Kanaďanky otočily finále MS a přerušily nadvládu USA, bronz bere Finsko

Foto: hockeycanada.ca

1. září 9:07

Adam Bagar

Kanadské hokejistky skvěle otočily finále domácího mistrovství světa v Calgary, Američanky porazily 3:2 v prodloužení a získaly rekordní jedenáctý titul! Bronz berou Finky, které v souboji o třetí místo přehrály Švýcarky 3:1.

MS žen 2021

Američanky toužily svému rivalovi vrátit jasnou prohru 1:5 ze základní skupiny, kvůli níž se jejich vítězná série na šampionátech zastavila na 29 zápasech. Do finálové bitvy vstoupily o poznání lépe, po dvou brankách Alex Carpenterové během 160 sekund vedly 2:0.

Jenže na šestý titul v řadě nedosáhly. Kanaďankám patřila druhá třetina, v rozmezí 25. a 27. minuty nejdřív vyrovnaly zásluhou Brianne Jennerové a Jamie Lee Rattrayové a v čase 67:22 dokonaly obrat. Drama při hře tři na tři rozsekla kapitánka Marie-Philip Poulinová.

Rozhodčí sice její trefu nepostřehly, ale po konzultaci u videa už naplno propukla kanadská radost. Domácí hráčky daly zapomenout na zklamání v podobě třetího místa z minulého MS a ukončily americkou nadvládu, na ženský hokejový trůn se vracejí po devíti letech.

V souboji o třetí místo Finky zdolaly Švýcarsko 3:1 a potvrdily pozici nejúspěšnějšího týmu v Evropě, po stříbru z roku 2019 dosáhly už potřinácté na bronz. Na zlato však stále čekají. Zato Kanaďanky se z něj radovaly pojedenácté, Američanky mají na kontě devět triumfů.

Finále:

KANADA – USA 3:2 v prodloužení (0:2, 2:0, 0:0 – 1:0)

Branky a nahrávky: 25. Jennerová (Poulinová, Fillierová), 27. Rattrayová (Larocqueová, Jennerová), 68. Poulinová (Jennerová, Larocqueová) – 10. Carpenterová (Kesselová, Edenová), 13. Carpenterová (Steckleinová, Panneková).
Rozhodčí: Nurmiová (Finsko), Wiegandová (Švýcarsko) – Hammarová (Švédsko), Kainbergerová (Rakousko).
Vyloučení: 5:4.
Využití: 1:1.
Střely na branku: 32:25 (6:8, 16:8, 4:8 – 6:1).
Nejlepší hráčky: Marie-Philip Poulinová – Nicole Hensleyová.
Bez diváků.
Kanada: Desbiensová – Larocqueová, Fastová, Thompsonová, Ambroseová, Sheltonová, Bellová, Bourbonnaisová – Jennerová, Poulinová, Bachová – Spoonerová, Fillierová, Daoustová – Clarková, Turnbullová, Johnstonová – Saulnierová, Nurseová, Maltaisová – Rattrayová. Trenér: Troy Ryan.
USA: Hensleyová – Barnesová, Kellerová, Steckleinová, Harveyová, Bozeková, Harmonová, Dunneová – Knightová, Deckerová, Coyneová Schofieldová – Murphyová, Panneková, Camaranesiová – Zumwinkleová, Compherová, Scamurraová – Edenová, Carpenterová, Kesselová – Roqueová. Trenér: Joel Johnson.

O 3. místo:

FINSKO – ŠVÝCARSKO 3:1 (1:0, 2:1, 0:0)

Branky a nahrávky: 2. Niskanenová (Liikalaová), 21. Viitasuová (Liikalaová, Niskanenová), 39. Nieminenová (Karvinenová, Tapaniová) – 24. Stalderová (Stänzová).
Rozhodčí: Cookeová (USA), Senuková – Blairová (obě Kanada), Hanleyová (USA).
Vyloučení: 1:4.
Využití: 1:0.
Střely na branku: 32:19 (12:9, 14:5, 6:5)
Nejlepší hráčky: Ella Viitasuová – Lisa Rüediová.
Bez diváků.
Finsko: Keisalaová – Hiirikoskiová, Savolainenová, Laitinenová, Tuominenová, Viitasuová, Lindstedtová, Karjalainenová – Karvinenová, Tapaniová, Nieminenová – Vainikkaová, Tulusová, Holopainenová – Vesaová, Niskanenová, Liikalaová – Hakalaová, Vanhanenová, Sundelinová – Nylundová. Trenér: Pasi Mustonen.
Švýcarsko: Maurerová – Christenová, Martiová, Vallariová, Hauserová, Wetliová, Forsterová, Sigristová, Hofstetterová – Stänzová, Leemannová, Stalderová – Ryhnerová, Raselliová, Rüeggová – Lutzová, Rüediová, Zimmermannová – Quennecová, Ingoldová, Enzlerová. Trenér: Colin Müller.

All-star tým turnaje:

Anni Keisalaová (Finsko) – Lee Steckleinová (USA), Erin Ambroseová (Kanada) – Melodie Daoustová (Kanada), Petra Nieminenová (Finsko), Natalie Spoonerová (Kanada).

Nejlepší hráčky turnaje na jednotlivých postech:

Brankářka: Anni Keisalaová (Finsko)
Obránkyně: Lee Steckleinová (USA)
Útočnice: Melodie Daoustová (Kanada)

Konečné pořadí MS:

1. Kanada
2. USA
3. Finsko
4. Švýcarsko
5. ROV
6. Japonsko
7. Česko
8. Německo
9. Maďarsko
10. Dánsko

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz