Kanadský trip s medailovou tečkou. Deváťáci Vítkovic přivezli cenný bronz

Foto: hc-vitkovice.cz

I když přelom května a června není zrovna typickým hokejovým obdobím, hráči deváté třídy Vítkovic právě v průběhu letní přípravy absolvovali obrovskou zkušenost. Zúčastnili se totiž kanadského turnaje Super Challenge CCM a nebyli zdaleka do počtu – získali vynikající bronzové medaile.

HokejkaTV

Ještě před dvěma měsíci bojovali vítkovičtí hráči ročníku 2005 na domácím mistrovství republiky starších žáků, kde obsadili čtvrté místo. Vzápětí se posunuli do kategorie devátých tříd, která byla obnovená po dalších změnách v systému mládežnických soutěží.

A přípravu si zpestřili velkým výletem do Kanady. Jejich cílem bylo předměstí Motrealu Blainville-Boisbriand, v domově účastníka QMJHL (jehož dres předloni oblékal český forvard Jan Hladonik) sehráli třídenní turnaj nejvyšší kategorie AAA Elite. Konkurenci představovalo dvanáct týmů vesměs z provincie Quebec, které skládaly své kádry z nejlepších hráčů různých klubů.

„Turnaj nám o klukách hodně napověděl.“

„Chtěli jsme především zjistit, jaké jsou reálné kvality našeho týmu, který se bohužel s ohledem na náš domácí soutěžní systém příliš často nepotkává se silnými soupeři. Přitom mají-li se hráči rozvíjet a kvalitativně posouvat, pak jsou pro ně právě utkání se silnějšími soupeři tou nejlepší cestou,“ zmiňuje na klubovém webu trenér Luděk Krayzel, že mladíci po většinu sezony hrají jen s regionálními protivníky.

O to víc ho potěšilo, že v neznámém prostředí – a navíc samozřejmě na úzkém ledě – jeho svěřenci obstáli. V základní skupině sehráli čtyři zápasy během dvou dnů, po úvodní porážce se oklepali a s remízou a dvěma výhrami postoupili z pátého místa do čtvrtfinále.

Tam porazili výběr Stars 2:0, nicméně v semifinále už neuspěli a týmu Super Challenge Montreal, jenž turnaj nakonec opanoval, podlehli 2:5. Konečné třetí místo i tak znamenalo pro českého účastníka úspěch.

Foto: hc-vitkovice.cz

Na rozdíl od domácích týmů navíc nevyužil právo nasadit až čtyři hráče staršího ročníku 2004. Ti už jsou v českém systému dávno v dorostu. „To, že naši kluci dokázali uspět proti několika silným kanadským výběrům složeným částečně i ze starších hráčů, stejně jako to, jak zodpovědně a profesionálně přistoupili k celému náročnému programu, nám o nich hodně napovědělo,“ libuje si Krayzel v návaznosti na předešlou myšlenku.

Kdo ví, kteří z vítkovických deváťáků se v budoucnu ještě do Kanady podívají. Podobný zážitek většinou hokejistům hodně otevře oči, ale to samé platí i pro trenéry. Tedy pokud se skutečně chtějí porovnávat s nejlepšími, což v Česku snad většina trenérů chce.

„Jedna taková cesta vám dá často mnohem více než hodiny a hodiny strávané na nejrůznějších teoretických seminářích a školeních.“

„Jedna taková cesta vám dá často mnohem více než hodiny a hodiny strávené na nejrůznějších teoretických seminářích a školeních. Nesmírně poučné pro nás bylo sledovat i samotnou práci místních trenérů. A pokud se chceme s našimi týmy dál kvalitativně posouvat vpřed, je každá příležitost něco se přiučit od některé z hokejových velmocí k nezaplacení,“ líčí Krayzlův kolega Jaroslav Miksa, jemuž učarovalo i místní zázemí.

Vítkovické vedení navíc nechtělo, aby si mladí hokejisté odvezli ze zámoří jen zážitky spojené přímo s vlastními zápasy. Na závěr druhého dne navštívili ligové utkání lakrosu. „Tento pro nás do jisté míry exotický sport všechny zaujal nejen svou podstatou, ale i tvrdostí soubojů, které spolu hráči sváděli a které si v ničem nezadaly se souboji hokejistů na ledě,“ říká klubový prezident Petr Handl. Ne náhodou se třeba na amerických středních školách lakros občas využívá jako podzimní příprava na hokejovou sezonu.

A protože dějiště turnaje dělilo od centra Montrealu jen pár desítek kilometrů, další „bonus“ se v hokejově zfanatizovaném městě přímo nabízel. „Za výkon, který na turnaji podali, čekalo na kluky překvapení v podobě prohlídky arény Centre Bell. Exkurze do zákulisí i možnost nahlédnout do šatny domácích byly pro všechny velkým zážitkem a pevně věřím, že takovýto start do letní přípravy pro ně bude skvělou motivací do další práce,“ doplňuje na vítkovických stránkách Handl.

Foto: Ronald Hansel, Juniorský hokej

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz