Kouč para hokejistů: Vyhráli jsme společenskou medaili! Od hráčů slyšel absurdity

Foto: paraostrava2019.cz

Vysněná bronzová medaile sice jeho celku utekla, z Jiřího Břízy, trenéra para hokejové reprezentace, ale po prohře s Korejci nebyl cítit smutek jako spíš obrovská hrdost. „Vážíme si toho, co prožíváme,“ uvedl. Mluvil o dech beroucí atmosféře domácího šampionátu, budoucnosti českého para hokeje nebo o absurditách, které slyšel od svých svěřenců.

HokejkaSHOPvanoce

Jak se ohlížíte za utkáním o bronz, na který jste nakonec nedosáhli?
Zápas pro nás začal dobře, přáli jsme si co nejdéle držet stav 0:0. Měli jsme kratší čas na regeneraci, Korejci naopak nechali v semifinále odpočívat svou elitní řadu. Bylo vidět, že mají v saních větší jiskru. Chtěli jsme proto získat nějaký čas na to, abychom se pořádně rozjeli. Přáli jsme si, abychom dali my ten první gól. V celém turnaji to pro nás fungovalo jako takové kouzlo k tomu, abychom se rozjeli.

Byl v silách obou týmů ten největší rozdíl?
Bylo vidět, že únava u nás byla velká. Dělali jsme hrubé chyby v taktice, platilo to hlavně v rozhodování během útočné činnosti. Nedostávali jsme se do gólových příležitostí. Oni pak odskočili na 2:0, my jsme potom byli rádi za kontaktní branku. Další nám tam nepadla, naopak oni dali na 3:1 a my už to museli otvírat. Jenom díky Vápnovi (Michalu Vápenkovi) to zůstalo na dotáhnutí toho jednoho gólu. Dopadlo to tak, jak to dopadlo. Fantastičtí fanoušci, fantastický turnaj díky organizátorům. Jsme šťastní a jsme na sebe hrdí navzájem. Vážíme si toho, co prožíváme.

Foto: paraostrava2019.cz

Tohle jste si řekli i v kabině?
Samozřejmě. Drtili jsme to už po zápase s Amerikou, protože je jasné, že nebylo příjemné lovit z brány deset puků. Udělali jsme motivační řeč o půlnoci, kluci pak měli regeneraci, fyzioterapeuti pracovali do rána. Ráno jsme taky udělali briefing. Museli jsme do nich dostat, aby se o ten bronz rvali. Bohužel ta únava přece jenom převýšila to, abychom na tom byli takticky lépe. Korejci asi jeli jenom pro výsledek. Jenže s tím, co tady přišlo, prostě nešlo proti Američanům vynechat ani jednu minutu, ani jeden souboj. Říkal jsem klukům, že jsme sice bez medaile, ale… kašlat na to. Myslím, že tou hrdostí jsme si vyhráli společenskou medaili, a to je pro nás důležité.

Jak na celé domácí mistrovství tedy budete vzpomínat?
Klukům bych samozřejmě medaili hrozně přál. Klouby jim stárnou a mladé hráče nemáme. Uvidíme, co nás čeká dál. Kdybychom měli ty samé podmínky jako soupeři v elitní čtyřce, tak si myslím, že bychom jim natrhli zadek. Samozřejmě respekt k Američanům i Kanaďanům, ale myslím si, že na Korejce bychom měli. Hokej totiž umíme.

Máte i nějaký vzkaz pro fanoušky, kteří v Ostravě vytvořili úchvatnou kulisu?
Fanoušci, byli jste fenomenální! Děkujeme za podporu. Kluci si to hrozně užívali. Bylo pro ně důležité tohle prožít, protože v sobě našli svoji identitu. Myslím si, že poznali sebe, našli v sobě vnitřní sílu jako tým. Objevili jsme díky tomu nové motivační prvky pro budoucí práci. A já věřím tomu, že nekončíme.

Dvě vteřiny před koncem zápasu jste do hry nasadil Miroslava Hrbka, který si tak připsal na turnaji symbolický start. Bylo to tak plánované už před začátkem utkání?
Byl to scénář. Míra odvedl snad největší práci, byl příkladem pro kolegy. Ve svém věku, co obětoval, a ty dávky, co zvládal… to bylo neskutečné! To, že se zranil těsně před turnajem, byla pro naše zadní řady fakt velká ztráta. Myslím si ale, že Jirka Raul, byť je to typický útočník, se toho zhostil výborně. Tím, že má to útočné pojetí, tak dával i důležité góly. Klobouk dolů. Míra byl s námi celou dobu, ani jsme nepomysleli na to, že by s námi vynechal jediný meeting, nebo jediný rozbor videa. Jak jsem řekl předtím, tahle parta díky tomuto turnaji v sobě našla týmový duch. Doufejme, že se do budoucna najdou prostředky, abychom světu mohli ukázat, že nejsme horší tím, že neumíme, ale jenom kvůli tomu, že nemáme takové podmínky jako ostatní.  

„Mám recenze od kluků, že jsou rádi, že jim třeba chybí noha. Je to absurdní, ale je to tak.“

Jak bude česká para hokejová reprezentace vypadat v dalších letech?
To je zajímavá otázka. Spousta kluků chtěla skončit už v Pchjongčchangu, já jsem jim ale trochu nahlodal mysl. Sdělil jsem jim, že jsme si sedli s panem Šindlerem a řekli jsme si, že do toho půjdeme – já přípravou, on organizací. Chtěl jsem, aby se kluci mohli rozloučit doma před svými manželkami a dětmi. To, co se tady vytvořilo, jim dalo obrovského brouka do hlavy, že nejsou žádní mladí, kteří by je mohli výkonnostně nahradit. Takže proč to zabalit? Pokud ten sport mají rádi a klouby ještě slouží, tak proč nepokračovat. My ale samozřejmě potřebujeme větší podporu… aby kluci chodili do práce a já abych na ně na večerním tréninku řval, že je někdo pomalý, to prostě nejde. Zvlášť na mezinárodní úrovni.

Vaši svěřenci každopádně ukázali, že i handicapovaní lidé mohou zažít stejné, ne-li lepší pocity, než někteří zdraví lidé. 
Přesně tak. Oni jsou sice zařazení do slovíčka „handicap“ nebo „para“, ale jako… já mám recenze od kluků, že jsou rádi za to, že jim třeba chybí noha. Je to absurdní, ale je to tak. Spousta z nich by dělala normální práce, žila by normální život. My ale hrajeme turnaje, cestujeme a prožíváme sportovní hodnoty na nejvyšší úrovni. Obrázek, jaký byl v Ostravě k vidění, vyrovnal, nebo možná i překonal paralympijské hry. Přišli diváci a my jsme se o tu radost s nimi dělili navzájem. Byly to nádherné pocity.

Foto: paraostrava2019.cz

Může boom okolo domácího mistrovství pomoct k rozšíření para hokejové základny?
Určitě. Myslím si, že je spousta handicapovaných sportovců, kteří dělají jiné sporty. Třeba letního rázu. Můžou para hokej ale zkusit jako doplňkový sport a třeba je to chytne. Objeví smysl pro hru, zařadí se a třeba budou chtít doplnit náš kádr. Musíme teď udělat maximum, abychom našli alespoň pět kluků ve věku 15 až 20 let.

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz