Konečně! Bednář má první výhru, překonal i Vokouna či Furcha

Foto: Kateřina Macečková, hokejkv.cz

Potřeboval devět zápasů, než se karlovarský brankář Jan Bednář konečně mohl radovat z první výhry. V 16 letech, 6 měsících a 5 dnech se mu to povedlo jako druhému nejmladšímu gólmanovi extraligové historie!

Zlatá hokejka

Šestnáctiletý talent se vítězství dočkal v nedělním utkání s Chomutovem, které Karlovy Vary vyhrály 2:1 v prodloužení. Bednář přitom odchytal parádně i předchozí duely.

Už v Třinci, Olomouci i na Spartě brala Energie jeho zásluhou aspoň bod. Třikrát čelil více než čtyřicítce střel, třikrát byl vyhlášen nejlepším hráčem svého týmu. Na Hané mu šest minut chybělo k čistému kontu... Jsou to jen „kdyby“, ale chytat za silnější extraligový tým, Bednář by určitě nečekal tak dlouho.

Šance po zranění Filipa Novotného se chytl na jedničku, teď budou mít karlovarští trenéři velké dilema. Novotný se totiž dal dokupy a v Chomutově už kryl Janu Bednářovi záda. Ale stáhnout mladíka ze hry zrovna po prvním úspěchu? To by bylo hodně odvážné.

Přehled brankářů, kteří v samostatné české extralize vychytali výhru a v dané sezoně patřili nanejvýš do kategorie U18, je hodně zajímavý. A hlavně krátký. Nejmladšímu debutantovi Petru Mrázkovi se to nepovedlo, a tak před Bednářem zůstává už jediné jméno. Podívejte se sami!

Jakub Škarek – Sparta (1. výhra: 17 let a 5 dnů)

Byl to hotový úkaz. Před ním dlouho žádný mladíček v seniorských soutěžích tak nezaválel. Za Jihlavu odchytal Škarek v 16 letech skoro kompletní baráž, která sice spadá pod nejvyšší soutěž, ale do jejích statistik se nepočítá. Extraligu ochutnal až pár dnů po 17. narozeninách. Ale jak se uvedl: V debutu za pražskou Spartu 15. listopadu 2016 vynuloval Zlín a výhru si připsal i ve zbývajících třech startech! Další rok už chytal mezi elitou stabilně v Dukle.

Foto: Jiří Zaňát, hokej.zlin.cz

Dominik Furch – Slavia Praha (17 let, 7 měsíců a 8 dnů)

Dalšího brankáře dorosteneckého věku, který do statistik zapsal úspěšný zářez, musíme hledat už poměrně daleko v historii. Dominik Furch dostal ve Slavii šanci v sezoně 2007/08 při nemoci Adama Svobody, odchytal sedm kompletních zápasů a tři z nich byly vítězné – včetně toho prvního proti Vítkovicím.

Jakub Sedláček – Zlín (17 let, 11 měsíců a 25 dnů)

Ševci už měli na jaře 2008 jistou záchranu, a tak poslali do hry několik juniorů včetně brankáře Jakuba Sedláčka. Po dvou porážkách slavil na třetí pokus proti Pardubicím v zápase, kdy se s kariérou loučil zlínský kapitán Miroslav Okál. To vše před návštěvou 242 diváků...

Marek Schwarz – Třinec (17 let, 6 měsíců a 13 dnů)

Extraligovou premiéru prožil už před 17. narozeninami, kdy na jedno střídání nahradil Petra Břízu, než se zase vrátil na střídačku. Schwarz si to bohatě vynahradil v následující sezoně 2003/04 – zachytal si totiž za Plzeň, Spartu i Třinec! První vítězství bral v dresu Slezanů proti Vítkovicím, potřeboval k němu tři pokusy.

Jakub Čech – Havířov (16 let a 5 měsíců)

Nedotáhl to tak daleko jako jiní v seznamu, přesto je právě Jakub Čech nejmladším hráčem, který kdy v extralize vychytal vítězství. Povedlo se mu to shodou okolností právě v Karlových Varech, a to 13. ledna 2002 – půl roku předtím, než se narodil Bednář. Čechovi stačily tři zápasy; do svých osmnáctin pak stihl velmi solidních třicet startů.

Tomáš Vokoun – Kladno (17 let, 3 měsíce a 17 dnů)

Aby těch spojitostí nebylo málo, pozdější legenda a první gólman-bažant v samostatné české extralize pochází z Karlových Varů. Tomáš Vokoun se ale do velkého hokeje odrazil v Kladně, kde hned při premiéře s Jindřichovým Hradcem 19. října 1993 zapsal výhru – nastoupil však až na poslední třetinu za rozhodnutého stavu. Dva kompletní vítězné duely odchytal v jarním play off a Rabat dovedl k bronzovým medailím.

Foto: Jiří Princ, hcbilitygri.cz

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz