Hráli NHL, nyní působí ve WSM Lize. O kom je řeč?

Marek Schwarz. | Foto: Tomáš Mocarník, bkboleslav.cz

7. října 2015, 10:00

Marek Hedbávný

National Hockey League. Meta, na kterou by rád dosáhl každý začínající hokejista. Povede se to ale jen pár vyvoleným. Mezi šťastlivce se řadí i pět nynějších hráčů WSM Ligy. Pojďme si ve stručnosti přiblížit jejich životní příběhy.

Pavel Kolařík (HC Slavia Praha)

Přes všechny nesporné klady ve hře Pavla Kolaříka bylo obrovským překvapením, nutno dodat, že i pro něj samotného, když mu před patnácti lety nabídl smlouvu Boston. Medvědům ho tehdy doporučili Vladimír Růžička a hokejový agent Petr Svoboda. „Viděl jsem super bruslaře, kterému nikdo v lize neujel. Chlapa se silnýma nohama, co se nebojí a řeže to hlava nehlava,“ oceňoval schopnosti poctivého zadáka Svoboda.

Pavel Kolařík zamířil do nejprestižnější ligové soutěže bez jediného startu v národním týmu, po pouhých třech kompletních sezonách v extralize, bez oslnivých statistik a hlavně ve 27 letech! Zkrátka ojedinělý životní příběh, který může být inspirací pro mnoho dalších hokejistů. Poučení zní - nikdy se nevzdávat, šance totiž mnohdy přijde, když už by ji člověk nečekal.

V zámoří nakonec působil dva roky. Většinu času sice strávil na farmě, i tak ale stihl v NHL naskočit ke třiadvaceti duelům. Pro hokejistu, který ještě v roce 1997 nastupoval za Beroun, to byly dozajista cenné zkušenosti. Zvláště, když mohl působit pod Patem Burnsem a Mikem Keenanem, velkými trenérskými osobnostmi.

Foto: Pavel Vrtiška, hc-slavia.cz

Petr Kanko (AZ Havířov)

Po vítězství v Memorial Cupu dostal Kanko první příležitost mezi muži. Nejprve odehrál dvanáct zápasů za Manchester Monarchs, farmářský tým Los Angeles v AHL. Jenže Kankův přechod do mužské kategorie neproběhl podle očekávání.

V nadcházejícím ročníku 2005/2006 už se Kankovi vedlo lépe. Odměnou mu bylo povolání do hlavního týmu. A hned v prvním zápase za Los Angeles Kings skóroval! „Na něco takového samozřejmě každý hokejista vzpomíná rád. Okamžiky v NHL jsou prostě nezapomenutelné,“ řekl Kanko pro web hcorli.cz.

Gól Jeanu-Sébastianu Giguérovi byl ovšem jediný, který Kanko v nejprestižnější hokejové lize světa vstřelil. Naskočil sice do dalších devíti zápasů, v nich už ale nebodoval a vrátil se zpět na farmu do Manchesteru.

Proč už další branky v National Hockey League nepřidal? Zkrátka se mu nedařilo. Dokonce i v AHL zapadl do průměru. „Něco se zlomilo, ale bylo to čistě jen v mé hlavě, takže si za vše, co se stalo, můžu sám. Mrzí mě to, ale život jde dál," sdělil nedávno v rozhovoru pro hokej.cz. „Mladý hokejista, který přijde do NHL, ze sebe musí vydat všechno. Myslím si, že jsem to asi podcenil,“ dodal 31letý forvard.

Foto: Karel Vaculík, hc-havirov.cz

Nathan Robinson (HC Slavia Praha)

K tomu, aby se hráč dostal do NHL, je zapotřebí pořádná porce dřiny a hektolitry potu. A pochopitelně pověstné hokejové štěstíčko, byť to může znít jako klišé.

Cesta do NHL je obzvláště těžkým úkolem pro hráče drobné postavy. Mezi ně patří i slávistická opora Nathan Robinson. Šikovný forvard nicméně udělal pro splnění svého snu maximum. Odměnou je mu pět startů za Detroit Red Wings a dva duely v barvách Bostonu Bruins. Zajímavé hokejové adresy, že?

Foto: Michal Káva, hc-slavia.cz

Marek Schwarz (HC Benátky nad Jizerou)

Gólman Liberce, jenž vypomáhá partnerským Benátkám nad Jizerou, byl velký talent.

Od sedmnácti let pravidelně nastupoval v extralize a účastnil se hned tří juniorských světových šampionátů. Marek Schwarz tak neušel pozornosti skautů v NHL, kde si ho již ze sedmnácté pozice vybralo St. Louis.

V organizici Blues vydržel necelé tři sezony. Většinu času trávil na farmě a v nejprestižnější ligové soutěži nastoupil jen k šesti duelům. No, jen... Co by za to drtivá většina hráčů dala. Každopádně se čekalo více.

V roce 2009 se Marek Schwarz vrátil do České republiky. Ne však do Sparty, nýbrž do mateřské Mladé Boleslavi. Okamžitě se stal oporou týmu a zařadil se mezi největší extraligové hvězdy.

Jenže po odchodu z Bruslařského klubu přišel zlom. Jednoleté angažmá ve finské SM-lize mělo k ideálu daleko, stejně tak jako návrat do Sparty. V průběhu sezony 2012/2013 pak přestoupil do Liberce, kde vydržel i přes konkurenci v podobě Jána Lašáka dodnes. Již třetí rok vypomáhá Benátkám nad Jizerou.

Angažmá ve WSM Lize nebere vůbec ve zlém. To je ostatně patrné na jeho skvělých výkonech a špičkových statistikách.

Foto: Lubomír Tesař, lhkjestrabi.cz

Brendon Nash (Rytíři Kladno)

Jako je Mekka posvátným místem pro muslimy, jako je Jeruzalém posvátným místem Židů (vlastně nejen jich), je montrealská Bell Centre posvátným místem ledního hokeje. V chrámu nejrychlejší kolektivní hry si zahrál i Brendon Nash, současný pilíř zadních řad Rytířů Kladno.

Kdo z nás by to také nechtěl zažít?

Kanaďan Nash je nejproduktivnějším obráncem Kladna i celé soutěže.

Kanaďan Nash je nejproduktivnějším obráncem Kladna i celé soutěže. | Foto: Josef Poláček, rytirikladno.cz

Marek Posmyk (přerušil kariéru, sezonu zahájil za Kladno)

196 centimetrů vysoký obránce odešel do zámoří ve velmi mladém věku. Jeho záměr byl jasný - probojovat se skrz nižší soutěže až do NHL. V sezoně 1999/2000 se Marek Posmykodchovanec Jihlavy, dočkal. V barvách Tampy Bay Lightning se objevil v devatenácti duelech. Jednou skóroval, dvakrát asistoval.

Po návratu do Evropy hrál dlouhá léta v extralize. Loni si dal od hokeje pauzu, aby se letos vrátil do hokejového kolotoče ve službách Rytířů. Kvůli zranění a rodinným problémům však musel s Rytíři rozvázat smlouvu a přerušit kariéru.

Foto: Jan Čech, Deník

RSS | Kontakt | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Cookies | Nastavení soukromí | Ochrana osobních údajů | Sledování streamů | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz