Junioři Dukly by měli hrát v Budějovicích. Broš kvituje formát ligy

Foto: Nela Dittrichová, hcdukla.cz

Hodně náročné období čeká družstva jihlavské Dukly, která si kvůli demolici a následné výstavbě zbrusu nové haly musí hledat azyl. Jak to vypadá s extraligovou juniorkou?

Jihlavské vedení v posledních týdnech dotahuje jednání s kluby či městy v okolí, které by měly jednotlivým celkům nabídnout přechodné zázemí. A-tým už má jasno, v následující sezoně bude hrát své domácí zápasy v Pelhřimově a Jindřichově Hradci.

Nejistota ovšem provázela – či provází – i osud mládežníků. Zvláště pak těch nejstarších. Bez výjimky nemohou junioři na zápasy využívat led v malé hale CZ LOKO Arény, a to kvůli jeho rozměrům. Podle aktuálních informací z webových stránek klubu by tak měli působit v Moravských Budějovicích.

Ty jsou od Jihlavy vzdálené zhruba 45 kilometrů i minut cesty. Vzhledem k jejich poloze se cesta na zápasy časově protáhne úplně všem soupeřům v DHL extralize juniorů.

Ze všeho nejvíc ale změna samozřejmě postihne mladíky z Vysočiny. Dukla v minulé sezoně skončila po základní části desátá, což pro ni znamenalo splnění mise s názvem „záchrana“, a tak následně málokomu vadilo, že klub boje o play off vypustil.

Juniorská soutěž se v nadcházející sezoně bude hrát velmi jednoduchým systémem. Osm nejlepších týmů po základní části postoupí do vyřazovacích bojů, čtrnáctý přímo sestoupí do nižší soutěže. Jak klub uvádí, právě Jihlava patřila k iniciátorům tohoto formátu.

„Dá se říct, že finální model vznikl na základě návrhu Dukly Jihlava. Chtěli jsme hrát dle vzoru Tipsport extraligy ledního hokeje, tedy s dlouhodobou základní částí, a v tomto nás další tři týmy podpořily. Zorganizovala se schůzka zástupců všech týmů a systém se doladil,“ říká hlavní trenér akademie a kouč juniorů Michal Broš.

„Byly opoziční hlasy a odpůrci modelu, ale dle argumentů a debaty se zástupci byl nakonec schválen jednoznačný konsenzus toto varianty bez různých nadstaveb, podstaveb a přístaveb,“ pokračuje.

Základní část se i letos bude hrát formou dvojzápasů, týmy tedy utvořily dvojice podle územního principu. Jihlava je „propojena“ s Kometou, což znamená, že jejich soupeři urazí mezi pátkem a sobotou zhruba 90 kilometrů.

Foto: Ronald Hansel, Juniorský hokej

Broš v rámci debaty mezi účastníky soutěže horoval za zachování baráže, ovšem v jiné podobě, než jaká platila naposledy. Mohly za to i velmi vyrovnané boje mezi Litvínovem a Přerovem, které až díky poslední třetině rozhodujícího třetího utkání zvládli favorizovaní chemici.

„Vznesli jsme požadavek baráže na tři vítězné zápasy, protože stávající systém na dva vítězné zápasy není zcela spravedlivý. S tímto návrhem všichni souhlasili, ale po jednání na svazu se stejně potvrdil model přímého postupu a sestupu, který zůstane zachován,“ líčí trenér.

S tímto systémem by každopádně nikdo neměl mít problém. Navíc je evidentní, že v Lize juniorů budou číhat velmi kvalitní týmy a nehrozí postup nějakého „otloukánka“.

„Vznesli jsme požadavek baráže na tři vítězné zápasy, protože stávající systém na dva vítězné zápasy není zcela spravedlivý.“

„Ve chvíli, kdy některý tým po 52 kolech skončí poslední a nevybojuje si dostatek bodů, aby skončil nejhůře třináctý, tak je jeho sestup spravedlivý a šanci ať místo něj dostane klub z první ligy,“ pokyvuje Broš.

Na webu hcdukla.cz k tomu popisuje i detaily jednání o formátu play off. Ten je sice od letošního jara srovnatelný se seniorskou extraligou, ale na druhou stranu, takhle dlouhé série nemají mládežníci v žádné jiné evropské soutěži.

„Chtěli jsme zachovat co nejdelší play off, tzn. série na co nejvíce vítězných zápasů. Na začátku jsem se trošku bál, jak vůbec všechny termíny a zápasy naskládáme, ale nakonec se to zvládlo. Původně měla soutěž začít v druhé půlce září, nyní bude začínat o týden dříve a obětovaly se nějaké všední dny. Za Duklu je to jedině dobře, protože jsme byli iniciátorem těchto změn,“ dodává Michal Broš.

Foto: Nela Dittrichová, hcdukla.cz

RSS | Kontakt | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Cookies | Nastavení soukromí | Ochrana osobních údajů | Sledování streamů | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz