Jsem takový pes obranář, ví Dvořák. Jaký je jeho největší rybářský úlovek?

Foto: Juliana Zash, hcsparta.cz

Obránce Tomáš Dvořák patří k poctivým defenzivním dříčům. Také proto si ve Spartě získal pevnou a stálou pozici. V rozhovoru se vyjadřuje k aktuální situaci, vzpomíná na své hokejové začátky a nechybí ani odhalení největšího rybářského úlovku.

Den s týmem Mountfield HK

Současná situace je nejen pro hokejistu dost obtížná, že?
To je pravda. Pro hokej, ale samozřejmě taky pro celou společnost není tahle doba moc ideální. My máme tréninkové plány od kondičních trenérů a využíváme doma všechno možné k tomu, abychom je splnili.  

Led to ale nehradit nemůže…
Bez debat, není to ale jen o ledě. Stejně tak jde o týmový trénink, možnost být se spoluhráči… Ani tohle nejde nahradit, hokej byl vždycky kolektivní sport.

Máte při domácích trénincích přesně stanovený rozvrh?
Máme ten tréninkový plán, který dodržujeme, ale je na nás, jestli budeme cvičit ráno, nebo odpoledne. To už je na zvážení každého zvlášť. Já osobně to dělám tak, že si to odcvičím dopoledne a odpoledne mám volno.

Kontrolují vás?
To ne. (usmívá se) Jsme už dospělí a každý z nás se chce zlepšovat. Všichni chceme nejenže zůstat v kondici, kterou jsme měli, ale všichni se zároveň chceme zlepšovat, takže myslím, že každý to dělá poctivě.

„Chtěli bychom na ledě alespoň trénovat."

Podle aktuálního vývoje to vypadá, že zápasy se začnou hrát nejdřív v listopadu.
To by nebylo ideální, ta pauza by byla velká. Kdyby se mohlo alespoň trénovat na ledě, tak by to nějakým způsobem šlo, ale v případě, že se dlouhodobě pojede podle režimu, který začal tenhle týden, tak to moc ideální vážně nebude. Jak jsem říkal, chtěli bychom na ledě alespoň trénovat.

Právě o možnost tréninku na ledě požádaly extraligové kluby vládu v otevřeném dopise. Máte informace o tom, jestli svolí?
Abych se přiznal, tak vůbec nevím, jak to bude. Vím, že se to řeší, vím, že se to hodně probírá v mediích, ale je jen na vládě, jak rozhodne.. Zatím je to tak, že máme naplánovaný domácí režim, o kterém už jsme mluvili.

Foto: hcsparta.cz

Každopádně čím větší bude pauza, tím větší bude po návratu na led riziko různých zranění, ne?
Je to tak. Led nejde ničím nahradit. Pokud na něj nebudeme moct delší dobu, tak pak v podstatě začne nová sezona. Musíte začít pomalu a po malých krůčcích, asi tak jako když se jde na led na začátku přípravy na ledě v létě. Znovu si na to zvyknout nebude úplně jednoduché. Pohyby na ledě jsou přirozeně úplně jiné než na suchu.

Pro Spartu je to pech, co? Poslední tři zápasy přerušením jste vyhráli a zdálo se, že chytáte slinu.
Jojo, jak říkáte vy. Podařilo se nám vyhrát tři zápasy po sobě, hra začínala vypadat dobře. Zdálo se, že máme nakročeno k začátku vítězné šňůry a pak nám to bohužel přerušili. Uvidíme, jak se vrátíme po té pauze. Věřím, že to zvládneme.

„Zdálo se, že máme nakročeno k začátku vítězné šňůry, pak nám to bohužel přerušili."

Shodou okolností byl jeden z těch tří vítězných zápasů na ledě Karlových Varů, kde jste dříve působil.
Pro mě je to vždy v určitém slova smyslu speciální zápas. Znám tam spoustu kluků. Šlo o moje poslední angažmá před Spartou, znám tamější prostředí a rád se tam vracím. Je škoda, že tam nemohli být fanoušci, takže nemohla být atmosféra taková, jaká je tam vždycky, když přijede Sparta.

Alespoň vás nevypískali.
Já jsem se ve Varech s nějakým bučením nikdy nesetkal. Jsou tam dobří fanoušci, podle mě brali můj přesun do Sparty v pohodě. (usmívá se)

Patříte mezi defenzivnější obránce, že?
Chodím hodně na oslabení, takže se to tak dá říct. Je to moje silná stránka, znáte to… Takový pes obranář.

Střely blokujete rád?
To víte, že jo! Lehnu si, nemám s tím problém. Nevadí mi to.

„Jsem takový pes obranář."

Dá se blokování střel nějak natrénovat? Třeba takový Ernest Bokroš to při svém příchodu do Zlína s hráči piloval.
Podle mě se to úplně natrénovat nedá. Nejhorší je, když si lehnete a až pak se pootočíte, to ten puk většinou dostanete někam do nechráněného místa, což bolí. Ale je to hlavně o štěstí a náhodě. Navíc dnes se už moc nelehá, většinou střely vyklekáváte.

Foto: hcsparta.cz

Loni jste patřil k nejlepším Sparťanům v hodnocení Radegast Indexu.
To je přesně taková ta statistika, která ukazuje ochotu blokovat střely a podobně. Samozřejmě, že mě to těší. I tohle je fajn sledovat.

Zelená helma je motivací?
Byl bych rád, kdybych ji měl, ale zase to nehrotím. Je fajn sledovat i tuhle činnost, ale já sám se na to nijak neupínám. Nemám to tak, že bych se každý zápas díval, jak na tom v tomhle hodnocení jsem, to vůbec ne.  

Nejlepší odměnou je nová smlouva se Spartou, kterou jste podepsal na jaře, co?
Stoprocentně. Každá smlouva na delší dobu je fajn. To pak víte, že klub o vás stojí a počítá s vámi. Ještě když je to klub jako Sparta, který má svou tradici a i v téhle době zajištěnost.

Momentálně vás ve Spartě trénuje Miloslav Hořava, ten prý po obráncích vyžaduje konstruktivní hru.
Je to tak. Pan Hořava po obráncích chce, aby hráli konstruktivně a nezbavovali se puků. Za Uweho Kruppa to byl spíš americký styl plný nahazování. Mně osobně víc vyhovuje konstruktivní cesta, nemám s tím problém.

„Pan Hořava po obráncích chce, aby hráli konstruktivně."

Pojďme ještě k vaší minulosti. V Karlových Varech jste si vyzkoušel mládežnickou MHL, co vám tenhle projekt dal?
Tahle soutěž mi dala hodně, rád na ty roky v MHL vzpomínám. Kvalitou to byla výborná liga, soupeři z Ruska byli hodně silní. Opravdu významně mě to v kariéře posunulo. Navíc jsem tam z Havlíčkova Brodu nešel sám, společně se mnou šel MHL do Varů hrát třeba ještě Ondřej Beránek, o to lepší to bylo. Jen škoda, že to pak z finančních důvodů skončilo.

S Ondřejem Beránkem nebo třeba Jakubem Flekem jste se pak dostali až do české extraligy, asi i to ukazuje kvalitu MHL.
Přesně tak, těch hráčů tam bylo ještě víc. Byla to kvalitní soutěž plná konkurence, ve Varech jsou podle mě rádi, že ji mohli hrát. Pro rozvoj hráčů v klubu šlo o skvělou věc. MHL byla podle mě mnohem kvalitnější než česká juniorská extraliga.

„MHL byla podle mě mnohem kvalitnější než česká juniorská extraliga."

Ale v cestování to byla pro kluka z Havlíčkova Brodu velká změna, co?
Hodně jsme jezdili vlakem a využívali letadlo. Ze začátku to nezvyk opravdu byl, ale postupně jsem si na to zvykl. Neviděl jsem v tom nějaký problém.

Během sezony 2016/2017 jste pak dostal pozvánku do seniorské reprezentace. Navíc jako hráč týmu, který byl v té době poslední.
To mě hodně překvapilo. V té sezoně jsem tam byl nakonec dvakrát. Beru to jako skvělou zkušenost vyzkoušet si mezinárodní hokej, který je o poznání rychlejší. Nikdy jsem neměl žádné vyloženě vzory, ale na zápasy reprezentace jsem koukal vždycky. Při vstupu do té kabiny je to pak krásný pocit a splnění snu. Na památku mám schované dresy. Doufám, že se do reprezentace ještě dostanu. (usmívá se)

Foto: hcsparta.cz

Teď mimo hokej, rád rybaříte, že?
Jojo, to je pravda. Je fajn být v přírodě, vypnout a relaxovat. Mám to tak rád.

Kam se takhle dá v Praze zajít?
Naštěstí je tu dost míst, kam se dá jít. Třeba na Berounku, takže si člověk najde to svoje, co mu vyhovuje.

„Doufám, že se do reprezentace ještě dostanu."

A největší úlovek?
To mám kapra, který měl dvanáct kilogramů. Občas si rybu vezmu domů, jindy si ji zase vyfotím a pustím zpátky do vody.

Máte platnou smlouvu ve Spartě, lákalo by vás po jejím vypršení zahraničí?
To vždycky záleží na tom, jak se člověku daří. Pak se uvidí, jestli přijde nějaká nabídka, ale samozřejmě, že by mě to lákalo. Časem bych si rád vyzkoušel Finsko nebo Švédsko. Uvidíme, jak to dopadne.

Partneři HC Sparta Praha

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz