HC Dukla Jihlava

Historie

Příslušnost k absolutní světové špičce nemusí český hokej nikomu dokazovat. Stále a znovu ji potvrzuje vysoká úroveň nejvyšší domácí soutěže, potvrzují ji čeští hráči, kteří dlouhodobě patří mezi největší hvězdy NHL a konečně ji potvrzují i výsledky národního týmu seniorů i juniorů.

Medaile z mistrovství světa a Evropy a v neposlední řadě i velké vítězství na turnaji století v olympijském tu rnaji v Naganu, kde v přímých zápasech porazil národní tým v nejsilnější sestavě hrající Rusko, USA, Finsko i Kanadu.

Nejúspěšnějším klubovým týmem je přitom Dukla Jihlava. Žádný jiný celek se nemůže chlubit ziskem dvanácti titulů mistra ligy, přičemž od roku 1957, kdy tým začal hrát njvyšší soutěž, do roku 1999 z nejvyšší soutěže nesestoupil. V roce 2000 prohrál v baráži postup do extraligy. V této sezóně se opět pohybuje na předních místech tabulky 1. ČP ligy.

Hvězdou mezi českými kluby se stala Dukla Jihlava přesto, že jako armádní celek, kam nastupovali na vojenskou službu talentovaní, ale nepříliš zkušení hokejisté, musela hráčský kádr každoročně znovu skládat. Lví podíl na těchto úspěších mají trenéři Stanislav Neveselý a JAroslav Pitner, který na střídačce Dukly stál bez jednoho roku celé čtvrtstoletí.

Oporou Dukly i reprezentace se stali brankáři MIloš Podhorský, Jiří Králík, útočníci bratři Jaroslav a Jiří Holíkové, Jan Klapáč, Jan Hrbatý, Josef Augusta, Oldřich Válek, Libor Dolana, Petr Vlk, Boby Holík a obránci Jan Suchý, Milan Chalupa, JAroslav Benák, Petr Adamík a Karel Horáček. Tito hráči se stali pojmem českého a světového hokeje, přičemž Jaroslava Holíka, který v domácí soutěži sehrál neuvěřitelných 602 zápasů a v kanadkém boování získal 641 bodů, už asi nikdo nepřekoná.

Vojenskou službou prošli hráči, kteří se v Dukle nebo později v mateřských oddílech stali hvězdami českého hokeje. Například Kepák, Jiroutek, Dolana, Golonka, Havel, Čapla, Bukač, Farda, Závěšický, Kochta, Ebermann, HOrešovský, Crha, Kaberle, Pěnička, Nový, Černík, Ihnačák, Lukáč, M. Šťastný, Dudáček, Kameš, Rosol, Klíma, Lála, Hašek, Caldr, Bičánek, Marha, Ujčík, Buzek, Dopita, atd.

Dukla, nejen že vysílala hráče na mistrovství světa, odkud vozili domů pravidelně medaile, dosáhla jako celek sama nevídaných úspěchů. Pětkrát se stala vítězem Spenglerova poháru, sedmkrát hrála ve finále Poháru mistrů evropských zemí a v sedmdesátých letech bojovala dvakrát i ve finále Světového poháru v USA.

S přihlédnutím k tomu, že tehdejší NHL měla jen šest družstev, můžeme jednoznačně tvrdit, že Dukla patřila v této době do desítky nejlepších klubových hokejových celků na světě. Podařilo se jí vychovat prvotřídní hokejisty, mimo jinými i v současnosti hrajícími v NHL, jako jsou Bobby Holík, Buzek, Bičánek, Marha.

Zatím poslední titul mistra ligy získala Dukla z padesátitisícového města v samotném středu České republiky v roce 1991. V roce 1999 předala Armáda České republiky Duklu Městu Jihlava a klub změnil právní formu na společnost s.r.o. se stoprocentním vlastnictvím města Jihlavy.

Od 1.1.2000 převzal klub od SK Jihlava hokejová družstva mládeže a v témž roce bylo u HC Jihlava zřízeno sportovní centrum mládeže (junioři a dorost) a Sportovní třídy (3. - 9. třída při Základní škole v Seifertově ulici) řízené ČSLH a MŠMT.

Galerie úspěchů:

  • Mistr Československa: 1967, 1968, 1969, 1970, 1971, 1972, 1974, 1982, 1983, 1984, 1985, 1991
  • Vítěz spenglerova poháru v Davosu: 1966, 1967, 1969, 1979, 1983.
  • Finalista PMEZ: 1968, 1971, 1973, 1977, 1983, 1984, 1985, 1986.
  • Finalista Světového poháru v USA: 1972, 1974

(použity klubové prameny)

RSS | Kontakt | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Cookies | Nastavení soukromí | Ochrana osobních údajů | Sledování streamů | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz