Jalonen před Němci: Nezměníme nic, potřebujeme věřit systému

Foto: Jan Beneš, Český hokej

(TAMPERE, od našeho zpravodaje) Čeští hokejisté se na čtvrteční čtvrtfinále s Německem stále chystají v Tampere. Do Helsinek pojedou až večer.

Fanshop národního týmu

„Přesun do Helsinek komplikací není," ujišťuje trenér Kari Jalonen. „Chtěli jsme jen, aby se kluci po včerejším zápase dobře vyspali. Máme proto dnes jen dobrovolný trénink. Někteří na něj chtějí, jiní ne. Energii a psychickou pohodu potřebujeme na zítra."

Zpátky do sestavy by se měl vrátit obránce Radim Šimek, který vynechal úterní zápas s Finskem. „Jestli jsou všichni zdraví? Jo, tak nějak..." říká Jalonen.

Z jeho výrazu a na intonaci hlasu bylo znát, že drobných šrámů mají hráči po základní části dost. „Nemůžu říkat nic konkrétního, ale jsou zdraví. Snad budou všichni zpátky v sestavě."

„Jestli jsou všichni zdraví? Jo, tak nějak..."

Neřekl si ale sebevědomým výkonem proti Finům o místo v základu David Jiříček? „O sestavě nic říkat nechci. Každopádně se mi líbilo, jak hrál a jak využíval svých předností: tedy bruslení a hru s pukem. S Matějem Blümelem jsou budoucností českého hokeje," chválí Jalonen plzeňského juniora.

Od rozvážného Jalonena se však nedají před čtvrtfinále čekat veletoče. Do branky půjde téměř jistě Karel Vejmelka, těžko si pak představit změny v prvních dvou útocích.

Na Jalonenově strategii se nic nezměnilo ani po posledních dvou zápasech, byť v nich dali Češi jen jeden gól. „Nezměníme nic," hlásí před čtvrtfinále. „Teď potřebujeme věřit našemu hernímu plánu a systému. Musíme věřit jeden ve druhého. Nastal čas, na který jsme se celou dobu – den po dni – připravovali."

„Věděli jsme, že Finové dostali za celý turnaj jen pět gólů. To není náš problém – to je tím, že hrají opravdu dobře," vrací se Jalonen ke koncovce.

„Nezměníme nic. Teď musíme věřit našemu hernímu plánu a systému."

Vrásky mu nedělá ani to, že David Pastrňák po senzačním vstupu do turnaje dvakrát vyšel bodově naprázdno. „Přece nemůžeme počítat body, chlapi... Já nechci nikomu počítat body. Nemám rád, když o tom přemýšlíme takhle," dává najevo maximální důvěru svým svěřencům. „Je to o týmovém duchu, je to týmová hra. Vyhráváme jako tým, prohráváme jako tým."

Problém je že český tým v posledních letech v play off moc nevyhrával. V únoru na olympiádě vypadl už v předkole a nezvládl ani loňské čtvrtfinále na mistrovství světa.

„Minulý rok je minulý rok. Nechci se dívat dozadu. Dívám se jen dopředu," odpovídá Jalonen. „Máme všechno, co potřebujeme k vítězství. Potřebujeme dobrý výkon, od každého sto procent, po celých 60 minut."

„V těchto zápasech není nikdo favorit. Je to jeden zápas."

Pavouk postavil do cesty poměrně přijatelného soupeře, Německo nemá takovou papírovou kvalitu jako Kanada a navíc přišlo o zraněného útočníka Tima Stützla.

Považuje tedy Jalonen Česko za favorita v zápase? „V těchto zápasech není nikdo favorit. Je to jeden zápas," tvrdí zkušený finský kouč. „Každý ví, co bude výsledek znamenat. A naším cílem je jednoznačně jít do bojů o medaile."

Na soupeře už si udělal důkladnou rešerši. „Máme člověka, který tu skupinu sledoval. Přes telefon nám potom přiblížil jeho pohled na Německo," prozrazuje Jalonen. „Máme o nich také podrobné statistiky. Německý tým dobře známe."

V čem jsou tedy jeho specifika? „Bude to hodně o soubojích, mají tam velké chlapy: v obraně i útoku. Musíme na to být připravení," avizuje Jalonen. „A taky mají skvělé přesilovky. Potřebujeme tedy disciplinovanost."

Foto: Jan Beneš, Český hokej

RSS | Kontakt | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Cookies | Nastavení soukromí | Ochrana osobních údajů | Sledování streamů | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz