Juniorky na MS znovu končí šesté, odvetu s Finskem ztratily v závěru

Foto: Martin Voltr

(DMITROV, od našeho zpravodaje) V základní skupině české hokejistky do 18 let na Finsko vyzrály, v bitvě o konečné páté místo bohužel nikoli. Národní tým nevyužil velkou převahu ve druhé třetině a inkasoval jako první, pak sice srovnala Barbora Machalová, ale výběru Suomi vystřelila vítězství v 54. minutě Liikalaová. Juniorky tak na mistrovství světa stejně jako loni končí šesté.

Plekanec Chance liga

Start utkání byl plný nepřesností, jako by oba týmy po volném dni hledaly to správné tempo. Češky sice byly v úvodu o něco aktivnějším týmem, bohužel si ale nepomohly úvodní přesilovkou. Výpady Finek byly nebezpečnější, když pak dostaly dvojici slepených výhod, Kristýna Bláhová se musela pořádně činit.

Do druhé třetiny se šlo za bezbrankového stavu, a ten chtěla jednoznačně víc zlomit česká reprezentace. Soupeře přehrávala od začátku do konce! První gól mohla dát z výjezdu kolem tyčky Tereza Mazancová, potom následovaly rovnou čtyři početní výhody, které jenom zesílily tlak národního týmu.

Sestřih zápasu

Jenže ten pořád nemohl padnout na úrodnou půdu. Kaltounková neuspěla v samostatném úniku, na brankovišti dorážela Sabina Matoušková vedle branky. Když pak před finskou gólmankou vznikl obrovský závar a jinak skvěle chytající Aholaová už byla překonaná, dorážka Natálie Mlýnkové vyplula jenom kousek vedle tyčky.

O to větší byl šok, který přišel dvě minuty před odchodem do kabin. Češky zbytečně ztratily puk ve středu hřiště, vzala si ho Viivi Vainikkaová, obhodila si poslední obránkyni a Bláhové nasadila povedený bekhendový blafák – 0:1.

Hokejistky naštěstí nepřestaly věřit a odměny se dočkaly ve 43. minutě. Nulu na brankovém kontě prolomila první formace, když Kristýna Kaltounková z úhlu vrátila puk před Aholaovou, kde byla nejdůraznější Barbora Machalová – 1:1! Vyrovnání bohužel český tým dost uspokojilo, v dalších minutách se stáhl a Finky si chtěly vzít zpátky ztracený náskok.

Foto: Martin Voltr

V několika šancích je zastavila Bláhová, jenže v 54. minutě už nestačila. Další obrovská chyba poslala do přečíslení Holopainenovou s Julií Liikalaovou a když se střela druhé jmenované odrazila od tyčky, Liikalaová ji pohotově dorazila do odkryté branky – 1:2.  Na tuhle ránu našly svěřenkyně Pavla Zuziaka pořádnou odpověď až v poslední minutě, kdy v power-play Finsko silně zatlačily. Jenže bohužel, ani obrovský nápor na brankoviště třeba s dorážkami Kaltounkové k dalšímu vyrovnání nestačil.

Finky tak vzájemný souboj o páté místo ovládly stejně jako před rokem v Přerově, česká osmnáctka si zopakovala šestou příčku. A to i přesto, že soupeře přestřílela 34:18. Ve finále se utkají Spojené státy se Švédskem, o bronz budou bojovat Kanada a Rusko. Už po dvou zápasech je rozhodnuto o sestupujícím, Švýcarky poslaly do divize IA Německo.

Foto: Martin Voltr

Zápas o 5. místo:

ČESKO – FINSKO 1:2 (0:0, 0:1, 1:1)

Branky a nahrávky: 43. Machalová (Kaltounková, Lerchová) – 39. Vainikkaová, 54. Liikalaová (Holopainenová).
Rozhodčí: Celárová (Slovensko), Nakajamová (Japonsko) – Mochovová (Rusko), Strohmengerová (Německo).
Vyloučení: 3:5.
Bez využití.
Střely na branku: 34:18 (10:5, 16:4, 8:9).
Diváci: 99.
Nejlepší hráčky: Daniela Pejšová – Viivi Vainikkaová.
Česko: Bláhová – Škrdlová, Erbenová, Kotounová, Pejšová, Šmajdová, Seroiszková, Zachová, Jandušíková – Lerchová, Kaltounková, Machalová – Čajanová, Mlýnková, Mazancová – Matoušková, Sarnovská, Exnerová – Škorpíková, Hornická, Lorencová. Trenéři: Zuziak a Vozák.
Finsko: Aholaová – Allinenová, Tohilaová, Laitinenová, Rantalaová, Timonenová, Parkkonenová, Lamminahová, Mäkeläová – Melotindosová, Vesaová, Nousianenová – Holopainenová, Seikkulaová, Liikalaová – Kuoppalaová, Saukkonenová, Vainikkaová – Kailaová, Kastikainenová, Räsänenová. Trenéři: Risku a Nieminen.

Foto: Martin Voltr

Semifinále:

USA – KANADA 4:3 po sam. nájezdech (1:1, 0:2, 2:0 – 0:0)

Branky a nahrávky: 9. Heiseová (Ostertagová, Curlová), 47. O'Brienová (Websterová), 50. Browneová (Nicholsonová), rozh. náj. Websterová – 16. Boydová (Guayová), 34. Adzijaová (Guayová, Fillierová), 37. Rickwoodová (Fillierová, Adzijaová)

ŠVÉDSKO – RUSKO 2:1 (0:0, 1:0, 1:1)

Branky a nahrávky: 31. Bouvengová (Ljungblomová, Waxinová), 51. Ljungblomová (Nylén-Personová) – 49. Markovová (Lučnikovová).

2. zápas série o udržení:

ŠVÝCARSKO – NĚMECKO 3:0 (1:0, 2:0, 0:0)

Branky a nahrávky: 10. Rüediová (Christenová, Wetliová), 23. Enzlerová (Rüediová), 35. Rüediová (Christenová, Enzlerová).
Konečný stav série 2:0, Německo sestupuje do divize IA.

Závěrečný den MS

Sobota 13. ledna:
13:30 zápas o 3. místo Rusko – Kanada
17:30 finále USA – Švédsko

Začátky utkání jsou uvedeny v českém čase, v Rusku je o dvě hodiny víc.

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz