Hradec vařil Spartu, dožene Plzeň? Jen tak si to nenechá ujít, říká Graňák

Foto: Stanislav Souček, mountfieldhk.cz

3. února 2018, 14:06

Martin Voltr

Sparťané bojují pomalu o holé přežití, ovšem v Hradci toho moc nepředvedli. Nebýt darovaného gólu, klidně mohli odjíždět s nulou nejenom na kontě bodovém, ale i brankovém. Rozhodně to však bylo i výkonem Mountfieldu – jedním z nejlepších v sezoně.

Jágr Chance liga

Vyjma derby netáhne v Hradci žádný jiný soupeř víc. O to sladší je každá výhra nad Spartou. V důležitém souboji šel nahoru i výkon Dominika Graňáka – slovenský olympionik svými nahrávkami založil dvě gólové akce, všechno ale založil na precizním výkonu zezadu. To je ostatně jeho práce.

Velké vítězství, viďte?
Ano. Hodně věcí nám vyšlo a využívali jsme šance. Ale myslím, že celkově byl náš herní projev celkem dobrý. Poslední třetinu jsme se víceméně snažili kontrolovat výsledek a nehrát příliš na riziko, a ty dvě třetiny byly velmi dobré. Líbilo se mi, že jsme dost měli puk i navzdory tomu, že Sparta hraje hodně agresivně. Dokázali jsme se jim v tom vyrovnat, zápas byl rychlý a neměli jsme tam tolik nepřesností jako jindy. Bylo to velmi dobré. Dostali jsme jeden nešťastný gól, ale celkově jsme, myslím, vyhráli zaslouženě. Zápas byl v podstatě náš.

Klíčové byly dva góly na konci druhé třetiny v rozmezí 14 sekund, že?
Určitě. Pro psychiku soupeře to nebyla sranda, naopak nám to velmi pomohlo. Když vedete o dva góly před třetí třetinou, často se říká, že je to výsledek, který se dá v hokeji hodně snadno otočit. Je to velmi zrádné. Ale ten čtvrtý gól nám hodně pomohl, uklidnil nás a naopak Spartu trochu položil.

„Zápas byl v podstatě náš.“

Předtím jste Spartu hodně motali v pásmu, stíhali jste i prostřídat celou formaci. To se na extraligové úrovni ve hře pět na pět nevídá moc často, že?
Je pravda, že hokej se mění, už je mnohem rychlejší. Někdy je až tak rychlý, že je to i na úkor přesnosti. Možná se už nehraje ten kombinační hokej jako dřív. A je důležité, když je tým v tlaku schopný prostřídat. Těch pět bránících hráčů se vaří a když vám tam pak naskočí noví, je to už jen o tom, najít tu finální přihrávku. A jsou z toho gólové situace.

Otevřené zápasy mě baví, hlásí Dominik Graňák

Přišlo mi, jako byste zhruba od té doby věděli, že vyhrajete. Ačkoli jste vedli jen o gól...
Určitě jsme cítili takovou pevnou půdu pod nohama. Tím, že jsme kontrolovali puk. Neříkám, že jsme si byli jistí, že vyhrajeme, ale určitě jsme všichni cítili, že je to nastavené správně.

Vaši fanoušci v polovině první třetiny odešli z kotle. Zaregistrovali jste to v zápalu hry okamžitě?
Nám před zápasem řekl trenér Sýkora, že něco takového bude, abychom se potom nedívali do hlediště víc než na led. Jenom jsem viděl, že odcházejí, a bylo mi jasné, o co tady jde. Takže jsem tomu potom už nevěnoval pozornost. Ale samozřejmě jsem si všiml, když taková část hlediště odejde.

Foto: Stanislav Souček, mountfieldhk.cz

Je pro hokejistu to ticho nepříjemné? Nebo to vůbec neřeší?
Kdyby například odešli na základě toho, že se jim nelíbí naše hra, tak by to mohlo být nepříjemné. Když jsme znali souvislosti, tak to s námi až tak nezamávalo. Ale samozřejmě je příjemnější, když je hlediště plné a atmosféra hlučná. Potom se člověk lépe motivuje.

Vám osobně se utkání povedlo. Užíváte si tak velké zápasy?
Mě hlavně baví, když je zápas trochu otevřený. Když to není čekání na jednu chybu, že by bylo přeplněné střední pásmo. Sparta hraje agresivně, dohrává souboje, a je to zajímavé, protože člověk musí být pořád ve střehu a soustředěný. Musí nejenom reagovat na ty situace, ale být připravený v každém momentě. To mě celkem baví. Zápas pak jakoby i rychleji ubíhal, protože člověk se soustředí na každé jedno střídání.

„O výkonech, které Patrik podává už druhou sezonu, se není potřeba bavit. Ale je výborné, že i Jardovi se daří. Hodně nám to pomáhá.“

Měl jste dvě gólové asistence, hlavně ta první byla libová. Otevřel se vám prostor a poslal jste dopředu Petra Koukala...
Ano ano. Ve hře pět na pět je Petr Koukal většinou můj centr. Párkrát jsme se domlouvali a už vím, co od něj můžu čekat. Někdy jenom čekám na jeho pohyb. Oni s Rudou (Červeným) si umí najít tu linii, oba jsou leváci a když si nabruslí od levého mantinelu, mají to vždycky na forhend. Já si vybírám z nich dvou. Teď to udělali perfektně, oba to načasovali nejlépe, jak mohli. Mě už pak zbývalo jenom se trefit do momentu, kdy se to otevře, a teď se to podařilo. I Petrova přihrávka Rudovi pak byla perfektní.

Sparta vás přestřílela 30:18, ale až tak moc nebezpečných situací neměla. K dorážkám jste ji moc nepouštěli, viďte?
Ano. Dařilo se nám i v oslabeních, bránili jsme celkem slušně. Všechno to bylo podpořené Jardou (Pavelkou) v bráně, protože chytal výborně. A co je velmi dobré, on nám pomáhá i rozehrávkou. Nebojí se jít za bránu a rozehrát. Ten gól bych nedával za vinu jemu, prostě tam byl útočník Sparty extrémně rychle. I mě to překvapilo, když jsem se na to díval ze střídačky. Ale mně osobně pomáhá, když každý nastřelený puk nekončí soubojem v rohu, kde dostanete ránu a ještě nejste schopní ani pořádně rozehrát puk. Ono se to nezdá, ale hodně situací ani nedojde do nebezpečných střel právě proto, že je brankář schopný rozehrát. Celkově chytal velmi dobře.

Máte solidní dvojku, to je pro vás asi skvělá zpráva.
Tak tak. Je to pro nás hodně důležité. O těch výkonech, které Patrik (Rybár) podává už druhou sezonu, se není potřeba bavit. Ale je výborné, že i Jardovi se daří a vidíme, že je v pohodě. Nám to jako hráčům v poli hodně pomáhá.

Plzeň zase zaváhala, ztrácíte na ni už jen sedm bodů a zbývá pět zápasů. Mohli byste ji ještě dohnat?
Teoreticky ano, určitě to je možné. Ale myslím, že má svoji sílu a nenechá si to jen tak ujít. My se každopádně budeme soustředit na naše zápasy a jak bude hrát Plzeň, to už se uvidí.

Sestřih utkání Mountfield HK – HC Sparta Praha

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz