Hřejivá výhra. Zima je tu hrozná, řekl Vrána o zimáku v Olomouci a vzpomínal

Foto: Jan Beneš, hcsparta.cz

Prostory olomouckého zimního stadionu zná sparťanský kapitán Petr Vrána velmi důvěrně. V mládežnických letech na jeho ledě jako hráč místního klubu odehrál několik sezon. Poslední dobou tam jezdí rád nejen proto, že se mu vrátí všechny vzpomínky, se Spartou tam totiž vyhrál posledních pět zápasů! Jen jedna věc mu vadí: „Je tady hrozná zima,“ usmíval se. Co ho zahřálo, byla výhra 3:0.

Jágr Chance liga

Sparta patří od začátku sezony k nejlepším celkům na ledech soupeřů. Jenže v posledních třech zápasech to zadřenému celku Uweho Kruppa nešlo ani tam. Zlomilo se to v oblíbené olomoucké plechareně. „Někdy máte stadion, kam se jezdí hůř, kde se nevyhrává, tady nám to ale zatím jde. Doufám, že když se sem budeme vracet, tak nám to vydrží,“ těší Petra Vránu, jehož celek určil ráz zápasu dvěma góly v první části. 

Ty rozhodně nekandidovaly do Zlaté helmy, ale koho to v situaci pražského celku trápí... „Šťastné možná byly, ale spadly tam. Pro nás byly strašně důležité. Dávali jsme to na bránu, říkali jsme si, že tam všechno budeme tlačit. Ve druhé třetině nás Olomouc trošičku zatlačila, hrálo se víc u nás, ale zvládli jsme to,“ těšilo kapitána Sparty.

Taky byl rád, že si Pražané oproti předešlému duelu s Chomutovem pohlídali začátek. „Dohánět každý zápas je nepříjemné, ať už fyzicky nebo psychicky. Třeba i 0:1,“ je si vědom 33letý útočník.

O jeden ze tří gólů se postaral on sám. A pro vývoj utkání byl nejspíš klíčový. V poslední minutě první třetině procedil puk za Branislava Konráda a potřetí za sebou proti Olomouci slavil gól. „Na poslední chvíli jsem se rozhodoval, jestli nebudu zase ještě nahrávat. Pak jsem si ale řekl, že vystřelím. Vypadlo to před gólmana, ten se asi nedohodl s bekem, mně se ho povedlo předskočit a brankářovi to dát pod rukou do brány. Trošičku se štěstím,“ popsal svou trefu.

Konrád je tradiční oporou Hanáků. Už čtvrtou sezonu pravidelně zvedá jejich naděje na lepší výsledek, tentokrát si ale vybral slabší den. Ani u první trefy Blaira Jonese neměl čisté svědomí. „Katastrofa, byl to můj gól. Střelu jsem předběhl, v podstatě promáchl a propadla mi pod rukou,“ litoval Konrád. „Podle mě to neviděl, protože takové góly on většinou nepouští,“ přihodil Vrána svůj pohled.

Zato Matěj Machovský čapal excelentně. Ani jedna z 37 střel Olomouce ho nepřekvapila, Hanáci vyšli doma gólově naprázdno poprvé v sezoně. „Drží nás od začátku, díky němu jsme byli tam, kde jsme byli. Teď ty naše výkony samozřejmě nejsou úplně optimální, propadli jsme se tabulkou. Ale myslím si, že Machy chytá stabilně dobře. Svoji roli zvládá výborně a pro nás je to jen dobře. Doufáme, že mu to tak půjde i dál,“ chválil Petr Vrána svého spoluhráče, jenž s pěti čistými konty vévodí všem brankářům Tipsport extraligy.

Jinak šlo ale o souboj dvou trápících se celků. Na hře Olomouce nezanechala bůhvíjaké pozitivní stopy ani páteční výhra v Litvínově. Čím dál víc je slyšet volání po návratu zraněného Zbyňka Irgla. „Zbyňa je velice zkušený hráč, na ledě je to znát, když tam je. Hlavně v přesilovkách. Má klid na holi, dokáže se rozhodnout ve správný čas, kdy dát finální nahrávku nebo dobře zakončit,“ ocenil hru 38letého kanonýra, který Hanákům citelně chybí.

Jsem rád, že je Olomouc tam, kde je

Petra Vránu ale mohlo jen těšit, že Irgl ještě nehrál. Kdyby ano, Sparta by to možná měla těžší. Po výhře byl spokojený a rád zavzpomínal na mládežnické roky, které v Olomouci zažil. „Hrával jsem tu moc rád, zažil jsem tu dobré roky. Měli jsme tu kvalitní tým, vyhrávali jsme spoustu mládežnických soutěží. Na Olomouc mám jen dobré vzpomínky, chodil jsem tu i do školy a léta trávím nedaleko odsud,“ uvedl rodák z blízkého Šternberka.

Přesto, že už je z klubu pryč téměř dvě dekády, jeho osud mu není lhostejný. „Jsem rád, že je Olomouc tam, kde je a lidi mají možnost chodit na dobrý hokej. Když tu hrajeme, někdy se přijdou mrknout i nějací kamarádi. I když nevím, jestli tentokrát byli, protože do té zimy se podle mě nikomu nechce,“ usmíval se.

Při mrazivých teplotách na olomouckém zimáku opravdu přituhuje. Nebylo divu, že když Vrána mezi novináře, kteří byli zababušení v bundách a čepicích, přišel jen v šortkách a tričku, pronesl požadavek: „Prosím vás, můžete zavřít ty dveře (od ledové plochy, pozn. red.)? Je tady hrozná zima.“

Tři získané body ale byly proti palčivé kose hřejivým brněním. 

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz