Kratochvíl pomáhá Švédům: Lundqvista znám od juniorů, mladí mají svůj svět

Foto: Alena Zapletalová

(BRATISLAVA, od našeho zpravodaje) Neustále je ve střehu, od rána do večera připraven na jakoukoli prosbu či připomínku. Aleš Kratochvíl roky působí coby průvodce (Team Host) hokejových týmů, především tedy těch švédských. Zkušený bard ví, co mužstvo potřebuje.

HokejkaTV

Spolupracuje se zástupci hotelu, organizátory turnaje, s lékaři. Ač Čech žijící v Praze, během mistrovství světa na Slovensku se stará o hvězdami napěchovaný tým Tre Kronor.

Po skončení základní skupiny se obhájci světového zlata přesouvali ke čtvrtfinále z Bratislavy do Košic, což pro jejich průvodce znamenalo důležitý úkol. "Noty jsem dostal s předstihem, stejně jsem ale trnul, aby všechno klaplo přesně. Takový transfer není nic jednoduchého," připomíná.

Dá se ve stručnosti říci, co obnáší vaše práce u Švédů na mistrovství světa?
Je to hlavně vyřizování nejrůznějších záležitostí, které se týkají působení týmu na turnaji. Náročné to bylo především ze začátku, než se všechno podstatné zaběhlo, ale jde o neustálou činnost. V porovnání s menšími turnaji, jako byly třeba Carlson Hocky Games v Brně, má mistrovství světa výhodu v tom, že to je víc organizovanější od pořadatelů. Od IIHF. Odpadají určité věci, které bývají běžné například u mládežnických mužstev. Ale zase na druhou stranu - všechno musí sedět. Chyba se neomlouvá, dny jsou rozdělené na minuty.

Máte na mysli hotelové služby, stravování, zázemí na stadionu?
Hlavně zázemí v kabině. A pak stravování. To musí být kvalitní, přesně připravené. Aby hráči nepřišli a nekoukali na prázdné stoly.

Stalo se vám to?
Jednou ano. Nějakým řízením v kuchyni si spletli časy, hráči pak přišli na oběd a neměli ho k dispozici.

Jak reagovaly hvězdy NHL?
Sedly si a čekaly, až bude všechno v pohodě. Naštěstí v kuchyni měli jídla hotová, během nějakých osmi minut je přivezli. Oběd měl být v 11:30, v kuchyni to spletli na 13:00. Vedení hotelu se za to pak výpravě omluvilo.

Jste i vzhledem k tomu obezřetnější?
Jsem. Raděj všechno dvakrát prověřím, aby nenastala nějaká komplikace. Když se to na turnaji zaběhne, člověk má tendenci spoléhat  se, že všechno bude sedět. Ale sem tam přijde nějaká ťafka. Musíte být pořád ve střehu.

Řešíte veškerý servis pro tým. Patří do něj třeba i praní, zajišťování nápojů a podobně?
Tohle je přesně ošetřeno. Občas se stane, že se prádlo neodveze. Nebo něco chybí. Pak není problém dojít do servisu a potřebné doplnit.

Než Švédové odjeli ke čtvrtfinále do Košic, bydleli v bratislavském hotelu Hilton a do šatny mohli chodit pěšky. Předpokládám, že se to hráčům líbilo.
To byla největší výhoda. I pro mě. Cestování autobusem by znamenalo další práci. Hlídat časy, hlídat šoféry. Vím, jak se člověk občas bojí, aby mužstvo přijelo do haly včas. V Bratislavě tohle odpadlo, což se Švédům samozřejmě líbilo. V Košicích je to trošku jinak, ale zase jde vlastně jen o dva dny.

Pomáhá vám při práci průvodce Švédů znalost švédštiny? Je to hlavní důvod, proč jste byl vybrán?
Já už se tomu věnuju hodně dlouhou dobu, u švédské reprezentace působím pravidelně. Pozici Team Hosta jsem zastával při posledním šampionátu na Slovensku v roce 2011. Organizátoři letošního turnaje  z 80 procent využili lidí, kteří byli už na tom prvním mistrovství světa. Dohodli jsme se víceméně po jednom telefonátu.

Foto: Alena Zapletalová

Je to pro vás prestižní?
Samozřejmě, je to největší turnaj. Se švédskými výběry spolupracuju roky, znám osobně generálního manažera Putteho Köhlera, hlavního trenéra Rikarda Grönborga i všechny členy realizačního týmu. Jsme na přátelské bázi, je mezi námi důvěra. Vím, o co jde, co vyžadují. Určitým věcem lze díky tomu předcházet.

Našel se během turnaje prostor na privátní program hráčů či trenérů? Myslím třeba nějakou večeři mimo hotel a podobně.
Program Tre Kronor je velmi podobný tomu, jaký funguje v NHL. S tím mám také zkušenosti, v roce 1989 jsem dělal servis Calgary Flames v Praze, později pak totéž také u Tampy Bay. Hráči jsou víc individuálnější. Není to jako u mládeže, kde se oběd napíše na 13 hodin a všichni tam musejí být. Tady je na to určený delší interval, všechno se přizpůsobuje potřebám hokejistů. Málokdy se stane, že se celý tým sejde u jídla. Na turnaji se zatím mimo oficiální program zajišťovala jen týmová večeře. Bylo to před zahájením šampionátu, aby se hráči poznali. Proběhla také samostatná večeře vedení týmu.

Když Češi v prvním utkání porazili Švédy, nestal jste se terčem narážek?
Ne, vůbec. Všechno bylo naprosto v pohodě. My průvodci jsme úplně mimo výsledky a jakékoli vášně.

Vybavíte si vůbec první švédský výběr, pro který jste dělal servis?
Mistrovství Evropy osmnáctiletých 1988, hrálo se v Olomouci a ve Frýdku-Místku. Tam jsem se Švédy začal. Rok dva předtím jsem dělal kanadské mládežnické týmy, které do Československa přijížděly. Později jsem působil třeba také u Finů nebo Američanů, ale je pravda, že švédské výběry mívám určitě nejčastěji.

Uplatňujete kontakty ve Švédsku i na klubové úrovni?
Pokud některý klub SHL přijede na zápasy Ligy mistrů, občas jim zařizuji pobyt a všechno potřebné. V minulé sezoně jsem takhle dělal Djurgarden, Växjö nebo Färjstad, s nímž jsem domluven, že kdyby v budoucnu mířil do Česka, zase se o jejich pobyt postarám.

Za ty roky jste měl možnost poznat řadu švédských hvězd. Hlásí se po letech
V současné generaci už je to slabší, mladí mají svůj svět. Na turnaj jim přijedou rodiče a příbuzní, čas tráví hodně s nimi. Jeden hráč si dokonce v Bratislavě pronajal byt. Spíš se znám se staršími kluky. Měl jsem je kdysi v osmnáctce nebo ve dvacítce, když se po delší době zase potkáme, většinou se hlásí. To je moc fajn. Například Oskar Lindblom, dlouhé roky se znám s Patricem Hörnqvistm. Stejně tak s Gabrielem Landeskogem či Mattiasem Ekholmem.

A co Henrik Lundqvist?
S ním také. Samozřejmě. Známe se už z juniorů, poprvé si ho vybavuju z roku 2002, kdy Henrik s bráchou Joelem byli členy týmu švédské dvacítky na mistrovství světa v Pardubicích a Hradci Králové. Později byl v Praze s New York Rangers. Víc jsem se vídal s Joelem, ale když Henrik nedávno přijel na turnaj do Brna, hned jsme si měli co říci.

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz