Jágr ve Špindlu nastoupí i za legendy. Chceme nejkrásnější akci, která tady byla!

Foto: winterhockeygames.com

Hlavní tváří D+D Real Winter Hockey Games, které se v prosinci uskuteční ve Špindlerově Mlýně, bude Jaromír Jágr. O akci, kterou nejen organizuje, ale má na ní v plánu odehrát i dva zápasy, se rozpovídal na středeční tiskové konferenci.

Fanshop národního týmu

Hry pod otevřeným nebem potrvají hned týden.
Mysleli jsme si, že se nám poštěstí a že si ve Špindlu zahrajeme už loni. Nestalo se tak. Ale nakonec jsme si z toho vzali to pozitivní: měli jsme celý rok na přemýšlení. Chtěli jsme, aby to byla nejlepší a nejkrásnější akce, která tady na ledě kdy byla. Takže jsme přemýšleli, jak to doplnit. A místo tří dnů nakonec budeme mít pět. Když už se to postaví na takovém místě, proč by to mělo být jenom na jeden, dva dny? Může to být na celý týden. Proto jsme se snažili, aby toho využilo co nejvíc lidí.

To se povedlo, mimo jiné si zahrají i univerzitní hokejisté a ženská reprezentace.
Oslovili jsme v podstatě všechny: v programu jsou junioři, partneři, takže v podstatě hobíci, pak Chance liga, extraliga, para hokej. A ještě nám dvě kategorie zbývaly: univerzitní a ženský hokej. Nejdřív jsme chtěli, že by proti sobě hrály dvě nejlepší české univerzity. A český nároďák proti výběru ženské ligy.

Ale?
Nakonec jsme si řekli, proč to nespojit? Nevím, jestli se někdy v historii hrál nějaký zápas žen proti chlapům. Věřím, že to bude skvělý zápas: nastoupí univerzita proti českému nároďáku žen. V listopadu budou mít ženy kvalifikaci o olympiádu. Já věřím, že pro ně bude úspěšná a že zápas ve Špindlu pak pro ně bude třešničkou na dortu. Že budou moct oslavit, že se poprvé dostaly na olympiádu. (Raději klepe do stolu) Věřím, že se to vše povede.

Budou se v tomto zápase upravovat pravidla? Chlapi a ženy bývají po fyzické stránce přece jen trošku jinde.
Nevím, jestli jsou chlapi úplně někde jinde. Z vyprávění vím, že Tomáš Plekanec si chodí zahrát tenis se svou manželkou, Luckou Šafářovou. Umí to velice dobře, ale říká, že dostává pokaždé kanára a že neudělá ani jeden míček. Takže to není až taková pravda. Na té profesionální úrovni je to něco jiného, tady ale nemluvíme o profesionální úrovni, tady mluvíme o univerzitách. Samozřejmě, jsou to dobří hokejisté, ale ne na špičkové úrovni. Navíc jsem viděl pár zápasů ženského hokeje a byl jsem mile překvapený: jakou mají techniku, jaké mají bruslení a přemýšlení. Nečekal jsem, že budou až tak dobré. Věřím, že ten zápas bude vyrovnaný. Ale pravidla jsme upravili, nebude se hrát do těla.

„Viděl jsem pár zápasů ženského hokeje a byl jsem mile překvapený."

Proběhne také exhibice českých a slovenských legend.
Tým dává dohromady Pavel Maršoun, takže přesně nevím, kteří hráči už byli oslovení. Ale věřím, že nebude problém sehnat největší legendy. Většinou by to měli být hráči, kteří hráli v Naganu. Aspoň to bylo v plánu. U Slovenska si myslím, že se také zúčastní ti nejlepší z historie. Myslím, že to bude velice kvalitní utkání, protože většina hráčů se po kariéře udržuje a chodí hrát hokej minimálně dvakrát v týdnu. 

Kromě toho je v plánu zápas Chance ligy mezi Vrchlabím a Vsetínem. 
Vsetín má obrovskou fanouškovskou základnu. Je to tým, který jednu dobu, v devadesátých letech, byl nejlepším týmem v republice. Je to tradice. Je to hokejové město. Byla obrovská škoda, když se tam dlouho nehrál profesionální hokej. Jsem strašně rád, že se dostali zpátky. Sice ještě ne úplně tam, kde chtějí být, ale hrají Chance ligu a snaží se každý rok postoupit. 

Nově do programu přibyly také Pardubice.
Vybíralo se to podle toho, jak velkou mají kluby fanouškovskou základnu. Přejeme si, aby bylo co nejvíc lidí, aby to bylo vyprodané. Obě jsou to mužstva, která mají velkou fanouškovskou základnu. V Pardubicích je jedno, jestli hrají dobře, nebo špatně, pořád tam chodí hodně fanoušků. To samé ve Vsetíně: když je tam nějaký hezký zápas, mají vyprodáno.

„Vsetín má obrovskou fanouškovskou základnu. Je to tradice. Je to hokejové město."

Kývli všichni okamžitě?
Já si myslím, že zahrát si ve Špindlu Winter Hockey Games je pro každého obrovská příležitost. Nevěřím, že by nějaký tým řekl ne.

Oživením bude i zápas partnerů s fotbalovými legendami. 
Dost jsem o tom přemýšlel. Snažili jsme se nabídnout firmám, které se budou podílet na téhle akci, něco extra. Mysleli jsme si, že by bylo dobré, kdyby si sponzoři vybrali deset nejlepších hráčů a udělal se turnaj mezi sebou. Chtěli jsme to také zatraktivnit, doplnit to – a vím, že si fotbalisté po své kariéře chodí zahrát hokej. Takže jsem hned zavolal Šmícovi (Vladimír Šmicer, pozn. redakce), jestli by ho to zajímalo, jestli by měl chuť a jestli věří, že by hráli i ostatní. Říkal, že to je super nápad a že je zkusí obvolat. 

Už víte, jaké budou ve Špindlerově Mlýně rozměry kluziště?
Co nejmenší. To potřebujeme! (směje se)

A kolik zápasů odehrajete vy?
Když na to koukám, tak budu mít docela nabitý týden. (usmívá se) Jediný den, kdy nemůžu hrát, jsou ti junioři. Tam už věkem nezapadám. Ale mohl bych nastoupit ve středu třeba za Kaufland. (usmívá se) Ve čtvrtek samozřejmě za Kladno a v pátek za legendy. A v sobotu... To se budu celý den dávat dohromady. (směje se)

Ale vážně...
Jo, vypadá to, že dva zápasy odehraju. Rád nastoupím za legendy proti Slovensku a pak za Rytíře. Pokud se nezraním, dva zápasy bych měl stihnout.

Bude to pro vás speciální?
Tak pro Kladno bude každý zápas speciální. Máme jasný cíl: aby se neopakovala situace před dvěma lety, kdy jsme postoupili, ale hned jsme zase z extraligy spadli. Takže pro nás bude každý zápas specifický.

„Jediný den, kdy nemůžu hrát, jsou ti junioři. Tam už věkem nezapadám."

Už jste zažil dva zápasy pod širým nebem – v NHL.
První bylo ve Philadelphii. Vůbec jsem nevěděl, co od toho čekat. Samozřejmě to byl obrovský zážitek – hrát před 50 tisíci diváky. I pro mě, který dá se říct zažil skoro všechno. Na druhou stranu jsem se v první třetině zranil. Možná i proto, že tam byla daleko větší zima než obvykle a já už nebyl nejmladší. Podruhé jsem to nepodcenil a oblékl se do teplejších věcí. Dokonce i nohy jsem si obalil ručníky, abych měl extra zahřáté svaly. Takže jsem to přežil. Tenhle problém by ale naši hráči mít neměli. Většinou jsou o hodně mladší než já.

Ví o této akci vaše kanadské posily?
Nevědí. (usmívá se)

Aha, tak to bude hezké překvapení.
Zatím přiletěl akorát trenér a brankář. Ostatní jsou na cestě, do týdne by tu měli být všichni. Pak to všechno budeme probírat.

Už dřív jste zmínil, že Winter Hockey Games pro vás byly závazkem, že nesmíte skončit.
Já ani neměl v plánu končit. Chci udělat vše pro to, abych, když už ty zápasy budu hrát, abych je odehrál v co nejlepší formě budu moct.

„Já jsem velký optimista. Věřím, že opatření budou minimální."

Na druhou stranu... Pořád nad akcí visí otazník kvůli koronaviru.
Před rokem nikdo nevěděl, co od toho čekat. Nikdo si nedokázal představit, že se bude celý rok hrát bez diváků. Nakonec jsme to zažili. A přežili jsme to. Já jsem velký optimista. Věřím, že opatření budou minimální. Výhoda je, že to bude open air – takže by to mělo být lepší, než kdyby se hrálo na zakrytém stadionu. Věřím, že to dopadne dobře a bude se hrát před plným davem lidí.

Akci organizujete vy, navíc chcete i hrát. To musí být těžké.
Určitě to těžší je. Co si budeme namlouvat... Skloubit psychickou únavu s fyzickou, to je asi to nejtěžší, co jsem kdy zažil. Být na jednáních a pak trénovat na maximum, to opravdu není žádná pohádka. Ale je to pro mě výzva. Člověk se pořád musí udržovat: i když bych se tomu nevěnoval profesionálně, stejně bych se chtěl udržovat. Je to dobré pro mé zdraví, pro mé tělo. Stejně bych něco musel dělat a takhle mám extra motivaci, donutím se udělat víc.

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz