Krejčíka asi Finové nečekali, usmívá se Říha. Zaskočit chce i Rusy

Foto: Aleš Krecl, Český hokej

(HELSINKY, od našeho zpravodaje) Turnaj Karjala českým hokejistům svědčí. Po Švédech si poradili i s nadupanými Finy, pokud v neděli porazí také sbornou, první akci Euro Hocky Tour promění v triumf. „Je to ohromná motivace. Každý hráč, který tady je, chce vyhrávat!" připomíná hlavní kouč Miloš Říha.

HokejkaTV

Jak vypadá vaše hodnocení utkání s Finskem?
Chtěli jsme ustát úvod, protože loni jsme ho neustáli. Myslím, že se nám to podařilo. Měli jsme tam i dvě tutové šance do prázdné brány, ale znovu se nám zopakoval nedůraz v předbrankovém prostoru, jak tomu bylo i minule se Švédy. Ale musím říci, že kluci jinak plnili, co jsme si řekli. Což je nesmírně důležité. Zase jsme taktiku trošku změnili, protože Finové jsou jiní než Švédové. Zachytal nám výborně brankář a ani za stavu 1:2 jsme se nepoložili. Naopak si myslím, že v tom závěru jsme byli trošku lepší.

Finové jsou zvlášť na svém ledě nebezpeční, českým výběrům se v Helsinkách nikdy moc nedařilo. Váš tým ale dokázal zachytávat útočné výpady soupeře a výborně bruslil.
Samozřejmě tam byly i chybičky. Jsou některé věci, které je potřeba zlepšit. Ale Finové mají tu kostru vlastně tři roky pospolu... Vědí, co dělat, jak si mají najíždět, ale my jsme to eliminovali. A myslím, že vedle těch pár věcí neměli zase až takové šance, i když tam některá přečíslení byla.

Byla jedním z klíčů k vítězství povedená oslabení?
Ubránili jsme to a byli jsme disciplinovaní v tom, co jsme si řekli. Přesně jsme plnili, co jsme měli. A Finové, kteří dali minule Rusům dva góly po nacvičených signálech, najednou nevěděli. Naši kluci na to skvěle zareagovali.

Naději na body zachránil v 59. minutě Tomáš Filippi. Pěkná akce, co říkáte?
Těsně předtím jsme říkali klukům, že už budeme vytahovat oba hráče na druhou modrou čáru, ne pouze jednoho. A že musí přijít dlouhá přihrávka, protože s tou měli Finové problém v celém zápase. Škoda jen, že my jsme ji více nevyužívali.

Líbili se vám ve čtvrtém útoku mladíci Beránek s Kovařčíkem?
Vždycky nám to oživili. Na začátku jsme tam dávali hodně první lajnu, takže hráli trošku méně, ale potom tam to oživení přinesli. Měli dvě šance a splnili, co jsme od nich očekávali.

A výkon Marka Langhamera?
Myslím, že ta jeho jistota byla vidět. A když mužstvo tu jistotu cítí, tak hraje úplně jinak. Marek podal skvělý výkon, stejně jako už v minulém utkání Roman Will. To byly naše jistoty. I v té přesilovce Finů pět na tři řešil všechno naprosto jistě. Tam není, co k tomu víc říci.

Překvapil vás při nájezdech parádním zakončením Jakub Krejčík?
Sestavu na nájezdy jsme měli napsanou před dvěma dny (směje se). Já sice čekal daleko víc od útočníků, mnohem lepší to zakončení. Ale je asi soupeři znají. Místo toho přijel obránce, kterého nikdo nečekal. A Kuba to udělal bravurně.

Jak vypadá vaše hodnocení formace bratrů Zohornových?
Já tam vidím ještě větší potenciál. Oni jsou pracovití a doplňují se, ale ještě pořád mi tam něco chybí, v čem by oni mohli být ještě lepší.

V utkáních se Švédy i Finy se do ofenzivy hodně zapojovali obránci. Je to podle představ? 
Chceme, aby podporovali útok, aby tam byla ta druhá vlna. Protože u nás na tohle nebyl nikdo zvyklý. Najednou se nám beci objevují v předbrankovém prostoru... Proč ne? Ale musí to být samozřejmě zajištěné.

V neděli vás čeká zápas s Ruskem, budete s ohledem na soupeře znovu měnit taktiku?
Švédy porazili v nájezdech, budou odpočatější. Byli horší než ten minulý zápas, ale utkání Česka s Ruskem mají vždy náboj. Rusové budou chtít určitě vyhrát. Taktiku zvolíme na to, jakým způsobem jsme už nabruslení. I podle toho, že soupeř není tolik zkušený a až tak organizovaný.

Máte šanci vyhrát turnaj, to je ohromná motivace.
Avizoval jsem, že chceme vyhrávat a budeme jezdit vyhrávat.. A každý hráč, který je tady, chce zvítězit. To je důležité pro nás, ale i pro celý český hokej, aby nás zase ostatní brali vážněji a měli trošku respekt.

Už máte jasno o sestavě?
Mám to v hlavě. Gólmana i obranu, jen si ještě nejsem jistý v útoku, kde mám dva otazníky. Musíme si na to sednout. Každopádně do sestavy dáme vhodně typy hráčů, kteří tam budou patřit.

Foto: Aleš Krecl, Český hokej

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz