Kluby k tomu přistoupily státotvorně, říká Beneš. Kdy začnou řídit TELH?

Foto: hcocelari.cz

25. května 2020, 18:48

Václav Jáchim

Dvě třetiny klubů Tipsport extraligy (TELH) se na dnešní valné hromadě v Praze vyslovily pro kompromisní návrh představenstva Asociace profesionálních klubů (APK), jak by mohl vypadat model nejvyšší soutěže na čtyři další sezony. Počítá se 14 účastníky, návratem baráže i s tzv. play down, stejně tak je ve hře zavedení platového dna nebo úprava licenčních podmínek.

Aplikace Tipsport extraligy

Kluby reagovaly na návrh svazu, který počítal s tím, že by se s ohledem na koronavirovou krizi během příštích dvou sezon rozšířil počet účastníků na 16. Sparta, Liberec a Plzeň naopak vyjádřily snahu o zúžení klubů na 12 účastníků. Výsledkem jednání je odsouhlasený model, kterým se 4. června bude zabývat výkonný výbor Českého hokeje, jenž je řídícím orgánem soutěže.

„Kluby daly jasný návrh, jak by soutěž mohla v nejbližších čtyřech sezonách vypadat. Chci poděkovat všem, protože jsme respektovali vzájemné názory. Kluby dvoutřetinovou většinou doporučují svazu uvedený model, který návrhu dává určitý punc jednotnosti v rámci Tipsport extraligy," konstatuje Prokop Beneš, viceprezident APK.

Můžete model ve stručnosti přiblížit?
Další čtyři sezony by se hrály systémem baráže 1+1, tedy mezi nejhorším týmem TELH a vítězem Chance ligy. V extralize by po základní části následovalo tzv. play down, kdy by se utkaly 14. tým s 11. a 13. tým se 12. V této části soutěže by se zohlednil počet bodů získaných v základní části, přičemž série by se hrály na sedm zápasů, v nichž by šlo o 21 bodů. Jakmile by tým, který ztrácí, nemohl na soupeře bodově dosáhnout, tak by série skončila. Hrát se bude i na remízy. Poražení z těchto sérií by se následně utkali mezi sebou na čtyři vítězné zápasy, totéž by posléze platilo v baráži.

V čem by mohl spočívat největší přínos uvedeného modelu?
Převládla myšlenka, že v Tipsport extralize by měly hrát nejlepší týmy. Přičemž skutečnost, že někdo skončí v TELH na 14. místě, ještě neznamená, že je lepší než vítěz Chance ligy. Sportovní konfrontace mezi oběma soutěžemi pro nás má význam a byli bychom rádi, kdybychom ji v nějaké formě mohli v následujících ročnících mít.

Proč by v první části play down byly zohledňovány nasbírané body v základní části?
Proto, aby týmy měly co nejdelší dobu možnost o něco hrát. Aby usilovaly o co nejnižší odstup. Konkrétně aby mezi 14. a 11. týmem nebyl rozdíl větší než 21 bodů. Naší snahou je, aby soutěž nebyla znehodnocena tím, že tam nebude motivace získávat body a umazávat odstup. Zároveň chceme odlišit boj o titul a boj o udržení. V systému play off je dlouhodobě odzkoušeno, že je o co hrát. Chceme to promítnout do části o udržení. V první fázi by se body zohlednily, v té druhé už by se hrálo klasicky na čtyři vítězné zápasy. Stejně tak potom v baráži. Rád bych předeslal, že se jedná o návrh, který dáváme Českému hokeji. Budeme rádi, když bude odsouhlasen, protože se pro něj vyjádřily dvě třetiny klubů.

Posunula se Asociace profesionálních klubů v otázce převzetí řízení TELH od Českého hokeje?
V lednu jsme avizovali, kdy a zda si budeme extraligu řídit. Tehdy jsme řekli, že finalizujeme podklad od poradenské firmy tak, abychom mohli svazu prezentovat, jaké máme představy, co se soutěží dál. Materiál je hotový, dnes jsme ho projednali. Představenstvo, které bylo nově převoleno, rozdalo ohledně toho úkoly. Neschováváme se za to, že svazu říkáme, co by měl dál dělat s extraligou. Pokročili jsme, podklady jsou, kluby se s nimi seznamují. Zprávu obdržely a vzaly ji na vědomí. Dál připravujeme kroky, abychom se svazem zahájili vyjednávání o podmínkách smlouvy. Zatím bych nechtěl komentovat, co kluby chtějí nebo nechtějí. Protože to je věc, kterou jsme svazu ještě nesdělili.

„Rád bych předeslal, že se jedná o návrh, který dáváme Českému hokeji. Budeme rádi, když bude odsouhlasen, protože se pro něj vyjádřily dvě třetiny klubů.“

Máte představu, kdy by APK mohla řízení Tipsport extraligy převzít?
Jsou dva termíny, které považujeme za reálné. 1. května 2021 nebo 1. května 2022.

Probírali jste zveřejněný návrh modelu TELH s ředitelem soutěže Josefem Řezníčkem? Měl k tomu nějaké připomínky?
Se svazem jsme to konzultovali. Nebylo to tak, že bychom na tom velmi autonomně participovali. Josef Řezníček s námi na představenstvu APK byl. Konala se celkem tři představenstva, která se toho týkala, poslední bylo nejintenzivnější a proběhlo za jeho účasti. Oceňujeme i jeho nápady k play down. Nechci, aby to vyznělo, že to je spolunávrh svazu. Ale my si jeho zkušenosti vážíme, takže jsme zohlednili jeho nápady.

Ve hře byly další dvě varianty. Svaz navrhoval, aby se soutěž během příštích dvou let rozšířila až na 16 týmů, Sparta, Plzeň a Liberec naopak předložily návrh na zúžení startovního pole na 12 účastníků. Panovala kolem toho velká diskuze?
My jsme to předpřipravili na představenstvu, tam se nám sešly všechny názorové proudy. Kluby k tomu přistoupily řekneme velmi státotvorně. Dnes jsme se zabývali variantami, které pro kluby připravilo představenstvo. I těmi, jež představila iniciativa tří klubů, resp. návrhem ze strany svazu. Co jsme nyní prezentovali, je nejen výsledkem valné hromady, ale i kompromisního návrhu z představenstva. Ten model znaly kluby v předstihu, mohly se s ním seznámit. Akcentovali jsme, že baráž splňuje sportovní hledisko, které preferuje svaz. Většině klubů přišlo výhodné, aby ročníky byly stejné. A zároveň, aby neutrpěla kvalita extraligy a abychom soutěž nechali prostupnou. Z toho, jak k tomu kluby přistoupily, mám dobrý pocit.

Zmínil jste úpravy licenčních podmínek. Můžete být konkrétnější?
Je to o tom, že chceme, abychom upustili od systému výjimek. Trochu narovnáváme situaci vůči účastníkovi Chance ligy směrem k účastníkům TELH. Byli bychom rádi, aby se snížily požadavky na kapacitu sezení v hale i na tu celkovou. Aby se neudělovaly výjimky a mohl být rozšířen počet stadionů, kde by se extraliga mohla hrát. Zároveň bychom ale zdůraznili, že baráž by se musela hrát na stadionu, který by splňoval technické extraligové parametry. Byli bychom také rádi, aby se odstranila určitá nerovnost, která je mezi vítězem Chance ligy a kluby TELH u bankovní garance. V současnosti to je tak, že ten, kdo vyhraje Chance ligu, ji do 31. července nemusí předkládat. Na rozdíl od všech účastníků Tipsport extraligy. Jde o řekněme takové nerovné podmínky naruby, kdy je zvýhodněn přistoupivší účastník Chance ligy. Chceme, aby vítěz Chance ligy složil kauci v odpovídající výši. Aktuálně to jsou tři milióny korun se splatností od 1. května do 31. července následující sezony.

„Byli bychom rádi, aby se snížily požadavky na kapacitu sezení v hale i na tu celkovou. Aby se neudělovaly výjimky a mohl být rozšířen počet stadionů, kde by se extraliga mohla hrát.“

Další novinkou, kterou chcete navrhnout Českému hokeji, je tzv. platové dno. Co si pod tím termínem přesně představit?
Chtěli bychom stanovit minimální částku, kterou by kluby mohly vynaložit na odměny pro hráče. Vynakládání této částky se bude kontrolovat třikrát za sezonu. Jednak první dvě čtvrtletí, což zohledňuje skutečnost, že v letním období existují kluby, které hráčům platí méně než základní odměnu. To by bylo spojené za květen, červen, červenec – první čtvrtletí spojené s druhým, které končí koncem října. Další kontrola by byla v závěru ledna a poslední po sezoně. Přičemž neplnění platového dna by bylo sankcionováno.

Dá se říci, co vás k tomuto opatření vedlo?
Uvedu příklad Chomutova. Tam to relativně dobře vypadalo se situační zprávou, která se jednou za rok předkládala ke kontrole. A která zohledňovala splatné závazky. Tím že docházelo k posouvání splatnosti závazků, neřešilo to problémy hráčů během sezony. Uvědomujeme si, že jejich situace nebyla dobrá. V podstatě v tom zůstali sami, byť podle našeho názoru nevyčerpali všechny dostupné prostředky. Přistoupili jsme k tomu s ohledem na to, aby se hráči mohli soustředit na hokej. Navrhujeme zavedení čerpání do těch tří milníků, jež by poté byly kontrolovány.

Můžete říci, o jaké výší platového dna se v návrhu uvažuje?
Mohu, ale nevím, jestli se mi to říci chce. Jsme v situaci, kdy jsme jako představenstvo něco navrhli. Byla tam konkrétní částka, vycházela z vyjádření klubů před zdravotnickou krizí. Přesně o částce nechci mluvit proto, že jsme celkem detailně hovořili o tom, jak daleko máme pokročilé ročníky a strukturu smluv, stejně jako strukturu základních odměn plus bonusy. Nad tím číslem musíme ještě popracovat. Řeknu to takhle: 35 procent dna jsme chtěli mít vyčerpáno po prvních dvou čtvrtletích, 75 procent koncem ledna a ten zbytek na konec dubna. Číslo budeme přizpůsobovat tak, aby bylo pořád průkazem finanční stability klubu a úrovně TELH. Spíš podle slabších klubů, abychom to nepřepískli.

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz