I Švédi mají slabší ročníky. Výběr Broše s Chabadou zářil ve Stockholmu

Foto: Czech Vikings

10. dubna 2016, 9:20

František Suchan

Není to tak špatné, jak se říká. Ne mezi dětmi. Český hokej umí v žákovských kategoriích předčit i konkurenci ze Švédska nebo zámoří. Na začátku dubna si tohle opět potvrdil tým Czech Vikings, výběr trenérů Michala Broše a Martina Chabady, který podruhé za sebou vyhrál prestižní Lions Cup ve Stockholmu. Dravci ročníku narození 2004 poskládaní z pražských a středočeských klubů předvedli, že v nedostatku talentu tady potíž vážně nevězí…

Djurgarden, výběr hráčů z Chicaga, tým Huddinge , což je vyhlášená švédská „výrobna“ světových hráčů, Linköping… To jen tak namátkou výčet pokořených, které za sebou na 38. ročníku mládežnického Lions Cupu nechali borci z Czech Vikings, tedy vyslanci projektu, který před třemi lety rozjeli někdejší reprezentanti Michal Broš a Martin Chabada. Ti se spolu s dalšími špičkovými trenéry ve středočeských Neratovicích věnují mimoklubové přípravě mladých hráčů. Zlepšují jejich dovednosti, učí je lépe chápat zákonitosti hry. O tom, že jim pod rukama prochází nadaná drobotina, přesvědčili druhým triumfem v řadě na prestižní švédské akci. Z legrace se na Facebooku omlouvali pořadatelům, že byli oproti zbytku osazenstva až moc dobří.

„Úroveň turnaje nám oproti loňsku přišla slabší, tehdy to bylo hodně emotivní, kdežto tentokrát jsme procházeli až moc hladce. Zřejmě i díky tomu, že jsme měli lepší tým než loni,“ zamýšlí se Michal Broš, řadou mistrovských titulů z extraligy, Finska i mistrovství světa ověnčený bývalý útočník. Ze sestavy, kterou s kolegy vybírali ze zájemců na kempu, zvolili například sedm hráčů z pražské Kobry, další z Velkých Popovic, Slavie, Sparty, ale třeba i Mělníka. S naprostou většinou z nich pracují i během sezony při svých „hodinách“ hokejové šikovnosti. A o tom, že jsou čeští školáci i v porovnání se světem špičkoví, teď podali další důkaz.

"Chceme mít mistry světa v deseti letech, ale u těch šestnáctiletých nejsme tak nároční."

„Potvrdili jsme, že v těchto kategoriích máme pořád navrch, hlavně hokejově. Jak se stále říká, že nám ujíždí vlak, tak ohledně hokejového myšlení to tak není, rozdíl nastane v pozdějším věku v přípravě mimo led. Právě v kondici a off-ice přípravě je potom svět před námi,“ poznal Martin Chabada, který největší část kariéry strávil ve Spartě a Švédsku a zahrál si i KHL. „Furt tvrdím, že do osmé třídy jsme na tom skvěle,“ přitakává Broš. „Jistě, v některých klubech to funguje líp, jinde hůř, ale díky obětavosti rodičů a trenérů, z nichž spousta chce hokej dělat správně, jsme do osmé třídy konkurenceschopní. O tom jsem se přesvědčil už několikrát, panika není na místě. Jsme dokonce dovednostně vyspělejší než soupeři.“ Rozdíl podle něj nastává až v dorosteneckých letech. „Tam ostatní země kvalitu koncentrují do menšího počtu týmů a opřou se do toho, kdežto my ji rozmělňujeme a penzum práce naopak klesá. My chceme mít mistry světa v deseti letech, ale u těch šestnáctiletých nejsme tak nároční,“ všiml si světový šampion z roku 2000.

Co se týká výkonů nadaných svěřenců na stockholmském podniku, Broš s Chabadou stejně jako jejich mladý kolega, bývalý liberecký bek Jakub Mrázek, byli nadmíru spokojeni. „Kluci makali, byli koncentrovaní. Vlezli na led a soustředili se na hokej, nevztekali se třeba na rozhodčí, kteří hodně chybovali,“ potěšilo Chabadu. „To když jsem viděl třeba Djurgarden, jak se tam 12letý kluk hádal se sudím… U nás by se s ním rozhodčí vůbec nebavil nebo by mu dal desítku, ale tady spolu ti dva diskutovali, až nám to přišlo k smíchu.“

Poznatek Michala Broše?„I Švédi mají problémy s některými ročníky, jejich 2004ky na tom nejsou nijak slavně,“ zmiňuje a za příklad dává vyhlášené Huddinge, s nímž si loni Vikingové ročníku 2003 střihli vyrovnané souboje, kdežto letos mu o rok mladší následovníci nasázeli třináct gólů. Elitní skandinávská líheň, z níž pochází třeba Michael Nylander, skončila na letošním Lions Cupu poslední. „To Södertalje mělo údajně představovat švédskou špičku v téhle kategorii a my je dvakrát porazili 4:2. Bylo to vyrovnané, ale stejně jsme měli o kousek navrch,“ přidává Broš. Martina Chabadu zase zaujal zápas s Linköpingem. „Ti byli fantastičtí. Trénuje je Nicklas Hävelid, bývalý obránce z NHL, proti kterému jsem hrával i ve Švédsku. V týmu má i svého kluka. Na nich bylo vidět, jak jsou neskutečně vycepovaní, vychovaní, jak makali. V semifinále jsme je ale nakonec přehráli chytrostí. Oni měli už v tomhle věku skvělý systém, ale my jim díky šikovnosti kluků jezdili často třeba tři na dva, zamotali jsme je v rozích,“ pochvaloval si začínající trenér.

No jo, jenže vy jste výběrové mužstvo. To se vám to pak hraje proti jednotlivým klubům, slyšeli Vikingové od soupeřů. Na tenhle argument však přichází zajímavá odpověď… „Švédské kluby z okolí Stockholmu vybírají pro tenhle turnaj každý tak ze 40 dětí. My do našeho selectu měli na kempu dětí celkem 30. Tak je otázka, kdo má větší výběr,“ zamýšlí se Broš a přidává zajímavou historku ohledně srovnání skandinávské a české základny. „Byl s námi finský kolega Hari, který na dálku sledoval, jak si vede jeho klub doma v Oulu. Byl nespokojený, prý skončili na nějakém turnaji druzí, pátí a šestí. My se divili, že to mají jako víc kategorií na jednom turnaji? A on že ne, že postavil tři vyrovnané týmy z jednoho svého ročníku. V jednom klubu, pro hokej na velkém hřišti! Něco takového není v možnostech žádného českého klubu, ty nejlepší dají dohromady možná tak dva týmy pro jeden ročník.“

"Hlavně, aby děti hrály co nejvíc. Na tréninku se naučí bruslit, střílet a přihrávat, ale podstatu hry do sebe dostanou jen při utkáních."

I pyramida s menší základnou ale může mít nakonec vrchol srovnatelné kvality se Švédy a Finy. Zajistí to poctivá a pečlivá práce v klubech, ale i projekty a předávané zkušenosti odborníků a bývalých hráčů, právě takové, jako představují Czech Vikings. „Hlavně, aby děti hrály co nejvíc zápasů. Na tréninku se naučí bruslit, střílet a přihrávat, ale podstatu hry do sebe dostanou jen při utkáních. Spousta situací se v hokeji často opakuje, je třeba je mít zažité,“ propaguje stále Chabada, který touhle cestou vede klub v Neratovicích a po třech letech už jeho malí Buldoci obstojí proti historicky dominantním protivníkům, na nejednom turnaji zválcují, co se dá.

Stejně tak si vedou i Czech Vikings v mezinárodní konkurenci. Příští možnost dokázat to bude mít výběr ročníku 2003 koncem dubna na turnaji v Helsinkách.

RSS | Kontakt | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Cookies | Nastavení soukromí | Ochrana osobních údajů | Sledování streamů | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz