Jandačova volba: Lídry pro OH Erat a Červenka, chybějí Michálek či Růžička

Foto: Karel Švec, cslh.cz

Konec spekulací a dohadů, jména českých hokejistů pro olympijské hry v Jižní Koreji jsou na světě. Hlavní trenér Josef Jandač zařadil do seznamu celkem 25 hráčů – tři brankáře, osm obránců a 14 útočníků. Většina je podle očekávání, jde vesměs o reprezentanty, kteří v sezoně startovali aspoň na jedné akci Euro Hockey Tour. "Potřebujeme zkušené hráče. Kluky, co mají výkonnost a také něco za sebou," řekl už dřív hlavní kouč.

HokejkaSHOPvanoce

Zatímco listopadový turnaj Karjala se českému výběru příliš nepovedl, prosincový Channel One Cup už ano. Dalo se tušit, že řada účastníků si v ruské metropoli zajistila nominaci na hry. Lídry týmu budou Martin Erat, Jan Kovář nebo Roman Červenka, který sice v letošní sezoně zatím nereprezentoval, ale po vyléčení zranění si udržuje vysokou výkonnost.

Mezi brankáři je volba podle očekávání, trojice Pavel Francouz, Dominik Furch a Patrik Bartošák byla ve výhledu delší dobu. Původně mohl do plánů trenérů promluvit Marek Mazanec, jenž chytal na turnaji Karjala, ovšem posléze odešel ze Slovanu Bratislava na farmu New York Rangers a ze zorného pole elitního výběru se vytratil. Josef Jandač už dřív naznačil, že na hledání a experimenty není prostor, další gólmani dostanou šanci v národním mužstvu později – v rámci přípravy na světový šampionát v Dánsku.

Růžička či Michálek nejedou. Těžká volba, říká Jandač

Podobná byla i situace v poli. Okruh uchazečů nenabízel až tolik variant. V nominaci není žádné vyložené překvapení, oproti původním odhadům chybějí obránce Zbyněk Michálek a třinecký střelec Martin Růžička. Pozvánku nedostali třeba také Libor Šulák, Jakub Krejčík, Jakub Klepiš, Martin Nečas, Jakub Lev nebo Robin Hanzl, jehož v sezoně trápily zdravotní potíže, což mělo patrně rozhodující vliv. Kádr ovšem není nafukovací, většina opor a prověřených hráčů se životní příležitosti dočkala.

Nejvíc zkušeností s olympijskými bitvami má Martin Erat, který se chystá už na svoje čtvrté hry a napodobí podobný kousek, jaký se v minulosti povedl Jiřímu Holíkovi, Vlastimilu Bubníkovi, Dominiku Haškovi, Patriku Eliášovi nebo Tomáši Kaberlemu. Pět olympijských účastí má pak na kontě pouze Jaromír Jágr. Erat coby bronzový medailista z Turína 2006 nechyběl ani ve Vancouveru 2010 a v Soči 2014. Dvakrát se na klání pod pěti kruhy představil Roman Červenka (2010 a 2014), který se podobně jako Kundrátek, Nakládal, Jordán a Birner zúčastnil loňského Světového poháru.

Foto: Karel Švec, cslh.cz

Premiéra na velkém světovém turnaji čeká Patrika Bartošáka, Vojtěcha Mozíka, Adama Poláška, Milana Gulaše, Tomáše Mertla a Dominika Kubalíka. Nejvíc reprezentačních startů shromáždili Roman Červenka (138), Petr Koukal (118), Ondřej Němec (116), Jan Kovář (104) a Jakub Nakládal (104). Nejstaršími hráči výběru jsou Martin Erat (1981), Michal Vondrka (1982) a Petr Koukal (1982), nejmladšími Dominik Kubalík (1995), Patrik Bartošák (1993) a Vojtěch Mozík s Jiřím Sekáčem (oba 1992). V nominaci má největší zastoupení KHL, z ruské soutěže dorazí 15 hráčů. V Tipsport extralize hrají Bartošák, Němec, Erat, Gulaš, Mertl, Vondrka a Koukal. Trio Birner, Červenka a Kubalík válí švýcarskou NLA.

Hokejisté se do přípravy před olympijskými hrami zapojí podle toho, jak jim skončí klubové povinnosti. Nejdřív přeruší program ruská KHL, krajánci z tamních týmů dorazí koncem měsíce do vlasti a 29. ledna začnou v Praze se společnými tréninky. Většina účastníků Tipsport extraligy hraje poslední kolo před olympijskou přestávkou v úterý 6. února. Závěrečný kemp rozbije národní tým v Soulu, kde 11. února od 7:30 SEČ sehraje přátelské utkání s Finskem. Den poté bude následovat přesun do dějiště her v Pchjongčchangu.

Nominace české reprezentace na olympijské hry 2018:

Brankáři (3):
Pavel Francouz (Čeljabinsk, KHL), Dominik Furch (Omsk, KHL), Patrik Bartošák (HC VÍTKOVICE RIDERA).

Obránci (8):
Ondřej Němec (HC Kometa Brno), Jakub Nakládal (Jaroslavl, KHL), Tomáš Kundrátek (N. Novgorod, KHL), Vojtěch Mozík (Podolsk, KHL), Jan Kolář, Michal Jordán (oba Chabarovsk, KHL), Ondřej Vitásek (Chanty-Mansijsk, KHL), Adam Polášek (Soči, KHL).

Útočníci (14):
Martin Erat (HC Kometa Brno), Jan Kovář (Magnitogorsk, KHL), Roman Červenka, Michal Birner (oba Fribourg, Švýcarsko), Michal Řepík (Slovan Bratislava, KHL), Lukáš Radil (Spartak Moskva, KHL), Jiří Sekáč (Kazaň, KHL), Tomáš Zohorna (Chabarovsk, KHL), Roman Horák (Podolsk, KHL), Dominik Kubalík (Ambri-Piotta, Švýcarsko), Milan Gulaš, Tomáš Mertl (oba HC Škoda, Plzeň), Michal Vondrka (Piráti Chomutov), Petr Koukal (Mountfield HK).

Realizační tým:

Generální manažer: Milan Hnilička.
Hlavní trenér: Josef Jandač.
Asistenti: Jiří Kalous, Václav Prospal a Jaroslav Špaček.
Manažer týmu: Jan Černý.
Trenér brankářů: Petr Jaroš.
Video kouč: Denis Havel.
Kondiční trenér: Michal Hamršmíd.
Lékař: MUDr. Tomáš Vyskočil.
Fyzioterapeuti: Pavel Kolář a Michal Truc.
Kustodi: Zdeněk Šmíd a Petr Ondráček.
Media manažer: Zdeněk Zikmund.

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz