Kluk z Jihlavy zase čaroval. Dovede Škarek osmnáctku až ke zlatu?

Foto: Juniorský hokej

Kdo sleduje letošní Memoriál Ivana Hlinky, možná si každý zápas říká: Může Jakub Škarek zachytat ještě líp než minule? Odpověď zní jasně: Může. Dokázal to v semifinále se Švédy, právě on vůbec udržel nad vodou šance české osmnáctky na to, aby po téměř sedmdesátiminutovém dramatu slavila postup. Už dneska od 17:30 se porve s Američany o své první zlato v historii!

Jágr Chance liga

Samozřejmě, klobouk se sluší smeknout i před všemi ostatními borci z týmu. Třeba před Martinem Kautem, který by puk radši sežral, než aby ho nechal projít. Chytl snad dva góly a v poli neskutečnou obětavostí zblokoval spoustu dalších puků. Jednou zase překonaného Škarka zastoupil Radim Šalda, který zatarasil brankovou čáru jako metrová kláda.

Ale spoluhráči věděli, že musí blahořečit hlavně svého hrdinu v masce. „Celé Česko Kubovi věří, protože to je neskutečný gólman. Je strašně výborný a smekám před ním,“ vypovídal v obrovských emocích po zápase Filip Zadina. „Musím ho hrozně pochválit, drží náš tým. Pořád ho podporujem. Fakt super brankář,“ říkal zase střelec vítězné trefy Jakub Galvas.

Jenže šestnáctiletý gólman Jihlavy zase nakráčel mezi novináře se svým ledabylým úsměvem, jako by se nechumelilo...

Jak se člověk cítí po zápase, ve kterém úplně v pohodě vychytá asi pět samostatných nájezdů?
No, tak v pohodě bych neřekl (směje se). Ale jsem strašně šťastný, že se nám to povedlo. Musím poděkovat klukům, hráli opravdu výborně. Myslím, že všichni na hranici svých možností. Výborně blokovali střely, chytli minimálně dva góly. Patří jim velký dík.

Byly hlavní předností Švédů právě rychlé brejky?
Přišlo mi, že hráli podobně jako Finové. Rychle nás napadali, měli hodně přečíslení, hodně jezdili do nájezdů. Ale mně se proti Švédům vždycky chytalo výborně. Jsem rád, že jsme dostali zrovna je a že jsme je porazili.

Cítil jste vůbec únavu? Hrálo se skoro sedmdesát minut…
Byl jsem celý zápas docela v pohodě. Myslím, že jsem přes léto dobře trénoval, takže jsem na to byl dobře připravený.

„Kdybych si měl tipnout, kdo dá góla v prodloužení, řekl bych ho asi jako posledního.“

A jak se vám z branky pozoroval vítězný gól 22 sekund před koncem prodloužení?
Byl to strašně krásný pocit, vidět puk, jak padá do brány. Kuba Galvas to tam střelil. Jsem rád, že ho dal zrovna on, protože celé léto poctivě střílel a konečně se mu povedlo dát góla.

Nečekaný střelec, že?
No, kdybych si měl tipnout, kdo dá góla v prodloužení, řekl bych ho asi jako posledního (směje se).

Foto: Juniorský hokej

Chvíli předtím vám ale zatrnulo, když vám propadla střela a puk se kutálel do branky.
Popravdě, já jsem měl infarkt. Naštěstí jsem si všiml, že to jede do brány. Cítil jsem, že puk pod betonem nemám. Říkal jsem si, že jsem ho odrazil před sebe, jenže tam jsem ho neviděl. Tak jsem si řekl, že asi šel za mě. Naštěstí jsem ho nějak zachytil. Povolila se mi přezka na betonu a celý se mi přetáčel, takže jsem rád, že to tam neskončilo.

Druhý brankář Tomáš Vomáčka slavil vítězství ještě víc než vy, že?
On je takový, že to strašně moc slaví. Já jsem rád, že je tady zrovna on. Máme spolu výborný vztah.

„Popravdě, já jsem měl infarkt.“

Váš kolega chytal proti Američanům ve skupině, takže se spolu asi pobavíte, jak na ně.
To asi jo, povíme si, co Američanu hrajou. Ale oni mají výbornou první lajnu i přesilovky, dali z nich dost gólů. Musíme se na ně připravit a znovu odvést maximum. Myslím, že když budeme hrát jako v semifinále, mohlo by to dopadnout dobře.

Ale i kdyby se to nepovedlo, už teď máte v kapse nejhůř stříbro. A to se poslouchá krásně.
Už tohle je úspěch. Ale dostat se do finále a vykašlat se na to, to by bylo blbý. Uděláme úplné maximum, abychom odvezli zlatou medaili.

Nestraší vás trochu historie turnaje, protože osmnáctka hrála finále Hlinkova memoriálu sedmkrát a pokaždé prohrála?
Jo? To jsem ani nevěděl, abych řekl pravdu. Takže mě to ani nestrašilo.

Foto: Karel Švec, cslh.cz

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz