HK Nový Jičín

Historie

Považujeme za správné ohlédnout se občas zpět do historie, abychom  mohli porovnat i v hokejovém dění jakou cestu jsme ušli ve snaze trvalého zlepšování výchovy hokejových hráčů a samotné nejrychlejší kolektivní hry - ledního hokeje.

Od zábavy k organizovaným soutěžím

1945 - hrstka hokejem zaujatých sportovců připravuje přírodní led a  pro své potěšení sehraje několik přátelských utkání.

1946 - do hokejového dění vstupuje Dr. Oto Kubica. Zakládá hokejový oddíl při TJ Nový Jičín. Z živelné činnosti jsou tu pravidelné okresní soutěže. Trvale je sváděn boj s přírodou o zhotovení a udržení ledové plochy na škvárovém fotbalovém hřišti.

1954 - je považován za nejúspěšnější poválečný rok přesto, že se hokejistům nepodařilo postoupit přes Kopřivnici do krajského přeboru.

1957 - vedení oddílu se ujímá Miroslav Chalupa a dochází současně k velké výměně hráčů. Stále se hraje okresní přebor, chybí odbornější vedení týmu.

1965- oddíl opouští fotbalové hřiště a připravuje led na novém plácku s přírodní plochou ( nynější házenkářské hřiště).

Postup do I. třídy a další postupy.

Sez.1968/69 - přírodní led nutí hráče k tréninku a hře na cizích stadiónech s umělým ledem, aby soutěž byla zdárně dohrána. Přes potíže postupuje Nový Jičín do I. třídy. Své soutěže hrají také žáci a družstvo dorostu.

Sez. 1970/71- muži opět postupují tentokrát do Oblastního přeboru. Připravují se a hrají na stadiónech Opavy, Vsetína a Kopřivnice. Předsedou oddílu je Zbyněk Jančík, trenérem Jaroslav Malina, vedoucím mužstva Jaroslav Hroch a kapitánem Josef Toman.

Brankáři: Karel Pančocha, Fárek, Bednařík
Obránci: Gerlich, Lichnovský, Pěček, Matuš, Toman, Zajíc
Útočníci: Bartoň, Buček, Hradil, Janek, Kopecký, Koudela, Krupa, František Pančocha, Pavelka, Mikušek, Vaněk

Další postup - DIVIZE

Sez. 1971/72 - TJ Nový Jičín vítězí v oblastním přeboru a po kvalifikaci s Kroměříží a Telčí se stává účastníkem divizní soutěže. K tomuto úspěchu poblahopřál novojičínským, mimo jiné, také Vítkovický gólman a reprezentant Československa Pepa Mikoláš. Postupová cesta oddílu od roku 1968 tak byla završena.

Přichází někteří noví hráči jako: Graca, Ivanco, Jaroň, Kostrhún, Horák, Jašek a Poruba. Trenérský post přejímá Josef Toman - Hary.

Se stálou podporou AUTOPALU v zádech se družstvo s nadějemi připravuje na divizní boje. V popředí zájmu všech zainteresovaných je kromě hokejové hry, vybudování vlastní umělé ledové plochy a dále pak krytého Zimního stadiónu.

Ve městě má momentálně pochopitelnou přednost stavba krytého bazénu, ale hokejisté v postupové euforii věří ve splnění svého snu - nebýt závislí na rozmarech počasí. Úspěšné účinkování v soutěžích přitahuje jako  podporu zájem novojičínské veřejnosti. Umělý led a krytý ZS v popředí zájmu.

Sez. 1973/74 - jeden z hokejových mezníků je skutkem! Druhá část soutěže se
již odehrává na vlastním umělém ledě díky široké veřejnosti, činitelů města a zejména Autopalu. Hraje se divizní soutěž trenérem je dále Josef Toman, předsedou oddílu pak Ruda Novosad.

Hráči: Adamský, Antoš, Bartoň, Bonczek, Graca, Heitel, Hymlar, Ivanco, Janek, Jaroň, Kneblík, Koudela, Kovalčík, Krejčí, Krupa, Poruba, Síbrt a Svojše. O této soutěži se říká, že padne Novému Jičínu jako ulitá, divácky zajímavá a napínavá svým obsazením.

Druhá liga a pád do krajského přeboru

Sez. 1977/79 - další mezník hokeje Nového Jičína. Muži postupují do II. ligy mezi zkušené, ostřílené celky sice již na umělém ledě, ale bez střechy nad hlavou.

Brankáři: Malinovský, Bochnar, Ondřej
Obránci: Blažek, Kůr, Ulc, Hamerník, Fojtík, Gašman, Podlas, Graca
Útočníci: Gala, Hadamčík, Kneblík, Svojše, Malinský, Hrabovský, Valchář, Prošvic, Macháček, Rusinský, Špaček

V soutěžích také pokračují dorostenci, mladší a starší žáci. Úspěchem je také družstvo
"základny" pro nejmenší hokejisty. Statečný boj mužů ve II. lize trvá pouze jednu sezónu. V tabulce končí Nový Jičín sice třetí od konce, ale soutěže jsou reorganizovány, divize
zrušeny a tak zůstává pouze start v krajském přeboru.

Střecha nad hlavou

Sez. 1980/81 - ztratili jsme sice II. ligu, ale hrajeme již pod střechou zimního stadiónu. Je to velký počinek a je málo těch, kterým by nebylo možno poděkovat za účinnou pomoc a alespoň několik hodin práce. Dále se zlepšuje práce s mládeží a její výsledky jsou příslibem. Řada odchovanců se začíná objevovat v mužstvu. Dlouhá léta však se muži
snaží marně dostat do vyšší soutěže.

Je tu opět postup a II. liga

Sez. 1993/94- celých čtrnáct let potřebují muži na to, aby právě v této sezóně dokázali přebor vyhrát a postoupit do II. ligy, do soutěže kterou prožíváme ještě dnes. Postup však přinesl jistou funkcionářskou krizi, kterou až v průběhu sezóny řeší příchod bývalého hráče a dnešního prezidenta klubu Radomíra Tomana.

Pod jeho vedením se podařilo nahradit téměř celý výbor. Práce dostala řád a oddíl mohl úspěšně pokračovat. Mládež hraje své soutěže podle jednotlivých ročníků - školních tříd, čímž se rozrostl počet soutěžících družstev na deset nepočítaje v to přípravku pro nejmenší. Zvyšuje se náročnost trenérská i finanční.

S Petrem Nedvědem

Sez. 1997/98- za vzpomínku stojí naprosto mimořádná událost nejen pro hokejovou veřejnost Novojičínska. Vedení oddílu a několika příznivcům se podařil husarský manažerský kousek. V Novém Jičíně, v amatérské soutěži II. ligy hostuje na několik utkání hráč nejvyšší světové kvality, účastník olympijských her Čechoameričan Petr Nedvěd. Jeho
starty byly hokejovým svátkem a nejlepší propagací ledního hokeje za mimořádné pozornosti veřejnosti i médií. Zimní stadión v Novém Jičíně "praskal ve švech".

Sportovní třídy

 Úspěchem oddílu při práci s mládeží a její výsledky je zařazení oddílu do systému sportovních tříd. Několikaleté snažení vyvrcholilo naplněním spolupráce se školou Bohuslava Martinů pod péčí ČSLH a Ministerstva školství a tělesné výchovy. Za pozornost stojí výsledky mládežnických družstev.

V současnosti hrajeme ligu juniorů, ligu dorostu a žákovskou ligu všech tříd. Mimořádným úspěchem je čtvrté místo 9. třídy na Moravě a dokonce první místo 8. třídy ve stejné soutěži. Toto družstvo pod vedením trenéra Petra Kneblíka nakonec zvítězilo v sezóně 2001/2002 v republikovém turnaji a stalo se tak Mistrem republiky před Keramikou Plzeň a Spartou Praha.

Vítězství ve II. lize

Sez. 2000/01 - po několika "záchranářských" sezónách ve II. lize se stabilizuje mužstvo, které trvale hraje v popředí tabulek. Zmíněná sezóna je zatím největším úspěchem, kdy muži v dramatickém PLAY  OFF překvapí z osmého místa. Postupně vyřadí Porubu, na samostatné nájezdy Šternberk a v pěti zápasové bitvě favorizovaný Přerov v památném
pátém utkání na ledě soupeře v poměru 1:4.

Do letošní sezóny 2002/03 vstupujeme s realistickým pohledem, že bez dobré práce vedení a trenérského kádru, který se soustavně zkvalitňuje, nebude snadné dosáhnout stejných nebo ještě lepších výsledků. S podporou sponzorů, rodičů, školy, města a hokejové veřejnosti chceme dále dobře vychovávat naše mladé hráče a postarat se nejen o jejich zábavu, ale hlavně o jejich sportovní charakterovou i společenskou úroveň ruku v ruce se vzděláváním.

Chceme aby se dále rozšířil počet špičkových hráčů a počet "novojičíňáků" se jmény jako jsou Rosťa Klesla, Robin Bacul, Michal Horák, Jan Dresler, Štůrala, Dan Brynecký a další.Chceme dobrou hokejovou hrou bavit naše diváky a dopřát jim potěšení z dramatické hry a dobrých výsledků.

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz