Konkurent sedí, on září. Příchodem Laca se ale pro mě nic nemění, tvrdí Aittokallio

Foto: Jan Beneš, hcsparta.cz

Sparta chtěla gólmanskou otázku, se kterou se trápí už řadu let, vyřešit příchodem zkušeného Jána Laca z Chomutova. Po vydařeném utkání proti brněnské Kometě ale dostal i v dalších dvou střetnutích důvěru Fin Sami Aittokallio. Proti Liberci zaznamenal v rudém dresu první nulu, o dva dny později pomohl spolehlivým výkonem přehrát Olomouc. Zamotal rodák z Tampere trenérům Sparty hlavu? „Nesnažím se dokazovat něco někomu jinému než sobě samému,“ tvrdí.

Plekanec Chance liga

„Chci být pro Spartu tím pravým. Chci být jedničkou,“ prohlásil po svém příchodu do Sparty Ján Laco. Vypadá to ale, že to nebude mít tak jednoduché. Zatím jen dvakrát usedl na střídačku a sledoval, jak se daří jeho novému parťákovi Samimu Aittokalliovi. Pětadvacetiletý Fin však podle svých slov nemá po Lacově příchodu o nic větší motivaci ukázat se, než tomu bylo kdykoliv předtím.

„Nesnažím se dokazovat něco někomu jinému než sobě samému. Vím, čeho jsem schopný, a nezáleží na tom, kdo další je tu se mnou na postu brankáře. Předpokládám, že když budu chytat já, ten druhý mě vždycky bude podporovat. A naopak. Zkrátka je to jedno. Všichni jsou to mí spoluhráči, a vždycky když nastoupí někdo jiný, přejeme si jen to nejlepší,“ říká brankář, kterého vedení pražského klubu dovedlo před startem ročníku.

>> Laco bere Spartu jako výzvu. Chci být tím pravým, tvrdí

Přesto... Sparta má nyní na postu brankáře tři muže, kteří touží za každou cenu chytat. Kromě zmíněné dvojice je tu ještě David Honzík, jenž zatím v aktuálním ročníku odchytal nejvíc zápasů ze všech gólmanů Sparty.

„Už jsem v takové situaci byl, takže vím, co to obnáší. To, co v sobě mám, musím ukazovat každý den. V každém tréninku, a když dostanu šanci, tak v každém utkání. V podstatě se pro mě nic nemění, pořád musím pracovat stejně. Výsledky z posledních zápasů jsou pro mě super, ale pokud nebudu makat dál, do následujících zápasů mi to bude k ničemu,“ upozorňuje Aittokallio. 

„Role brankáře je někdy trochu osamělá práce, proto určitě není na škodu mít vedle sebe dobrého parťáka, který vás podpoří ve zlých i dobrých časech,“ vysvětluje, že soudržnost mezi brankáři je důležitá.

„Vím, čeho jsem schopný, a nezáleží na tom, kdo další je tu se mnou na postu brankáře.“

V Olomouci zpočátku možná tolik práce neměl. Dle statistik na něj za první část šlo jen sedm střel. Pokud byste si však mysleli, že šlo jen o rutinní zásahy, byli byste na omylu. Nebýt několika důležitých Aittokalliových zákroků, Sparta by domů s výhrou možná neodjížděla.

„Tenhle zápas byl z těch předešlých třech možná vůbec nejtěžší. Olomouc měla střely přímo na branku jen tu a tam, pro mě tedy bylo těžké dostat do rytmu. Navíc na tomto stadionu je dost zima (směje se), takže chcete, aby na vás střely šly častěji. Celkově si ale myslím, že se mi ten zápas docela povedl, pár dobrých zákroků tam bylo. Góly, které jsem dostal, naštěstí nakonec nic neznamenaly, protože naši kluci dokázali pokaždé velmi rychle reagovat,“ hodnotil utkání, ve kterém Pražané nakonec zvítězili 5:2.

Sestřih utkání HC Olomouc – HC Sparta Praha 2:5

Sparťanští hokejisté tak rok 2017 uzavřeli výborně – třemi plnohodnotnými výhrami za sebou. Po čtyřech duelech bez bodu je to hřejivá náplast.

„Zakončili jsme to velmi dobře, celý tým byl v posledních třech zápasech opravdu silný. Splnili jsme přesně to, o čem jsme se v kabině předtím bavili. Chtěli jsme průběh sezony otočit, začít častěji sbírat body. Teď se nám to třikrát v řadě podařilo. Ale je to jen začátek. Znovu se musíme soustředit na další zápasy, protože nic pro nás teď rozhodně nebude jednodušší. Bude to těžká práce, ale dokázali jsme, že hrát umíme a že umíme hrát celých šedesát minut. V tom musíme pokračovat,“ nabádá gólman, který má za sebou dvě utkání v NHL v dresu Colorado Avalanche. 

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz