HC Benátky nad Jizerou

Historie

První informace o benáteckém hokeji se datují rokem 1934, kdy se skupina nadšenců z tehdejšího Sokola rozhodla založit hokejový oddíl. Hrálo se živelně, neorganizovaně, ale se zápalem, jak tomu ostatně bývá všude tam, kde se rodí něco nového. Hrálo se na tůních, ale i na ledem pokryté Jizeře. O rok pozdějí bylo letní cvičiště Sokola upraveno na ledovou plochu, tehdy ještě bez mantinelů a osvětlení.

V roce 1938 došlo k postavení dřevěné boudy, která sloužila jako šatna a ohřívárna, byly zbudovány nízké mantinely.
Později vznikly oddíly SK a AFK Benátky, které se v roce 1948 sloučily ve Spartak Benátky. Benátčané předváděli velmi dobrý hokej. Na zápasy chodilo až 500 diváků. nehrála se ještě pravidelná soutěž, ale hostovaly tu takové oddíly jako Dynamo Praha, Konstruktiva Chomutov, SONP Kladno a další.

V roce 1964 se hřiště přestěhovalo na letní stadion, kde byly již vysoké mantinely a výbojkové osvětlení. Hrálo se však stále na přírodním ledě. V sezoně 1969-70 mužstvo postoupilo do krajského přeboru. Přišlo několik hráčů z Mladé Boleslavi, kteří výrazně ovlivnili kvalitu hry. Benátky v dalších letech hrají divizi, či krajský přebor I. třídy. Až v sezoně 1985-86 se našemu mužstvu po suverénním vítězství v krajském přeboru podařilo postoupit přes Strakonice a Havlíčkův Brod do II. celostátní ligy, ve které se se střídavými uspěchy udržují dodnes.

20. 10. 1998 byla slavnostně otevřena nová, krásná hala, čímž se splnil sen mnoha hokejových generací. Benátecký hokejový klub je v podstatě evropskou raritou, neboť se zde hraje třetí nejvyšší soutěž ve městě s jedním z nejmenších počtů obyvatel, což je mnohdy trnem v oku oddílům velkých měst. Abychom udrželi tuto úroveň hokeje v Benátkách i nadále, je třeba se starat i o mládežnickou základnu.

Vzniklo "B" mužstvo dospělých, které se přihlásilo do pražského přeboru, jenž má v celku vysokou úroveň. Jak si jistě uvědomujete, je velmi složité udžet v této ekonomicky těžké době v chodu tolik mužstev, která jsou však potřebná za účelem věkové posloupnosti doplňování hráčů.

Mládežnický hokej

V našem oddílu se věnuje velká péče výchově nové generace hokejistů. Trenéři pracují s mladší a starší přípravkou, s mladšími žáky a dále s družstvem juniorů. Vzhledem k podmínkám, které oddíl mládžníkům vytváří, došlo k tomu, že do Benátek dojíždějí děti z okolních vesnic, ale i z Lysé nad Labem, Brandýsa nad Labem a dokonce i z Prahy. Stává se pravidlem, že nejlepší jedinci odchází na hostování do Mladé Boleslavi, Nymburka či do Sparty Praha kde hrají žákovskou ligu.

Zdroj: www.hokejbenatky.cz

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz