščerban, Ujčík), 18. Válek, 21. Ščerban (Patera, Kaberle), 26. Ujčík, 37. Žemlička (Nedvěd, Kucharčík), 43. Ujčík (Nedvěd, Patera) – 23. Zlocha (Uharček, Ščepko), 24. Sekeráš (Liba, Hreus), 36. Hreus, 44. Jánoš

Společná fotografie účastníků WLHL.

Společná fotografie účastníků WLHL. | Foto: Karel Švec, cslh.cz

Soupiska České republiky: Marcel Kučera, Dušan Salfický - Milan Chalupa, František Kaberle, Martin Maškarinec, Jaroslav Nedvěd, Josef Řezníček, Bedřich Ščerban, Jiří Vykoukal - Otakar Janecký, Petr Kořínek, Tomáš Kucharčík, David Moravec, Pavel Patera, Jan Peterek, Radek Ťoupal, Viktor Ujčík, Oldřich Válek, Richard Žemlička. Trenér: Jan "Gusta" Havel, manažer: Pavel Swarz, vedoucí týmu : Milan Nový.

Před úvodním vhazováním vyslechli hráči a fanoušci hymny obou zemí.

Před úvodním vhazováním vyslechli hráči a fanoušci hymny obou zemí. | Foto: Karel Švec, cslh.cz

Soupiska Slovenské republiky: Rastislav Rovnianek, Pavol Hronský - Ladislav Čierny, Lubomír Pokovič, Róbert Pukalovič, Lubomír Sekeráš, Bystrík Ščepko, Ján Varholík, Roman Veber - Marián Bezák, Ivo Ďurkovič, Michal Hreus, Branislav Jánoš, Richard Kapuš, Igor Liba, Jozef Pethö, Dušan Pohorelec, Marián Uharček, Ján Zlocha. Trenér: Josef Golonka, generální manažer a trenér: Darius Rusnák.

Před úvodním vhazováním vyslechli hráči a fanoušci hymny obou zemí.

Před úvodním vhazováním vyslechli hráči a fanoušci hymny obou zemí. | Foto: Karel Švec, cslh.cz

Výsledky vyřazovacího kola:

Finsko 4:3sn. Švédsko (Helsinki, 400 diváků)
Německo 2:7 Rusko (Landshut, 2 800 diváků)
Česko 11:4 Slovensko (Jihlava, 2 187 diváků)

Finalisté Světové ligy legend:

Do lednového finále, které bude sehráno v Moskvě, postupují reprezentace Finska, Ruska a Česka. Na základě nejlepšího skóre mezi poraženými čtvrtfinalisty se boje o putovní pohár zúčastní také výběr Švédska. 

Další fotografie:

Šarvátka dvou legend - Oldřicha Válka a Igora Liby.

Šarvátka dvou legend - Oldřicha Válka a Igora Liby. | Foto: Karel Švec, cslh.cz

Šarvátka dvou legend - Oldřicha Válka a Igora Liby.

Šarvátka dvou legend - Oldřicha Válka a Igora Liby. | Foto: Karel Švec, cslh.cz

Osobnosti československého hokeje na unikátní společné fotografii.

Osobnosti československého hokeje na unikátní společné fotografii. | Foto: Karel Švec, cslh.cz

Richard Farda s Jozefem Golonkou jsou velcí přátelé.

Richard Farda s Jozefem Golonkou jsou velcí přátelé. | Foto: Karel Švec, cslh.cz

Branislav Jánoš a Viktor Ujčík v souboji o kotouč.

Branislav Jánoš a Viktor Ujčík v souboji o kotouč. | Foto: Karel Švec, cslh.cz

Branislav Jánoš a Richard Žemlička v souboji o kotouč.

Branislav Jánoš a Richard Žemlička v souboji o kotouč. | Foto: Karel Švec, cslh.cz

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz