Juniorky vykročily za záchranou. Domácím Japonkám nasázely kanára

Foto: Týna Zíková

(OBIHIRO, od naší zpravodajky) České juniorky musely na světovém šampionátu v japonském Obihiru rychle skousnout porážku s Finskem a místo do čtvrtfinále nastoupily po devíti letech do bojů o udržení. Stejně jako v Chicagu v roce 2010 je zahájily vysokou výhrou. Proti domácímu Japonsku od začátku dominovaly a zvítězily vysoko 6:0.

Fanshop národního týmu

Hned na úvod vstoupily juniorky do utkání parádním gólem Daniely Pejšové. Za necelou minutu zvýšila náskok Češek v předbrankovém prostoru na teč dobře číhající kapitánka Adéla Škrdlová. „Vždycky je lepší dát první gól a mít hru trošku pod kontrolou než to dohánět,“ komentuje skvělý vstup do utkání autorka první branky Pejšová. Český reprezentační výběr si ještě do konce první třetiny zahrál dvě přesilové hry, které však nedokázal využít.

Nervózní Japonky se snažily mermomocí dostat do tempa a přemírou snahy daly Češkám ve druhé části další možnost zvýšení náskoku v podobě vyloučení. Přesilovky se ale juniorkám na tomto šampionátu nedaří, a tak stav zůstal stejný. Na 3:0 zvýšila až po skončení výhody svým prvním gólem na letošním MS Tereza Mazancová.

Mazancová: Řekly jsme si, že se prostě udržíme

Ve 37. minutě se Japonkám naskytla šance na snížení, Kristýna Kaltounková se v brankovišti za každou cenu snažila udržet puk před brankovou čárou, za což bylo nařízeno trestné střílení. Česká gólmanka Julie Pejšová skvěle zakročila a nedala Akane Šigaové žádnou šanci. Tereza Mazancová naopak vzápětí přidala svou druhou trefu a po konci utkání byla navíc vyhlášena nejlepší hráčkou na české straně.

Třetí třetina patřila opět Češkám. Na 5:0 zvyšovala ve 47. minutě svým třetím gólem na šampionátu Natálie Mlýnková. Svěřenkyně trenéra Zuziaka měly po vyloučení Suzukiové k dispozici další přesilovou hru, kterou už tentokrát využily. Trefa Adély Hanzlíkové na 6:0 znamenala poslední změnu skóre.

„Před zápasem jsme byly velice nervózní, jelikož jde o všechno, ale snažily jsme se hned od začátku soustředit. Od úvodních minut se vše vyvíjelo spíše pro nás a pak už jsme v tom jen pokračovaly. Byly tam chvíle, kdy jsme trošku polevily, ale zase jsme se vyhouply na sedlo a dohrály to tak až do konce,“ vrací se k celému utkání obránkyně Pejšová.

Zápas jsme měli pod kontrolou, kvituje Zuziak

Češky snížily počet vlastních vyloučení, což byl také jeden z klíčů k úspěchu. Bylo proti nim nařízeno jedno střílení a první dvouminutový trest dostaly až v samotném závěru, když už bylo rozhodnuto. „Dostaly jsme od trenérů trochu čočku, že hodně faulujeme, tak jsme se z toho poučily. Myslím, že to přišlo ve správný čas, jelikož v tomhle zápase šlo o hodně.“

„Zítra máme den volna, tak máme určitě na plánu nějaké nákupy. Už se těším, až nakoupím domů nějaké pořádné hůlky, celá rodina mě upozornila, že musím nakoupit památeční magnety, a určitě také koupíme nějaké sladkosti,“ prozrazuje s úsměvem plány na volný den Pejšová. Nezůstane ale jen u nákupů suvenýrů, Češky mají v plánu trénink jak na ledě, tak na suchu. „Pak už budeme odpočívat, trénovat a připravovat se na snad už poslední zápas.“

ČESKO – JAPONSKO 6:0 (2:0, 2:0, 2:0)

Branky a nahrávky: 4. D. Pejšová (Kaltounková), 5. Škrdlová (Seroiszková, Dýcková), 36. Mazancová (Kaltounková), 37. Mazancová (Haasová, Kaltounková), 47. Mlýnková (Dýcková, Čajanová), 55. Hanzlíková (Serioszková).
Rozhodčí: Nurmiová (Finsko), Weissová (Německo) – Jalbertová (Kanada), Strohmengerová (Německo).
Vyloučení: 1:4.
Využití: 1:0.
Střely na branku: 26:9 (11:4, 9:2, 6:3).
Diváci: 238.
Nejlepší hráčky: Tereza Mazancová – Jumeka Wadžimaová.
Česko: J. Pejšová – Škrdlová, Jandušíková, Kotounová, D. Pejšová, Radová, Šmajdová, Seroiszková, Hanzlíková, Hrůšová – Čajanová, Mlýnková, Dýcková – Mazancová, Kaltounková, Haasová – Machalová, Exnerová, Sýkorová – Sarnovská, Hájková. Trenéři: Zuziak, Vozák a Vojtek.
Japonsko: R. Sasakiová – Sakuraiová, K. Cucumiová, Nomuraová, Jamašitaová, Tomiučiová, Takahašiová, Kosugaová – Šigaová, Suzukiová, Itová – M. Cucumiová, A. Sasakiová, Wadžimaová – Satová, Kamadaová, Šimomukaiová – Nagaokaová, Ušiová, Sonojaová – Hajakawaová. Trenéři: Iizuka a Sieppi.

Další výsledky čtvrtého hracího dne – čtvrtfinále:
Švédsko – Finsko 2:3 po prodloužení (0:0, 1:1, 1:1 – 0:1)
Rusko – Švýcarsko 2:1 po nájezdech (1:0, 0:0, 0:1 – 0:0)

Další program MS žen do 18 let (Obihiro)

Sobota 12. ledna:
5:00 USA – Finsko (semifinále)
6:30 Japonsko – Česko (2. zápas o udržení)
9:00 Kanada – Rusko (semifinále)
10:30 Švédsko – Švýcarsko (zápas o 5. místo)

Neděle 13. ledna:
5:00 zápas o 3. místo
6:30 Česko – Japonsko (případný 3. zápas o udržení)
9:00 finále

Začátky jsou uvedeny v českých časech, v Japonsku je o 8 hodin víc.

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz