Koho sledovat na World Hockey Challenge? V zámoří vybrali i dva Čechy

Martin Ryšavý | Foto: Ronald Hansel, Juniorský hokej

Už v sobotu odstartovalo v Kanadě World Hockey Challenge, nejkvalitnější turnaj hráčů v kategorii do 17 let. Češi do něj vstoupí dnes večer proti Spojeným státům. Prestižní zámořský server The Hockey News vybral zajímavá jména, která se v ročníku 2003 vyplatí sledovat.

HokejkaSHOPvanoce

Turnaj se hraje od roku 1986 a za to dobu se na něm objevila spousta pozdějších hvězd světového hokeje. Od Joea Sakica, Matse Sundina přes Jaromea Iginlu, Alexandra Ovečkina, Patricka Kanea až po jedničku posledního draftu Jacka Hughese.

Už jen to samo o sobě značí, jakou pozornost teď upínají k World Hockey Challenge skauti. Web The Hockey News přinesl před jeho začátkem přehled 12 zámořských a 10 evropských talentů, které se vyplatí sledovat.

O číslu jedna z evropského pohledu není potřeba spekulovat. Největší budoucnost se předpovídá Bradu Lambertovi, synovi kanadského otce a finské matky, jenž má dvojí občanství. Reprezentuje rodné Finsko, v srpnu si zahrál na Hlinka Gretzky Cupu a už tam oslňoval – byť tři body (3+0) v pěti zápasech o tom možná tolik nevypovídají.

„Je jako klon Nathana MacKinnona,“ píše o něm Steven Ellis a připomíná Lambertův průměr 0,95 bodu na zápas ve finské lize U20. Teprve patnáctiletý útočník půjde na draft až v roce 2022, aktuálně je žhavým adeptem na nejvyšší pozici.

Brad Lambert

Brad Lambert | Foto: Karel Švec, Český hokej

Podobně se mezi juniory v domácí soutěži daří Samu Salminenovi. Jednu z nejnebezpečnějších útočných formací na celém turnaji by mohl dotvořit jeho jmenovec Samu Tuomaala.

Z dalších Evropanů zmiňuje web Švédy Fabiana Lysella, Isaka Roséna a Simona Forsmarka, stejně jako Rusy Nikitu Čibrikova a Prohora Poltapova. I na ně můžou Češi narazit až ve čtvrtfinále turnaje.

Portál ale mezi nejzajímavější prospekty počítá také dva české hráče – brankáře Tomáše Suchánka a forvarda Martina Ryšavého.

„Suchánek bude mít zřejmě hodně práce, neboť od České republiky se neočekává, že by se měla zapojit do bojů o medaile. Jeho nejzářivější představení přišlo na turnaji pěti zemí v srpnu, kde připravil Američanům jejich jedinou porážku. Čechům teď chce dát šanci,“ říká Ellis na adresu talentovaného gólmana.

Ryšavého zmiňuje díky jeho letošním statistikám v reprezentaci (8 z. / 7+2) i juniorském turnaji O Pohár DHL (13 / 4+6). „Pokud o něčem vypovídají, pak se na něj bude tým ve střelbě gólů spoléhat. Ryšavý je čistý power forvard.“

Tomáš Suchánek

Tomáš Suchánek | Foto: Ronald Hansel, Juniorský hokej

Oba jmenovaní Češi jsou přitom odchovanci Přerova! Suchánek za Zubry stále chytá, to Ryšavý se před letošní sezonou přesunul do Vítkovic. V „seznamu“ se navíc mohlo (nebo spíš mělo) dostat i na obránce Stanislava Svozila, tedy dalšího bývalého Zubra.

A kdo by měl vyčnívat mezi zámořskými hráči? Nejen díky svému příjmení je to například Luke Hughes, mladší bratr Quinna a Jacka, jenž coby obránce kráčí v Quinnových stopách. Mimochodem – Američané mají na letošní soupisce dokonce i Jacka Hughese, ale ten už do téhle rodiny nepatří...

O pozici jedničky na draftu 2022 by měli s Lambertem bojovat dva Kanaďané. Shane Wright a Matthew Savoie jsou prvními underagery ve výběrech javorových listů od roku 2015, kdy na World Hockey Challenge hrál Joe Veleno. Češi je potkají už ve skupině; Wright nastupuje za tým "Black" a Savoie za tým "White".

O dalších talentech si můžete přečíst přímo na webu The Hockey News – zde je přehled zámořských, zde evropských.

Turnaj ve městech Swift Current a Medicine Hat vypukl už v sobotu. Bitvu dvou zmiňovaných kanadských mužstev z české skupiny A vyhráli „černí“ 6:5 po prodloužení, ve druhé skupině slavil „červený“ kanadský tým těsné vítězství 4:3 nad Ruskem.

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz