Hořava o Bruslařích: Kdo nebude pracovat, ten půjde. Majitel nám to slíbil

Foto: Jan Pavlíček,bkboleslav.cz

14. října 2018, 20:19

Václav Jáchim

V sobotu si plácl s majitelem, druhý den ráno začal Miloslav Hořava misi u Bruslařů. Zkušený kouč a jeho kolegové Radim Rulík s Pavlem Paterou k mužstvu poprvé promluvili v neděli ráno, do startu utkání proti Olomouci tehdy zbývalo přesně sedm hodin.

HokejkaTV

Duel se nepovedl, domácí padli 1:2. Soka pustili do vedení, pak sice vyrovnal Lukáš Pabiška, jenomže na krásnou trefu Zbyňka Irgla už Středočeši nenašli odpověď. „Soupeř byl lepší, vyhrál zaslouženě," konstatuje Hořava.

Ví, že ho čeká spousta práce. V Mladé Boleslavi měli před sezonou jiné představy, teď vládne mizérie. Hráčům chybí pohoda a sebevědomí, klub má na kontě jen devět bodíků. Také proto hlásí nástup Hořava - kouč vysokých kvalit s jasnou vizí. „Byl jsem osloven majitel Honzou Plachým, jestli bych o to měl zájem. Já stál o to, abych si mohl vybrat spolupracovníky, klub mi to umožnil. Tím pádem jsme se dohodli," popisuje.

K mužstvu jste nastoupili dnes ráno. Co jste hráčům řekl jako první?
To ani nevím. Sraz jsme měli v 8:45, přišli jsme do kabiny a hned následoval trénink, na němž jsme stihli jen tři cvičení a penalty. Klasické rozbruslení, my se trošku podívali na hráče, víc jsme fakt nestihli.

Je pro vás důležité, že máte za nejbližší kolegy Radima Rulíka a Pavla Pateru?
Je. Přál jsem si pracovat s oběma. Vím, že pro klub to je velká zátěž, ale s Radimem a Pavlem jsem měl v minulosti výbornou zkušenost. Jsem strašně rád, že jsem zase spolu.

S Radimem Rulíkem oprášíte úspěšnou spolupráci z Litvínova?
Určitě. Debaty se posunuly, ale na hokej máme stejný pohled. I Pavel Patera. Všichni tři chceme hrát podobný hokej a to je strašná výhoda.O spoustě věcech se nemusíme domlouvat. Teď jde o to, abychom to přenesli na hráče.

S Rulíkem jste působili i v Plzni, u dvacítky, na Spartě. Jednou byl hlavní on, jindy zase vy...
...to je úplně jedno. Opravdu! Vím, že někdo musí být hlavní. Když se mužstvu nedaří, jeho pak vyhodí. Já to beru. Teď oslovil Honza Plachý mě, tak jsem hlavní já. Až nám to nepůjde, vyhodí mě.

Foto: Jan Pavlíček,bkboleslav.cz

V čem je největší přínos Pavla Patery?
Má výborné oko. Je to člověk, který sleduje veškerý sport. To já bych nikdy nedokázal. Jemu řeknete hokej a on koukne na tři zápasy za sebou, což mě úplně nebaví. Pavel má oko, vidí, co který hráč udělá. Je to o detailech, proto tu Pavel je.

Říkal vám Jan Plachý, jaké má představy? Co od vás očekává?
To jsme vůbec neprobírali. Představy do budoucna, to tam nebylo. Honza od nás chtěl, aby se všechno stabilizovalo. Aby klub nebyl braný tak, jak dneska je. Byl by rád, abychom tomu dali nějaký řád. A ten se nějakým způsobem dodržoval.

Sledoval jste předtím Mladou Boleslav?
Úplně ne. Ze dvou nebo tří zápasů jsem viděl asi 20 minut, Boleslav jsem neřešil, jen jsem si před sezonou říkal: nakoupili, asi budou dobří. Posílili jmény, což ovšem neznamená, že to bude fungovat.

Podle čeho jste chystal sestavu na Olomouc?
Podívali jsme se na jména, jak by to mohlo být. Nešlo o nic zásadního. Hodně nám pomohl videokouč, který řekl nějaké poznatky předchozích trenérů. A nějak jsme to dali dohromady. Víc za tím nehledejte (usměje se).

V Mladé Boleslavi jste už působil během sezony 2004-05, kdy jste střídal Petra Kaňkovského. Blesklo vám to hlavou?
Jo. Myslel jsem si, že to je deset let, ale ono to je už čtrnáct (usmívá se). Říkal mi to Honza Plachý. Jak mi to utíká, jak stárnu, tak blbnu. No jo, 15 let... Zimák jsem našel, kabinu taky. i když ta je samozřejmě udělaná jinak a lépe. Celkově mi to připadá podobné jako kdysi.

Foto: Jan Pavlíček,bkboleslav.cz

Kde je podle vás největší problém Bruslařů?
Po prvním zápase těžko říci. Když prohrajete 1:2... Bylo to vyrovnané utkání, Olomouc byla lepší a zaslouženě vyhrála. Teď těžko mohu blíž říkat, v čem to bylo. Kde jsou rezervy. Je to na podrobnější rozbor.

Na čem chcete s týmem nejvíc pracovat?'
Byli bychom rádi, aby nasazení a agresivita byly v zápasech na úrovni jako ve třetí třetině s Olomoucí. I když jsme nedali góla, tak myslím, že je na čem stavět.

Jak se vám svěřenci zdáli po psychické stránce?
Na začátku byli kluci zatažení, po špatných výsledcích bylo tempo šílené. Olomouc nám hned dala gól, připadalo mi, jako by se hrála první liga. Ale pak se tempo zvedlo, postupem času se to lepšilo.

Pokusíte se změnit herní styl?
Pokud to bude možné, tak ano. Ale všechno není možné udělat hned. Nerad bych, abychom měnili spoustu věcí a nevyšlo z toho nic. Co půjde, to zkusíme. Určitě bychom chtěli víc bruslení, agresivity. A rozhodně ne couvání! S kolegy jsme to takhle netrénovali tři nebo čtyři roky. Rádi bychom hráli takový bruslivější hokej.

Kolik času k tomu bude potřeba?
Rok je někdy málo. A neberte to tak, že si dělám nějaké alibi. Vůbec ne! Loni jsme to zkusili v Kladně, play off se jako by povedlo. Ale až ten konec byl takový, kdy jsme si si říkali, že to nevypadá špatně. Pak přišla baráž a začaly výkyvy, protože soupeři už byli lepší. Tým měl svůj strop.

Potřebují boleslavští hráči impuls?
Nemyslím si. Vyměnili se trenéři, jaký jiný impuls by to měl být? Pokud je mužstvo letargické, čemuž nevěřím, tak mu žádný impuls nepomůže. Jestliže tu budou hráči, kteří nebudou pracovat, tak prostě odejdou. To nám slíbil majitel. Říkal, že kdybychom měli ze zápasů podobný poznatek, že do toho někdo nezapadá, tak půjde pryč. Honza Plachý o tom takhle mluvil. Říkal: udělal jsem výměnu trenérů, teď to bude na hráčích. Ale není to výhrůžka. Jde o to, že hráč si myslí, jak tomu dávají maximum. Ale jeden ho má tady a druhý támhle (ukazuje rukama).

Po odchodu z Kladna o vás nebylo slyšet. Co jste vlastně dělal?
Chodil jsem do lesa, se psem. Také jsem hrál badminton nebo malý fotbal. Jednou nebo dvakrát jsem byl na kempu ve Švédsku. Jenom jsem se bavil.

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz