Lauko, Safin a Barinka. Tři Češi mohou vyhrát prestižní Memorial Cup

Foto: Twitter Rouyn-Noranda Huskies

Ačkoli v Quebec Major Junior Hockey League letos působí nejmenší počet českých hokejistů z kanadských juniorek – pět –, se svými týmy se dostali nejdál. Jakub Lauko, Ostap Safin a Marcel Barinka budou bojovat o Memorial Cup!

HokejkaTV

Nejvíc se z českých zástupců v letošním ročníku QMJHL daří Jakubu Laukovi (na úvodní fotce). Chomutovský odchovanec se vrátil ze seniorského do juniorského hokeje, ale v žádném případě to pro něj nebyl krok zpátky.

Vzhledem k účasti na mistrovství dvacítek i únorovému zranění odehrál pouze 44 zápasů, ve kterých nasbíral 21 gólů a 20 asistencí. Jeho Rouyn-Noranda Huskies ovládli západní divizi soutěže, na začátku nového roku vyhráli neuvěřitelných 25 utkání v řadě a fantasticky zatím kráčí i vyřazovacími boji – jen v první sérii ztratili dva zápasy, další dvě vyhráli poměrem 4:0 a teď už jsou ve finále!

S Halifaxem však bojují „jen“ o Prezidentský pohár. Letošní Memorial Cup totiž hostí právě Mooseheads, a tak mají oba týmy účast na závěrečném turnaji o titul národních šampionů předem jistou. Po dvou zápasech je stav série vyrovnaný 1:1.

Lauko v 16 utkáních play off přidal 12 bodů (5+7). Jeho nejzářivější večer v letošní sezoně přišel 7. února, kdy zaznamenal hattrick; na konci března zaujal vyhranou bitkou a svoje fanoušky na Twitteru zase potěšil fotkou z prvního školního dne...

Proti Laukovi stojí ve finálové sérii rovnou dva krajané, kteří ale neprožívají zdaleka tak povedenou sezonu. V případě Ostapa Safina za to mohly především vleklé problémy s kyčlí, které ho připravily i o mistrovství světa. Stihl tak pouze 15 zápasů s bilancí 3+8, v 19 utkáních play off zatím přidal dvě asistence.

Halifax ztratil o tři utkání víc než Rouyn-Noranda, největší potíže měl hned v prvním kole proti Quebec Remparts, s nimiž prohrával 0:2 a 2:3 na zápasy.

Hodně zajímavý závěr sezony prožívá Safinův spoluhráč Marcel Barinka. I vzhledem k tomu, že v Halifaxu neměl jednu z klíčových rolí a v lednu se několikrát ani nevešel do sestavy, ho klub uvolnil na reprezentační akce – únorový turnaj pěti zemí v Rusku a dubnové mistrovství světa do 18 let ve Švédsku.

Barinka se letos dostal na 18 bodů (7+11) v 51 zápasech soutěže. Do Kanady se teď vrátil a v pátek nastoupil ke svému prvnímu utkání play off.

Nejmladším z českých krajánků v letošním ročníku quebecké soutěže byl Filip Přikryl. Na startu sezony zaujal v Saint John Sea Dogs místo po Safinovi a v nováčkovském ročníku zaznamenal 31 bodů (14+17) v 67 utkáních.

Mladé mužstvo Saint John ovšem patřilo v soutěži k nejslabším a s pouhými 13 výhrami zůstalo před branami play off.

Přikrylovi se nejvíc dařilo v novém roce. Na konci ročníku prožil první tříbodový (1+2) a pak i dvougólový večer za mořem. Svou branku v prvním zmiňovaném utkání proti Acadie-Bathurst věnoval zesnulému kustodovi Davidu Kellymu, který prohrál boj s rakovinou.

Vedle čtyř útočníků doplnil českou stopu v soutěži obránce Radim Šalda. Po skvělé premiérové sezoně vyměnil Saint John za Rimouski, i tam v základní části atakoval průměr dvou bodů za tři zápasy. Konkrétně 10 gólů vstřelil a 20 připravil ve 48 utkáních.

Účastník MS dvacítek přidal v play off tři body (2+1), nicméně tým kolem hvězdičky Alexise Lafrenièra po dvou suverénně zvládnutých sériích skončil na hokejkách Lauka a spol. bez jediného vítězství.

Ještě pro úplnost – Memorial Cup může vyhrát rovněž Lukáš Svejkovský s Vancouver Giants. Syn rodáka z Tábora Jaroslava Svejkovského sice celý život vyrůstá za mořem a v létě bojoval o účast na Hlinka Gretzky Cupu v americké reprezentaci, ale má i český pas.

Statistiky Čechů v QMJHL

Jakub Lauko (Ú, 2000, Rouyn-Noranda Huskies) – 44 z, 21+20, 43 TM, +34
v play off: 16 z, 5+7, 13 TM, +11
Filip Přikryl (Ú, 2001, Saint John Sea Dogs) – 67 z, 14+17, 18 TM, -49
Radim Šalda (O, 1999, Rimouski Océanic) – 48 z, 10+20, 36 TM, +17
v play off: 13 z, 2+1, 16 TM, +1
Marcel Barinka (Ú, 2001, Halifax Mooseheads) – 51 z, 7+11, 6 TM, +11
v play off: 1 z, 0+0, 0 TM
Ostap Safin (Ú, 1999, Halifax Mooseheads) – 15 z, 3+8, 14 TM, +1
v play off: 19 z, 0+2, 8 TM, -4

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz