Hughes, Galvas a další. Kteří talenti zářili na českých turnajích?

Foto: Karel Švec, Český hokej

Na turnajích dvacítek v Hodoníně a osmnáctek v Kravařích se minulý týden ukázala spousta borců, o nichž brzy uslyšíte. Kteří hráči i týmy vyčnívali ve statistikách? Podívejte se na zajímavá čísla z obou turnajů.

Jágr Chance liga

Turnaj čtyř U20 v Hodoníně

 • Galvas u špice produktivity. Žádný hráč se na turnaji nedostal přes pět bodů, na tuhle metu dosáhli čtyři – Rusové Denisenko s Kravcovem, Fin Heponiemi, ale taky český obránce a kapitán Jakub Galvas (2+3). Další zadák v pořadí Ilja Morozov přitom zapsal pouhé dva body. Pozoruhodné je i to, že lídr statistik Grigorij Denisenko (3+2) dosáhl všech bodů v zápase s Českem.
 • Jeník nejvytěžovanějším útočníkem. Mezi osmi hráči s největším ice timem bylo sedm obránců, přes 21 minut se dostali Oskari Laaksonen a celkem podle očekávání Galvas. Z útočníků chodil na led nejvíc Jan Jeník – průměrně 19 minut a 50 sekund na zápas.
 • Hráči z prvního kola draftu. O dvou už byla řeč – Kravcov (letos 9. v pořadí) a Denisenko (15.) zazářili v jediném utkání. Rasmus Kupari (20.) měl jen jednu nahrávku, ale jeho první finský útok s Nymanem a Heponiemim byl skvělý. Švéd Nils Lundkvist (28.) hrál průměrně dvacet minut na utkání, jeho spoluhráč z obrany Filip Johansson (24.) ani ne patnáct.

Jan Jeník – nejvytěžovanější útočník

Jan Jeník – nejvytěžovanější útočník | Foto: Karel Švec, Český hokej

 • Švédský propadák. Zásoba talentů Tre Kronor se v posledních letech zdá bezedná. 17 z 22 hráčů, které přivezli do Hodonína, prošlo draftem. A přesto Švédové na turnaji vyhořeli, po porážkách 1:5, 0:4 a 1:5 skončili poslední. Třeba v zápase s Českem je nedraftovaní Rousek, Dvořák či Navrátil sfoukli jako svíčku.
 • Finské speciální týmy. Druhý severský tým naopak válel a k prvenství si pomohl i skvělou hrou v nestandardním počtu. Finové využili 6 ze 13 přesilovek (46 %!) a ve 14 oslabeních dostali jediný gól (93 %). Sedm gólů z početních výhod je parádní počin i od Čechů, byť ti měli suverénně nejvíc možností (23), takže se vyšplhali „jen“ na 30 %.
 • Důvěra v mladíky. Na turnaji se představilo šest hráčů ročníku 2001, a každý dostával víc než 15 minut na zápas. Nejproduktivnější byl Kaapo Kakko (1+2), dva góly dal Michal Teplý. České trenéry nezklamal ani zadák Martin Hugo Haš, v ruském týmu zase ukázal velmi slušné výkony sledovaný Vasilij Podkolzin (1+1).

Vasilij Podkolzin by měl jít na draftu v první desítce

Vasilij Podkolzin by měl jít na draftu v první desítce | Foto: Karel Švec, Český hokej

Turnaj pěti U18 v Kravařích

 • Fenomén Hughes. Doma letos svými čísly nijak brutálně nevyčníval, ale... ouha. V Kravařích si dělal, co chtěl. Za čtyři zápasy dal 6 gólů a 10 připravil, takže všem skautům na tribunách ukázal, jak moc chce být jedničkou příštího draftu. A zároveň jak brzo se na něj budeme po nocích dívat v televizi a vzpomínat, že do Česka zavítal.
 • Vyrovnaný zbytek světa. A když škrtneme borce, který si jel svoji vlastní ligu? Na devět bodů se dostali jeho spoluhráči Caufield (7+2) a Zegras (4+5), krok držel ještě Švéd Costmar (4+4), ale nikdo další už nepřekonal pětibodovou hranici. Z Čechů byli nejvýš Ondřej Pšenička (0+5) a Radek Mužík (1+3), střelecky ukázal domácí tým velice vyrovnanou tvář.
 • Žolík Pařík. Nejsilnější brankářská trojice české osmnáctky zní tak trochu jako kačeří synovci od Walta Disneyho. Jen to nejsou Dulík, Bubík a Kulík, ale Malík, Škorpík a Pařík. Na Hlinka Gretzky Cupu chytali první dva, teď byl Malík v Kanadě se sedmnáctkou, takže nejvíc prostoru dostal Lukáš Pařík. Tři zápasy odchytal s výbornou úspěšností 91,76 %, od Američanů dostal jen čtyři góly.

Foto: Lukáš Kaboň, Český hokej

 • Finské speciální týmy. Ne, tohle není omyl. I v osmnáctce byli Finové nepřekonatelní, co se týče přesilových her a oslabení. Z trestné lavice předčasně vyhnali 7 ze 17 protihráčů (41 %) a sami v 15 početních nevýhodách nedovolili ani jeden gól. Taky díky tomu hráli s Američany o zlato až do konce.
 • České útrapy na buly. Domácí reprezentace by mohla pomýšlet výš než na bronz, kdyby neměla tak mizerná vhazování – vyhrála jen 41 %. Trenéři zkoušeli na centru možné i nemožné, rovnou osm hráčů absolvovalo víc než deset buly, a přes poloviční úspěšnost se dostal jen Pšenička (8/12). Jedno ze zásadních témat na příštím soustředění?
 • Mladší talenti chyběli. Na dubnovém mistrovství světa do 18 let se představilo 39 hokejistů spadajících do kategorie U17, nyní v Kravařích to byli pouze tři. Mladší se soustředili na World Hockey Challenge, kde chyběl pouze finský forvard Kasper Simontaival (zbylí dva jsou Švýcaři), jenž měl bilanci 2+1. Do vrcholu sezony osmnáctek zbývá spousta času, mezi jeho největší hvězdy se z „underagerů“ velmi pravděpodobně zařadí třeba Švédové Holtz a Raymond.

Lukáš Pařík odchytal vynikající turnaj

Lukáš Pařík odchytal vynikající turnaj | Foto: Lukáš Kaboň, Český hokej

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz