Hradec má po zlatu bronz. Patříme k absolutní špičce, říká pyšný Luštinec

Foto: Martin Voltr

Šest let – čtyři účasti na závěrečném turnaji – tři zlaté medaile a teď jedna bronzová. Dorost Hradce Králové se řadí mezi nejlepší týmy republiky a i když ve Vítkovicích loňský titul neobhájil, domů zase přivezl vynikající úspěch. „Na kluky jsme pyšní,“ říká trenér Petr Luštinec.

HokejkaTV

Ještě v sobotu večer přitom hradečtí mladíci prožívali nepopsatelné zklamání. Když nad Kometou třikrát vedli o dva góly a nakonec prohráli brankou dvě vteřiny před koncem... To bolelo neuvěřitelně. Kouzlo hradeckého dorostu, které v nové éře platilo na všech závěrečných mistrovstvích, se v tu chvíli rozplynulo.

„Dát pět gólů v takovém zápase je parádní, o to horší je, když jich šest dostanete. Bylo to nahoru – dolů, dorostenecký hokej... Ale byli jsme trošičku horší než Kometa, zasloužila si to. Měla silnou první pětku, my tři vyrovnané pětky. Možná jsme neměli štěstí, ale i to ke sportu patří,“ ví hlavní kouč Petr Luštinec.

Pak se tým musel rychle oklepat, do souboje o bronz moc času nezbývalo. „Svým způsobem jsme kluky nechali. Trošičku jsme si do nich zabrousili po zápase, kdy jsme je nechali potichu poslouchat Kometu, jak se raduje.“ Brňané měli šatnu hned vedle té hradecké a kontrast nálad v tu chvíli nemohl být větší. „To jim možná dalo impuls, že by tu medaili chtěli,“ přemítá Luštinec.

A v zápase s domácími Vítkovicemi ji nakonec urvali. Tentokrát přitom dvakrát prohrávali. Našli ale nečekaného hrdinu – obránce Matěj Pinkas rozhodl 22 sekund po startu prodloužení. „Matěj má výbornou střelu, krásně se tam dostal. Proklouzlo mu to tam trochu se štěstím, ale byli jsme moc rádi,“ usmívá se trenér.

Tenhle moment symbolizoval, že Mountfield si pro bronz skutečně došel jako tým. Když se útočným esům zrovna tolik nedařilo – na mysl přichází třeba neproměněný únik Matyáše Budiny v oslabení v závěru semifinále za stavu 5:5 –, vzal to na sebe někdo jiný. Pinkas přitom skóroval už v základní hrací době, kdy srovnával na 1:1.

„Ano, všichni kluci to odmakali. Měli jsme rozdílové hráče Juraje Slafkovského, Lukáše Pajera, Matyáše Budinu, ale parádní sezonu odehrál třeba i Matěj Beneš, který šel úžasně nahoru. Nesmím zapomenout Šimona Marhu, který vyhrál bodování základní části. V závěru mu trošičku došlo, on s tou fyzickou zdatností bojuje, ale hokejista to je,“ neváhá Luštinec.

„Potom třetí pětka a Adam Jirků, Gaspy (Jan Gaspar), Matěj Novotný, Matěj Giesl... I ti šli během sezony nahoru a byli platnými hráči,“ počítá trenér.

K tomu je potřeba přidat i oba brankáře. V zápase o bronz předvedli Hradečtí nečekaný tah – na trestné střílení v první třetině poslali mladšího Maria Žalčíka, který ho vychytal. Po druhém gólu Vítkovic se do branky vrátil nadobro a neinkasoval.

„Možná jsme to měli udělat už v semifinále, ale nechtěli jsme Kubu Tichého rozhodit, protože odchytal parádní play off a dovedl nás až na mistrovství republiky. Prostě jsme ho tam nechali,“ líčí Luštinec. Tichý v sobotu na nájezd Stanislava Svozila nevyzrál, potom Kometa skóre otočila.

Foto: Aleš Krecl, Český hokej

„Proti Vítkovicím jsme to už riskli a ten risk se vyplatil. Žalča chytil penaltu a myslel jsem si, že už v bráně zůstane, ale vyjel. Potom ale Kuba dostal takový nešťastný gól z boku, takže jsme se rozhodli, že ho tam dáme. Zápas se mu povedl a taky přispěl k tomu, že máme bronzovou medaili.“

Žalčík navíc pochází z Ostravy, takže nástup zrovna proti Vítkovicím pro něj byl hodně pikantní. „Měl tam spoustu kamarádů, rodičů, příbuzných. Určitě měl velkou motivaci i proto, že do play off tolik nezasáhl,“ ví hradecký kouč.

Shodou okolností ve vedlejší kabině, kde se tentokrát usadila Kometa, slavil Mountfield před rokem zlato. Teď sice vezl domů „jen“ bronz, ale i ten značí parádní úspěch. Hradečtí dorostenci zase ukázali velkou sílu.

Úžasná bilance z posledních šesti let to jenom potvrzuje. „Náš dorost patří k absolutní špičce. Dvakrát za sebou jsme vyhráli zlatou medaili, na loňském mistrovství taky, teďka máme bronzovou. Na kluky jsme pyšní. Celou sezonu tým poctivě pracoval, odehrál parádní základní část i nadstavbu a v play off jsme dokázali přejít přes výbornou Spartu i tradiční Plzeň, se kterou pořád soutěžíme. Hráli jsme účelný hokej, a ten nás dovedl ke třetímu místu,“ shrnuje Petr Luštinec.

Na druhou stranu, i takové úspěchy je potřeba brát s nadhledem. Hlavní je, aby se hráči posouvali dál a dál. Jak během sezony, tak s výhledem do těch dalších. Medaile v patnácti letech z nich velké hokejisty neudělají.

„Kluci udělali obrovský kus práce, i když některé fáze sezony nebyly perfektní, měli jsme i slabší chvilky. Ale jsou to kluci a učí se. A učí se dobře,“ dodává kouč, že i z téhle stránky může být spokojený.

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz