Legenda Hecht mává na rozloučenou. Nejvíc mi bude chybět kabina, říká

29. července 2016, 13:20

Václav Jáchim

Zařadil se k nejlepším německým hokejistům všech dob, Jochen Hecht patří u našich západních sousedů na stejnou úroveň jako jiní velikáni Gustav Jaenecke, Erich Kühnhackl, Marco Sturm nebo třeba Dieter Hegen. Sedmatřicetiletý rodák z Mannheimu nechal za zády kariéru, která čítá víc než dvě dekády, nyní mává na rozloučenou. "Bylo to moc krásné. Kdyby to šlo, chtěl bych všechno prožít znovu," řekl Hecht ne speciální tiskové konferenci.

HokejkaTV

Někdejší hvězda St. Louis, Edmontonu a především Buffala ještě na jaře brázdila arény německé DEL. Hecht s verdiktem počkal, patrně stále váhal, zda nepřidá ještě poslední rok. Nakonec se tak nestane. Když hokejisté Mannheimu ve středu zahajovali společnou přípravu, a jejich nejzkušenější útočník chyběl, bylo jasno.

V německém i světovém hokeji zanechal Hecht silnou stopu. Sehrál 833 utkání NHL, dalších 59 přidal ve Stanley Cupu. Celkem mezi nejlepšími hráči planety nastřílel 200 branek a přidal 295 nahrávek. "Když jsem v létě 1998 odcházel do NHL, mnozí mi říkali, že za rok budu zpátky. No, zdržel jsem se tam trošku déle. Ti lidé se spletli," usmívá se s nadhledem.

U Sabres si vybojoval pozici jednoho z lídrů týmů, krásné časy prožil i předtím v St. Louis. "Vzpomínám s radostí na všechny štace, hrál jsem spoustu krásných zápasů a poznal hodně výborných hokejistů i přátel. Byl jsem u toho 21 let, po tak dlouhé době není snadné udělat rozhodnutí a skončit. Ale cítím, že je ideální čas. Mám radost, že jsem kariéru dokončil se ctí a na vrcholu," citují Hechta stránky týmu Adler Mannheim.

Jednomu z nejlepších německých klubů se poslední sezona moc nepovedla, jinak ale Mannheim drží pevné postavení mezi tamní elitou. Pomohl i Hecht, který po přesunu z NHL odmítl jiné lákavé nabídky a zamířil ke kořenům. "Jochen je nejlepším hokejistou klubové historie, brzy slavnostně vyřadíme jeho dres s číslem 55," řekl šéf klubu Matthias Binder. Nejvyšší německou soutěž si Hecht za Mannheim zahrál poprvé v sedmnácti letech, během ročníku 1994-95 stihl 53 utkání a 15 branek.

V září 1996 už hrál za Německo na Světovém poháru, několik měsíců předtím okusil atmosféru MS ve Vídni. Posléze startoval na olympijských hrách 1998, 2002 a 2010, zapsal účast na šesti mistrovstvích světa. V NHL a DEL nasbíral téměř 1200 zápasů. V letech 1997 a 1998 slavil v rodném městě mistrovské tituly, po příchodu z NHL hájil barvy Mannheimu tři sezony. Je hodně pravděpodobné, že spojení s organizací poběží dál, byť jinou formou. "Rozhodně chceme, abychom využili jeho zkušeností. Jochen by měl být součástí klubu," řekl manažer Teal Fowler.

Legenda německého hokeje patrně dostane u Adler Mannheim na starost zapracování mladých hráčů, konzultace se sportovním vedením a možná další oblasti. Hechta by mohl využít i německý svaz. Když nedávno skončil Marco Sturm, brzy poté dostal nabídku na pozici hlavního trenéra reprezentace. A Němci se během MS v Rusku probili až do čtvrtfinále, kde je vyřadila domácí sborná.

Pro Hechta každopádně končí jedna velká etapa. "Nejvíc se mi bude stýskat po atmosféře v kabině," přiznal. Hokejový Mannheim musí hledat nového vůdce, přispěje k tomu i krátký kemp v České republice, na který svěřenci trenéra Seana Simpsona vyrazí zhruba za deset dní. Ve čtvrtek 11. srpna se tradiční účastník Ligy mistrů představí proti Pardubicím, utkání bude hostit Vrchlabí.

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz