Jubileum odchovance Sokolova. Německá legenda slaví 70. narozeniny

Foto: nhl.com

17. října 13:12

Václav Jáchim

Ikona německého hokeje a jeden z nejlepších útočníků v Evropě své doby. Erich Künhackl vynikal silou i produktivitou, nezastavitelný hokejový tank válcoval obrany soupeře a střílel mraky gólů. Odchovanec Sokolova, který po okupaci vojsk Varšavské smlouvy v roce 1968 opustil s rodiči Československo, dnes slaví kulaté 70. narozeniny.

Den s týmem Mountfield HK

Dlouholetý útočník Landshutu vydržel ve vrcholovém hokeji bezmála do čtyřicítky, unikátní kariéru končil po sezoně 1988-89. Künhackl se celkem osmkrát představil na světových šampionátech elitní kategorie, třikrát startoval na olympijských hrách, přičemž v roce 1976 pomohl výběru SRN k historickým bronzovým medailím.

„Erich byl mimořádný hráč, jakých se rodí málo. Trošku mi připomínal Ivana Hlinku. Ohromně silný a fyzicky vybavený útočník, který byl ale neskutečně obratný. Měl ohromný sportovní talent, šel mu fotbal, tenis, další hry," připomíná Jiří Poner. Agent Leona Draisaitla a dalších hráčů NHL se s Kühnhacklem dobře zná, před lety spolu hrávali za EV Landshut.

„Tři roky jsme nastupovali v jednom útoku a bydleli spolu na pokoji. Já krátce předtím emigroval, Erich mi tehdy hodně pomohl. Věděl, co prožívám, protože totéž kdysi zažil také. Jejich rodina odešla z Československa v roce 1968, v podstatě je vyhostili a do Německa přijeli se dvěma kufry. Začátky měli hrozně těžké," upozorňuje Poner.

Kühnackl se narodil 17. října 1950 v Citicích. S hokejem začínal v Sokolově, po odchodu k západním sousedům se usadil v Landshutu. A stal se německou hokejovou hvězdou číslo jedna. „Překonal ho až Leon Draisaitl. Ale kdyby hrál Erich dneska, v NHL určitě také dominuje. V 70. a 80. letech byly úplně jiné podmínky. Musíme si uvědomit, že v NHL dostávali Evropané prostor tak z 10 procent, o něco víc tam bylo Američanů, drtivou většinu tvořili Kanaďané," zmiňuje Jiří Poner.

Kühnhackl strávil celou kariéru v Německu. Na tři sezony si z Bavorska odskočil do Kolína nad Rýnem, pak se zase vrátil. Později vypomohl ještě švýcarskému Oltenu. Ročník 1979-80 byl pro něj rekordní, německý reprezentant sehrál v tamní nejvyšší soutěži 48 utkání, nastřílel neskutečných 83 (!) gólů a přidal 72 nahrávek. Německý Gretzky se v roce 1978 stal na MS v Praze nejproduktivnějším hráčem, v 10 duelech zaznamenal 15 bodů.

„Erich měl ohromné fyzické předpoklady, byl to přírodní typ hokejisty. Nerad chodil do posilovny. Pamatuju si, že ho jednou trenér ukecal, ať tam jde, aby to vůči ostatním hráčům nevypadalo blbě. Erich přišel v trenýrkách, sundal si tričko. Nejlepší hráč předtím zvedl třikrát nějakých 130 kilo, Erich si nechal naložit 150 a dal to desetkrát! Pak se zvedl a bez mrknutí oka odešel. Nic podobného nikdo z nás neviděl," vzpomíná Poner.

Foto: nhl.com

Člen Síně slávy německého hokeje i IIHF nezapomněl, odkud pochází. „Před spoluhráči jsme se bavili německy, když jsme byli sami, tak jsme mluvili česky. Erich nezanevřel, i když důvod by měl. Jeho rodina si užila své," přiznává Poner. Pravdou je, že proti československé reprezentaci se Kühnackl dokázal pokaždé vybičovat k maximálním výkonům, do historie vešel zejména vzájemný souboj z MS 1983. „Ten zápas v Mnichově jsem tenkrát osobně viděl. Skončilo to 3:3, Erich dal hattrick a hrál neuskutečně. Kdyby Němci vyhráli, Čechoslováci by nepostoupili do finálové skupiny," dodává.

Poner nedá na parťáka dopustit. „Vždycky to byl to férový chlap, chtěl bych mu poděkovat, jak mi to v Landshutu kdysi hodně usnadnil," vzkazuje. Po skončení aktivní činnosti se dal Kühnhackl na trenérskou dráhu. Vedl Landshut, Erding, Regensburg nebo Straubing, řídil také sportovní oddělení klubu z Frankfurtu, pracoval pro německý svaz. Pokračovatele našel v nejmladším synovi – Tom Kühnhackl má za sebou pět sezon v NHL, v letech 2016 a 2017 získal s Pittsburghem dvakrát Stanley Cup.

Erich Kühnhackl právě dnes slaví 70. narozeniny. „V Německu je pořád velmi populární. Jednak to byl skvělý hráč, ale také příjemný hodný kluk. A vynikající kamarád, který kdykoli pomohl," uzavírá Jiří Poner.

Foto: nhl.com

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz