Jágr o Winter Classic, hraní do 50 i extralize: Sparta? Šance je!

Během bohaté kariéry si už zahrál třikrát pod širým nebem, ale Winter Classic ve Špindlerově Mlýně bere jako něco úplně výjimečného. „Věřím, že to bude akce, jaká tady v Čechách nikdy nebyla a možná už nikdy nebude,“ hlásí kladenský majitel a útočník Jaromír Jágr.

Chance liga na Hokejka TV

Jsou pro vás utkání pod širým nebem hodně výjimečná?
Během kariéry jsem v NHL odehrál strašně moc zápasů a dá se říct, že skoro všechny byly stejné, hlavně v základní části. Kdyby se mě někdo zeptal na některý z nich, asi těžko si ho vybavím. Když se mě ale někdo zeptá na Winter Classic, tak dokážu popsat všechno, co se během toho zápasu stalo, jakým výsledkem skončil nebo kdo dával góly. Už jenom celá ta příprava… Televizní kamery s námi trávily celou dobu, probíhaly hodinové pořady. Asi nebyl den, kdy by vám Winter Classic nikdo nepřipomněl.

Akce ve Špindlerově Mlýně se navíc uskuteční přímo v horách.
Tohle si myslím, že osloví kohokoliv. Každé Winter Classic se dělá pro diváky, je to jedinečný zážitek. Bude to zápas v místě, kde je dojezd sjezdovek, něco tam bude a za týden už to bude pryč. Už to je jedinečné. Myslím, že celý program akce bude jedinečný už jen tím, jak je poskládaný. Chance liga, legendy, para hokej, extraliga, do toho koncerty i různé doplňkové akce. Pro mě bylo důležité, aby to nebyl pouze jeden zápas, kdy oslovíš jen hokejové fanatiky a fanoušky, kteří milují svoje kluby. Chci, aby si každý přišel na své, aby se lidé přišli podívat na legendy a měli nějaký společenský program. I za relativně drahou vstupenku, i když osobně si myslím, že to je dost dobrá cena.

Myslíte, že zvládnete odehrát dva (případně i tři) zápasy?
Nemyslím, že by to měl být nějaký problém, důležité bude dostat se do formy a nezranit se. Když si vzpomenu na mé mládí, kdy jsem odehrál tři utkání během jednoho dne, tak by to opravdu neměl být žádný problém.

Nestraší vás trochu, že akci může zničit koronavirus?
Buďme upřímní, jakákoliv věc může pohřbít cokoliv. Nejen jednu akci, ale i celý hokej. Věřím, že celý svaz, BPA či liga mají nějaký plán, jak by se řešilo, kdyby náhodou hráči onemocněli. Opravdu to není jednoduché, ale pevně věřím, že druhá vlna nepřijde a dopadne to dobře.

Bylo Winter Classic hlavním magnetem pro vaše pokračování v kariéře?
Ke svému životu potřebuju určitou motivaci. A Winter Classic ve Špindlu, návrat s Kladnem do extraligy nebo hrát v padesáti letech... To jsou pro mě motivace, které mě dokopou k tomu, abych se dokázal připravovat. Člověk by si měl dávat takové motivační cíle. Když je nemáš, tak jsi ztracený v takovém kruhu, kde já nechci být.

Říkáte hrát v padesáti letech. Takže příští sezona by nemusela být poslední?
Vždycky si dávám ty nejvyšší cíle. Cíle, které si nikdo nedával a nikdo nedokázal. Gordie Howe hrál v jednapadesáti, proč ne. Věřím tomu, že lidské tělo nemá limity, pokud ti Bůh přeje a zůstaneš zdravý. Všechno záleží na tobě. I když bych skončil, tak pořád bych byl nucený něco dělat, pohybovat se. Snažím se k tomu i motivovat lidi. Vím, že pohyb je hrozně důležitý. Jak k životu, tak celkové pohodě a ke zdraví. Když už to hlásám do světa, tak chci být ten, který jde příkladem.

Jak jste se udržoval během dlouhé pauzy?
Hlavně jsem se snažil nepřibrat, což byl můj problém v posledních letech. Dá se říct, že se mi to docela povedlo. Teď bude záležet, jak rychle se do toho dostanu. Z vlastních zkušeností vím, že nic se nemá přehánět. Jakmile půjdu nadoraz, tak je velká šance zranění, toho bych se chtěl vyvarovat, ale věřím, že v říjnu, listopadu už budu v pohodě.

Už máte jasno, kdy začnete s přípravou?
Moje priority se trochu změnily. Dřív jsem byl stoprocentně hráč a trochu majitel a manažer. Teď se snažím být stoprocentní manažer a majitel a až když je všechno hotové a jsem si jistý, že to jde správným směrem, tak se chci chystat i hokejově. Když mícháš fyzickou a psychickou zátěž, máš určité schůzky, jednáš se sponzory, přemýšlíš, co bude dál, a pak jdeš trénovat, to je asi pro člověka to nejnáročnější. Ale samozřejmě se začnu připravovat s týmem. Kdy konkrétně nastoupím ovšem nedokážu říct. Všechno bude záležet, jak rychle se dostanu do formy. Dá se říct, že začínám od nuly, ale věřím tomu, že se do toho dostanu.

Foto: winterclassic.cz

Hodně se mluvilo o vašem případném působení ve Spartě, něco nového?
Nemám nic konkrétního, co bych mohl říct. Všechno záleží na tom, jak se budu cítit, kdy nastoupím a kdy začnu hrát. Z toho bychom měli vycházet. Myslím, že když nastoupím, a věřím, že to bude co nejdřív, a budu se cítit dobře, pak dojde pravděpodobně k určitým jednáním, co dál. Ale teď je zbytečné o tom mluvit, je spousta faktorů, které to mohou ovlivnit. Záleží na mém zdraví, kondici, jak budu připravený, do toho koronavirus, kolik bude moct přijít diváků...

Ale pokud by všechno klaplo, tak byste do toho šel?
Pokud bude všechno stoprocentně v pořádku, tak šance tady samozřejmě je. To nebudu zastírat. Ale všechno musí zapadat do sebe, aby to dávalo smysl pro všechny strany.

Program Winter Classic (Špindlerův Mlýn)

čtvrtek 10. prosince:
12:00 HC Stadion Vrchlabí – Rytíři Kladno (junioři)
16:00 Mountfield HK – HC Sparta Praha (Juniorská liga akademií)

pátek 11. prosince:
12:00 HC Stadion Vrchlabí – Rytíři Kladno (Chance liga)
16:00 Česko – Slovensko (utkání legend)

sobota 12. prosince:
12:00 Česko – Slovensko (para hokej)
16:00 Mountfield HK – HC Sparta Praha (Tipsport extraliga)

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz