Kluby z KHL a Liga mistrů: Pohne se železná opona? Přimlouvá se i legenda

Foto: twitter.com/khl_eng

Drze, možná až velkohubě o sobě Kontinentální hokejová liga tvrdí, že je nejlepší soutěží v Evropě. Ano, možné to je. Na ledě to ale kluby KHL nedokázaly. Proč? Zatímco další evropské týmy mezi sebou od roku 2014 soupeří v Champions Hockey League, mužstva z KHL se soutěže neúčastní. Kdy se situace změní? A změní se vůbec někdy?

Aplikace Tipsport extraligy

Mezinárodní klubový hokej a zajímavá konfrontace? Na ni především ruští fanoušci čekají už více než deset let. KHL v posledních letech dominují zejména dva týmy – CSKA Moskva a SKA Petrohrad.

V základní části na sebe oba celky narazily šestkrát a dá se dost dobře předpokládat, že by se znovu potkaly v play off. Tedy, pokud se vzhledem k pandemii koronaviru budou vyřazovací boje vůbec hrát.

Foto: Facebook SKA Petrohrad

Reálně by se tak tyto dva elitní kluby proti sobě mohly během jediné sezony postavit až ve třinácti zápasech. A to už začíná být skutečně nuda.

Ano, v KHL sice hrají kluby z Číny (Kunlun Red Star) Kazachstánu (Barys Nur-Sultan), Běloruska (Dinamo Minsk), Lotyšska (Dinamo Riga) či Finska (Jokerit Helsinky). Skutečně konkurenceschopným výběrem, který dokáže s nejlepšími ruskými celky držet krok, je ale pouze finský zástupce.

Jokerit a kdo dál? Kluby z Evropy nemají zájem

KHL se snaží expandovat dál. Neslavně dopadl pražský Lev, který se v roce 2014 stal vicemistrem soutěže, jenže pak zanikl. Finanční trable donutily ukončit působení v soutěži chorvatský Medveščak Záhřeb či slovenský Slovan Bratislava. Nyní tak šéfové KHL upínají zrak spíš směrem na východ. Noví účastníci soutěže se prý hledají v Gruzii, Turkmenistánu, Uzbekistánu či dokonce ve Spojených arabských emirátech.

Ale co další evropské kluby? Ty o účast v KHL nejeví zájem. Příjmy z prodeje televizních práv nejsou kdovíjak vysoké, kluby odrazuje i finanční (ne)stabilita soutěže a otázkou je i zájem fanoušků. Tudy zřejmě cesta nepovede.

Prezident CHL: Doufám, že se dohodneme 

Je tady ale jiná alternativa. Liga mistrů. Ambiciózní a společný projekt evropských klubů, soutěží i Mezinárodní hokejové federace (IIHF), který jde rok od roku nahoru.

„Peníze získají všechny zúčastněné kluby. Pro týmy jsou problémem zejména náklady na cestování. Hlavně pro týmy KHL z východu, by bylo cestování velice drahé,“ přiznává prezident Champions Hockey League Peter Zahner v rozhovoru pro ruskou agenturu TASS.

„Každopádně Liga mistrů roste. Vyděláváme více peněz, a tak máme i víc příležitostí je poskytnout klubům – například právě ve formě cestovného či bonusů. Není to špatné, ale je před námi ještě dlouhá cesta. Doufám, že v budoucnu ke shodě s KHL dojdeme,“ pokračuje Zahner.

Treťjak: Mezinárodní zápasy jsou vždy zajímavé

Zejména ruští příznivci touží po konfrontaci mezi kluby NHL a KHL, o podobné zápasy ovšem elitní kanadsko-americká soutěž zájem nemá. Účast v Lize mistrů by celkům Kontinentální hokejové ligy mohla přinést zpestření v podobě zajímavé konfrontace se špičkovými celky napříč Evropou.

„Herní kvalita našeho turnaje by mohla KHL přesvědčit, že ze sportovního hlediska jde o velmi dobrý nápad zapojit se. Bylo by přece úžasné, kdyby kluby jako CSKA Moskva nebo Petrohrad zvítězily v Lize mistrů a mohly o sobě oficiálně říct, že jsou nejlepšími evropskými týmy, a to z marketingového hlediska,“ říká pro TASS výkonný ředitel CHL Martin Baumann.

Foto: Stanislav Souček, mountfieldhk.cz

Pro zapojení klubů KHL do Champions Hockey League je i někdejší vynikající brankář a žijící ruská hokejová legenda Vladislav Treťjak. „Nikoho nemůžeme do ničeho nutit nebo na něj vyvíjet tlak, ale mezinárodní zápasy jsou podle mě pro fanoušky i samotné hokejisty vždy zajímavé,“ tvrdí prezident Ruské hokejové federace.

Hlavní problém? Termínovka

„Pokud se kluby z KHL rozhodnou zapojit se do Ligy mistrů, budou z toho jen těžit. Otázka je, co s termínovou listinou, která je dost nasycená,“ uvědomuje si Treťjak a naráží na hlavní problém. 

Tím je kalendář zápasů, který vzniká s ohledem na mezinárodní zápasy. Navíc první zápasy Ligy mistrů se hrají už v létě před startem sezony Kontinentální hokejové ligy. „O účast klubů KHL v soutěži samozřejmě máme zájem. Diskuze probíhají, ale vše vyžaduje čas. Víme, že vzhledem k termínové listině a harmonogramu soutěží je to velmi obtížné,“ přiznává Zahner. 

Téma leží na stole. Najdou zástupci Champions Hockey League a KHL kompromis? To se teprve uvidí, pro hokej by to ale bylo jedině dobře.

Ligový žebříček CHL: Jak se počítá?

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz