Koketoval s Amerikou, nakonec nejlepší bek ELJ podepsal na Spartě

Foto: Archiv Tomáše Tomka

V juniorské extralize podával perfektní výkony, sparťanský obránce Tomáš Tomek pak několik měsíců řešil svou budoucnost. Nakonec uzavřel profesionální kontrakt právě v nejsilnějším pražském klubu.

39 utkání základní části – 16 gólů a 36 asistencí. K tomu dalších sedmnáct bodů (4+13) v jedenácti soubojích play off, které pro Spartu skončilo ziskem bronzových medailí.

Tomáš Tomek prožil v DHL extralize juniorů skvostný ročník, jako bek naplno prodal své ofenzivní vlohy a koncem dubna převzal Cenu Karla Rachůnka pro nejlepšího obránce soutěže.

K tomu zaznamenal i první tři starty ve sparťanském A-týmu, debutoval 21. září proti Mladé Boleslavi. Dvakrát naskočil v prvoligovém Sokolově, v předešlé sezoně zase dvakrát v Litoměřicích.

Původně se zdálo, že bude pokračovat do zámoří. V tomto duchu se vyjádřil i sportovní ředitel Sparty Petr Ton. Tomek prošel draftem nižší americké soutěže NAHL, která by mu ale logicky nestačila. Vydal se na zkoušku do týmu Chicago Steel, jednoho ze špičkových účastníků USHL, jenž celou soutěž za posledních šest let dvakrát vyhrál.

Foto: Vladimír Tomek

Nakonec si ovšem juniorskou kariéru neprodlouží. Sparta informovala o tom, že s Tomášem Tomkem podepsala profesionální kontrakt.

„V minulých letech platil za jednoho z nejlepších beků juniorské ligy, což loni potvrdil, když jako bek vyhrál bodování. Dospělý hokej je samozřejmě o dost jiný a čeká ho spousta tvrdé práce,“ uvedl na klubových stránkách Petr Ton.

„Postavou je sice subtilnější, ale silově je výborně vybavený. Nevyniká jen svou šikovností, umí i zahrát do těla. Rádi bychom mu dali šanci, vidíme, že má v sobě velký talent,“ doplnil.

Odchovanec Poděbrad, jenž přišel do Sparty coby dorostenec, se už v minulých dnech hlásil na tréninku v Sokolově. Po boku dalších mladíků nicméně zkusí zabojovat i o místo v extraligovém kádru.

Foto: Ronald Hansel, Juniorský hokej

Michael Krutil i Jakub Konečný kvůli tomu odmítli reprezentaci, v šanci věří i mladší Petr Hauser, do brankoviště by přes těžkou konkurenci rád nakukoval Oldřich Cichoň. Větší ice time chtějí dostat David Vitouch a Patrik Prymula, jimž skončila juniorská kariéra už loni.

„Podepsat smlouvu se Spartou je pro mě velká čest. Je to velký klub, navíc tým, který mě vychoval a dal mi šanci zahrát si už jako junior pár zápasů v extralize. Byl to pro mě velký zážitek a zkušenost, zároveň odměna za tvrdou práci a vše, co jsem dosud hokeji dal,“ cituje sparťanský web Tomáše Tomka.

Aktuální kádr HC Sparta Praha

Brankáři: Oldřich Cichoň, Josef Kořenář, Jakub Kovář

Obránci: Martin Jandus, Milan Jurčina, Jakub Krejčík, Michael Krutil, Ondřej Mikliš, Michal Moravčík, David Němeček, Adam Polášek, Tomáš Tomek

Útočníci: Jan Buchtele, David Dvořáček, Miroslav Forman, Petr Hauser, Roman Horák, David Kaše, Jakub Konečný, Patrik Prymula, Daniel Přibyl, Michal Řepík, Ostap Safin, Vladimír Sobotka, Erik Thorell, Gustaf Thorell, David Tomášek, David Vitouch

RSS | Kontakt | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Cookies | Nastavení soukromí | Ochrana osobních údajů | Sledování streamů | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz