Jágr bude pokračovat: Nemůžu skončit. I když se ztrapňuju...

Foto: Antonín Vydra

Jaromír Jágr mluvil po postupu do Tipsport extraligy podobně jako v roce 2019. „Mám z toho vnitřní radost, ale už přemýšlím, co bude dál," začal rozhovor před houfem novinářů.

Hokejista sezony

„Opravdu to není jednoduché," mluví o své pozici hrajícího majitele. Nyní ho totiž čeká skládání kádru pro příští sezonu.

„Pro mě to teprve začíná. Nemohl jsem to řešit dřív, protože jsem nevěděl, jakou soutěž budeme hrát. Chci, abychom postavili nejlepší mančaft, který budeme moct. Cíl je jasný: zachránit se," říká Jágr.

Loni touto dobou Rytíři smutnili.

Nezvládli nováčkovskou sezonu.

„Letos by to mělo být o něco jednodušší," myslí si Jágr. „Zůstává u nás generální partner Kaufland, díky němuž můžeme hrát důstojnou roli. Udělám maximum pro to, abychom postavili co nejlepší tým," opakuje.

Na Jágrovi byly při rozhovoru znát smíšené pocity. Že by byl z postupu v euforii? To ne.

„Upřímně. Je mi padesát let. Během své kariéry jsem vyhrál spoustu utkání a prohrál spoustu utkání," vypráví. „Za stavu 4:0 už jsem třeba přemýšlel, jak to postavíme na příští rok. A když dali na 4:2, tak jsem znovu přemýšlel, jak to budu skládat. Během dvaceti minut jsem měl v hlavě několik sestav."

Jágr je unikát sám o sobě. A co teprve výčet jeho funkcí u Rytířů...

„Nevím, jestli to ten, kdo to nezažil, pochopí... Je tam i druhá strana mince: já bych v této pozici být nechtěl, ale nemám na výběr. Dokud bude můj otec dejchat a bude vnímat, beru to jako moji zodpovědnost. Protože on to držel dvacet let. Jako synovi by mi to bylo trapný, kdybych to opustil a neudělal bych pro to maximum," vysvětluje osobní pohled na věc.

„Dokud bude můj otec dejchat a bude vnímat, beru to jako moji zodpovědnost."

A právě kvůli tomu bude v kariéře pokračovat i za rok.

„Já ani končit nemůžu. Máme skoro vyprodaný Winter Classic. Ale upřímně... Sám vím, že musím být daleko lepší," uvědomuje si Jágr. „Chci být lepší, abych pomohl týmu. Chci být lepší, abych pomohl Plekymu. Ale věřím, že to ve mně je. Jde jenom o to trénovat a trochu víc se tomu věnovat. A samozřejmě nepřibrat: ono hrát se 120 kily v 50 letech, to není nic jednoduchého."

Na konci základní části a ve čtvrtfinále hrál Jágr skvěle, v dalších kolech play off už ale rozdílovým hráčem nebyl.

„Hlavní důvod, proč hraju hokej, je, že mám zodpovědnost vůči klubu. Kdybych ji neměl, tak tady po tom ledě nelítám. Protože sám sebe ztrapňuju, dá se to tak říct," popisuje Jágr svoje pocity.

„Očekávám od sebe daleko víc, chci pomoct víc. A nemám na to. Ale vím, že když odejdu, tak odejde spousta partnerů. A možná klub zanikne. Takže já nemám na výběr. Ti lidi to ale nechápou. Ale mně je to víceméně jedno. Protože ti lidi, kteří to vědí, jsou za mnou. Jedinej, kdo mě bude v životě soudit, je bůh," dodává Jágr.

„Očekávám od sebe daleko víc, chci pomoct víc. A nemám na to."

„Během kariéry jsem měl většinou pocit, že když chci dát gól, tak ho dám. Trénoval jsem, odmalička dřel šest hodin denně. A najednou to prostě nejde. A lidi to od tebe očekávají. Nebo alespoň někteří lidi to od tebe očekávají. To je asi ten nejhorší pocit – když si lidi myslí, že můžeš, a ty víš, že nemůžeš. A nemůžeš jim to ani říct, protože jim nechceš brát iluze. Ale udělám maximum pro to, abych se nějak připravil," avizuje před následující sezonou.

V ní už bude mít Kladno zrekonstruovaný stadion.

Jenže...

Opravy se protáhnou na delší dobu, Rytíři budou muset začít sezonu sérií venkovních duelů. „Díky, že jste mi to připomněli. Bude se mi líp spát," hořce se zasmál. „Ta rekonstrukce bude trvat pět, šest měsíců. Ale je to potřeba, je to v havarijním stavu. Už to nešlo dál odkládat. Musíme to nějak vymyslet. Samozřejmě další problém je s tréninky: máme tady dva kluby... Bude to náročné. Budeme muset na tréninky jezdit dál, po okolí."

„Série venkovních zápasů? Díky, že jste mi to připomněli. Bude se mi líp spát."

Na druhou stranu...

Nechybělo tolik a Kladno mohlo řešit úplně jiné starosti. Směrem k Chance lize.

Jihlava totiž nebyla daleko od postupu.

„Co si budeme namlouvat. Myslel jsem, že to zvládneme líp, že sedm zápasů hrát nebudeme," přiznává Jágr. „Oni nás překvapili první dva zápasy doma. My do té doby prohráli doma jeden zápas... Hráli jinak: uvolněně, opravdu dobře. Měli jsme s nimi kolikrát větší problémy než loni s extraligovými týmy. Hrozně nám zatápěli. I dneska. Je dobře, že jsme využili to momentum, kdy se nám podařilo dát jeden, dva, tři góly. Byli z toho v šoku, protože počítali, že to bude vyrovnané. My toho využili, to byl klíčový moment. Pak jsme si to trochu ztížili. Nakonec ještě měli přesilovku, zatápěli do konce. Dali břevno... Kdyby dali na 4:3, třeba bychom teď ještě hráli."

Jihlavský obrat ovšem nepřišel.

Až v sedmém zápase série se tedy konečně zlomilo domácí prokletí.

„Paradoxně nám proti nim vyhovovalo větší hřiště. Kdyby mi to někdo řekl před sérií, nevěřil bych mu. Jsem zastánce malého hřiště. Nakonec jsme ale měli obrovské problémy..." povídá Jágr.

Ten mohl v závěru dát gól do prázdné branky, ale jeho střelu zblokoval jihlavský bek. 

„Ono bejt slavnej v České republice není moc velká výhoda."

Mohlo to být symbolické. „Já ale nechci být slavnej. Mně už to stačí. Ono bejt slavnej v České republice není moc velká výhoda. Máš pak docela hodně nepřátel," vypráví Jágr.

Naráží tím třeba na komentáře, které se objevovaly na sociálních sítích poté, co dostalo Kladno na sedmý zápas výjimku a mohlo pustit diváky na stadion.

„Je to takový hon na čarodějnice. Je to v módě jít proti Kladnu a Jágrovi."

„Upřímně, já to nechtěl. Je s tím hrozně problémů: musíš mít k tomu spoustu věcí, abys to vůbec zařídil. Na druhou stranu nám ale bylo řečeno, že to pomůže: kultuře, sportu... Pomalu se to uvolňuje, děti začínají chodit do školy. Nikdy bych nečekal, že se to obrátí proti nám. Je to takový hon na čarodějnice. Je to v módě jít proti Kladnu a Jágrovi. Nám to ale nevadí. Já na to byl odmalička upozorňovaný. Jsem na to zvyklý. Pro ostatní to ale není příjemné."

Proč je to v módě? „Tak..." na delší dobu se odmlčel. „Mám na to svůj pohled. Prostě mi to tak připadá. Mně osobně to ale nevadí."

Foto: Roman Mareš, rytirikladno.cz

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz