Kouč devatenáctky Varaďa: Minulé turnaje byly fajn. Věřím, že na ně navážeme

Foto: Lukáš Kaboň, cslh.cz

Má na povel extraligové hokejisty Třince, Václav Varaďa měl do minulého týdne práce nad hlavu. Jakmile vypukla olympijská přestávka, lehce s rodinou dobil baterky na horách, nyní se těší na další zajímavou misi. Příští týden bude s dalšími kolegy na střídačce reprezentační devatenáctky, kterou čeká domácí akce v Hradci Králové. "V mužstvu bude řada hráčů ročníku 1999, všechny dobře znám. Minulé turnaje a nimi byly fajn, věřím, že na ně teď navážeme," hlásí.

Plekanec Chance liga

Národní tým do 19 slouží jako záloha elitní dvacítky, únorový turnaj bude v tomto ohledu specifický. Minulý výběr dvacetiletých totiž skončil po mistrovství světa v Buffalu, o slovo se hlásí nový. Jeho základem bude zmíněný ročník 1999, který v létě 2016 dokázal vyhrát Memoriál Ivana Hlinky. A v němž je řada velkých hokejových talentů.

Varaďa s nimi pracoval v mladší kategorii, teď Nečase, Škarka, Galvase, Kauta a další šikovné mladíky bude mít v týmu znovu. "Těším se na to, a věřím, že i kluci. Máme před sebou turnaj v Česku, což je vždycky fajn. Hrajeme v Hradci Králové, kde chodí na extraligu velké návštěvy. Moc bych si přál, aby nás lidé přišli povzbudit. Nepochybuji o tom, že turnaj bude mít vysokou úroveň," upozorňuje.

Varaďa povede mužstvo společně s Rostislavem Vlachem, členy štábu jsou také Miloš Říha mladší a Aleš Krátoška, kteří s devatenáctkou absolvovali povedený prosincový World Junior A Challenge v Kanadě. Nástup dvojice Varaďa – Vlach by možná mohl signalizovat i delší spolupráci. Dosavadní hlavní kouč dvacítky Filip Pešán by se prodloužení angažmá patrně nebránil, ale v Liberci má spoustu trenérských i manažerských povinností. Ale uvidíme, jasno bude až po této sezoně. "Já jsem rád, že mám možnost pracovat s týmem na akci v Hradci. Co bude dál, to vůbec neřeším. Nad tím vůbec nepřemýšlím," reaguje Varaďa.

V kádru devatenáctky se představí pět účastníků nedávného MS dvacítek v Buffalu, turnaj si zahráli Škarek, Galvas, Hrabík, Nečas, Kaut. "Z globálního hlediska je čtvrté místo na šampionátu úspěchem. Kdyby někdo před turnajem řekl, že se dvacítka bude rvát o medaili, všichni by to brali," říká Varaďa, jenž akci na dálku pečlivě sledoval.

Výhodou ročníku 1999 je, že řada hráčů má s akcí zkušenosti. Stejně tak s dalšími kvalitními hokejovými podniky. V Hradci Králové se teď někteří junioři představí, událostí bude především start Martina Nečase. Jeden z nejlepších hráčů posledního MS dvacetiletých už má na kontě start v NHL, pravidelně válí tuzemskou nejvyšší soutěž za Kometu. "Po návratu z Ameriky měl trošku útlum, ale poslední dobou hraje Martin ve velké formě. Pro nás bude jedním z klíčových hokejistů," potvrzuje Varaďa.

Se svěřenci se poprvé setkal na nedělním srazu, do startu turnaje absolvují mladí Češi několik tréninků. "Musíme si oživit určité věci. Ale výhodou je, že drtivá většina kluků s námi v minulosti byla. Vědí, co od nich budeme chtít." V původní nominaci museli trenéři udělat jedinou změnu. "Vypadl Honza Bednář, který se omluvil ze studijních důvodů. Musí udělat nutné zkoušky, jinak by nemohl k maturitě. Místo něj byl do mužstva zařazen jiný obránce Vratislav Kunst z Benátek," informuje Varaďa.

Na hradeckém ledě čekají devatenáctku čtyři zápasy v pěti dnech. "Bude to náročné, máme zápasy s velmi kvalitními soupeři. Papírově nejtěžší souboje bychom měli sehrát s Finy a Švédy, ti jsou nebezpeční pokaždé. Ve všech kategoriích. Ale kvalitu mají také Švýcaři a Němci," naznačuje Varaďa.

Ačkoli ročníku 1999 zbývá do mistrovství světa dvacetiletých ještě deset měsíců, hráči mohou získat plusové body do budoucna. Každý bude mít svoji vlastní motivaci. "Naší snahou je společný úspěch, jednoznačně chceme kvalitní výsledky podpořené výbornými výkony. Utkání budou sledovat svazoví trenéři, všichni kluci mají příležitost, aby na sebe upozornili," doplňuje závěrem mistr světa 2000 a 2005.

Nominace českého výběru do 19 let

Brankáři:
Kristián Kolář (Plzeň), Jakub Škarek (Jihlava).

Obránci:
David Kvasnička (Plzeň), Ondřej Buchtela (Chomutov), Jakub Galvas (Olomouc), Michael Gaspar (Litoměřice), Dalimil Mikyska (Kometa Brno), Matyáš Zelingr (Kladno), Vratislav Kunst (Benátky nad Jizerou).

Útočníci:
Petr EretJakub Pour (oba Plzeň), Kryštof Hrabík (Liberec), Ondřej MachalaRadim TomanJan Václavek (všichni Litoměřice), Martin Nečas (Kometa Brno), Oscar Flynn (Mladá Boleslav), Ondřej Chrtek (Benátky n/J), Filip Jirásek (Hradec Králové), Martin Kaut (Pardubice), Jakub Navrátil (Přerov), Lukáš Rousek (Sparta Praha).

Realizační tým:

Manažer: Jan Fišera
Hlavní trenéři: Václav Varaďa a Rostislav Vlach
Asistenti trenéra: Miloš Říha a Aleš Krátoška
Trenér brankářů / videotrenér: Radek Jirátko
Lékař: MUDr. Marek Kašpar
Kustod: Jan Vejvoda

Rozpis turnaje v Hradci Králové

Středa 14. února:
14:30 Finsko – Švédsko
18:00 Česko – Švýcarsko

Čtvrtek 15. února:
12:00 Švédsko – Německo
20:00 Česko – Finsko

Pátek 16. února:
14:30 Švédsko – Švýcarsko
18:00 Německo – Finsko

Sobota 17. února:
13:30 Německo – Švýcarsko
17:00 Česko – Švédsko

Neděle 18. února:
12:30 Finsko – Švýcarsko
16:00 Česko – Německo

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz