Legenda Vítkovic. Stanislav Kurovský slaví 80. narozeniny

Foto: hc-vitkovice.cz

Životní jubileum slaví Stanislav Kurovský, bývalý vítkovický útočník. Tomu je dnes přesně 80 let, jedná se o posledního žijícího člena slavného „komářího útoku“.

Kurovský se narodil 10. července 1942 v Ostravě. Už od dětství byl velkým sportovním talentem a věnoval se nejen hokeji, ale také fotbalu.

Hokej za Vítkovice hrál nepřetržitě od roku 1954 do roku 1972.

„Já jsem na vojnu nešel. Protože jsem už tehdy hrál fotbal, a tak mi nabídli místo v OKD. Prostě mě přemluvili a já jsem na deset let podepsal smlouvu na šachtě. Proto jsem na vojnu jako havíř nemusel,“ popisuje pro hc-vitkovice.cz. 

Stanislav Kurovský je ve spodní řadě druhý zprava

Stanislav Kurovský je ve spodní řadě druhý zprava

„A tak víme všichni, jak to tenkrát bylo. Byl jsem vedený jako zaměstnaný na šachtě, ale normálně jsem chodil na tréninky. Jak na hokej, tak na fotbal.“

Byl jedním z posledních obojživelníků, kteří stíhali dva takové sporty na vysoké úrovni.

Když nasadil kopačky, měl na sobě dres Baníku Ostrava, ale pak se musel rozhodnout, čemu dá přednost. Vyhrál hokej.

„Říkal jsem, že fotbal je sice krásný a mám ho rád, ale kopnout do balonu umí každý. A tak jsem se rozhodl věnovat hokeji."

„Já jsem sice v mančaftu Baníku byl, ale víc jsem seděl na lavičce," vrací se do minulosti.

„Říkal jsem, že fotbal je sice krásný a mám ho rád, ale kopnout do balonu umí každý. A tak jsem se rozhodl věnovat hokeji," zdůvodňuje.

V sezoně 1961/1962 tak s fotbalem skončil a věnoval se jen lednímu hokeji.

„Marné, no. Dneska za Vítkovice asi hrají lepší hráči, protože jsou pořád nahoře.“

Vítkovice ale prožívaly roky jako na houpačce. „Když už jsem byl v mančaftu, tak jsme dvakrát sestoupili. Jednou se nám podařilo rychle se vrátit, ale pak to nešlo. Šest roků jsme hráli druhou ligu, i když jsme byli blízko postupu, vždycky nám o kousek utekl," vypráví pro klubový web.

„Marné, no. Dneska za Vítkovice asi hrají lepší hráči, protože jsou pořád nahoře,“ říká s úsměvem pro hc-vitkovice.cz.

Byl členem známého „komářího útoku“, kde s ním byli Jan Gelnar a Bedřich Berek. Říkalo se o nich, že byli drobní, ale rychlí a uměli bodnout.

Zleva Jan Gelnar, Stanislav Kurovský, Bedřich Berek

Zleva Jan Gelnar, Stanislav Kurovský, Bedřich Berek

Dařilo se jim, ale tato kapitola se uzavřela v roce 1972. Tehdejší trenér jim řekl, že jsou staří a že si můžou hledat nové angažmá. Kurovský ještě hrál za hokejový Baník, párkrát si zkusil také bohumínský dres. Potom šel pracovat k taxi.

Teď se má podle svých slov dobře: „Pivo mi pořád chutná, stáří je sice stáří, takže musím občas k doktorovi na kontrolu. Nohy mě bolí, chvíli trvá, než se rozejdu, ale musím chodit. Marné, osmdesátka je osmdesátka. Ale žiju a žiju si normálním životem.“

Stanislav Kurovský (vlevo) s Bedřichem Berkem na domácím zápase Vítkovic v roce 2012

Stanislav Kurovský (vlevo) s Bedřichem Berkem na domácím zápase Vítkovic v roce 2012 | Foto: hc-vitkovice.cz

RSS | Kontakt | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Cookies | Nastavení soukromí | Ochrana osobních údajů | Sledování streamů | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz