bahis siteleri

Holky inspirují... i kluky! Říkala jsem jim, že musí makat, vypráví Lásková

Foto: Facebook HC Meteor Třemošná

Ženský hokej si jako mladý sport postupně razí cestu a buduje pozornost. Stoprocentně to platí o tom českém, jehož reprezentantky se letos poprvé představily na olympijských hrách a o půl roku později vybojovaly historický bronz na mistrovství světa. Dostávají se tak do nové a nezvyklé role – role idolů.

Každá z nich si cestou na výsluní vyslechla spoustu posměšků, že „holky přece hokej nehrají“. O to víc zahřeje, když se teď na jejich adresu snáší pochvaly a vzhlíží k nim nová generace mladých sportovců. Jako například k Dominice Láskové.

A pozor – opravdu sem patří výraz „sportovců“ v mužském rodě. Lásková se po mistrovství světa vydala do Třemošné, aby místním žáčkům ukázala svou bronzovou trofej.

To je snad ještě větší milník než samotná medaile. Holky teď inspirují i kluky!

„Dlouho se znám s místním trenérem Martinem Pouskou a před mistrovstvím světa jsem chodila s žáky v Třemošné na led. Po tom, co jsme přivezly medaili, mi Martin psal, jestli bych se tam nezastavila,“ vypráví usměvavá obránkyně, kterou čeká první sezona v ženské obdobě NHL.

Kluci vás tolik chtěli vidět?
Fandili mi, na sociálních sítích mě sdíleli, že nám drží palce. Takže hned, jak jsem našla první příležitost, jsem za nimi jela. Oni se shodou okolností zrovna fotili, tak jsme si taky udělali fotky.

O čem jste se bavili?
Všichni kluci byli unešení z toho, jak je medaile těžká a podobně. Samozřejmě mi gratulovali. Já jsem s nimi zůstala na ledě na celý trénink a chviličku jsme se bavili o disciplíně. Říkala jsem jim, že prostě musí makat, aby tu medaili taky mohli mít jednou na krku.

Vážně nejsme zvyklí, aby u nás holky byly vzorem pro kluky. Přemýšlela jste o tom?
Jasně, je to super! Martin psal i maminkám od holek, takže tam přijely i holky, což je vždycky hezké. Ale když k vám vzhlíží kluci, člověk si říká, že opravdu nezáleží na pohlaví. Sledovali to v televizi a teď byli moc rádi, že si můžou zatrénovat s někým, kdo vyhrál medaili. Říkali mi, že by to taky chtěli někdy dokázat. Pro ty děti kolem deseti nebo třinácti let je podle mě úplně jedno, jestli je to kluk, nebo holka, kdo tu medaili přiveze. Hlavně že ji někdo přiveze a namotivuje je.

„Sledovali to v televizi a teď byli moc rádi, že si můžou zatrénovat s někým, kdo vyhrál medaili. Říkali mi, že by to taky chtěli někdy dokázat.“

Značí to podle vás, že si ženský hokej v české společnosti vydobyl lepší pozici?
Já si myslím, že to začalo olympiádou. Tím, že jsme se na ni dostaly, začalo na ženský hokej koukat hodně lidí. A když jsme teď přivezly medaili, tak doufáme, že se zviditelní ještě víc. Měly bychom mít i lepší finanční podmínky. Pro nás holky, co jsme v reprezentaci deset patnáct let, je cílem, abychom vybudovali lepší podmínky pro naděje českého hokeje. A myslím, že za poslední dva tři roky se nám to daří.

Foto: iihf.com

Máte zprávy o tom, zda probouzíte zájem u malých holčiček? Některé vás navštívily i před šampionátem na kempu v Litoměřicích.
Ano, tam jich bylo hodně. Já jsem vyrůstala na Hvězdě. Když jsem tam teď byla jednou na ledě a viděla jsem v žácích třeba šest holek, to bylo neuvěřitelné. Já jsem znala jenom Anetu Tejralovou, proti které jsem hrála v zápasech Hvězdy se Slavií. Momentálně se hlásí víc holčiček, které chtějí začít hrát hokej, a to je hrozně dobře. Je to krásná hra a myslím, že holky můžou mít díky hokeji krásný život.

„Momentálně se hlásí víc holčiček, které chtějí začít hrát hokej, a to je hrozně dobře. Je to krásná hra a myslím, že holky můžou mít díky hokeji krásný život.“

Věříte, že se zlepší i pohled na hokejistky mezi trenéry a vrstevníky?
Je to těžké. Holky někdy v žákovských kategoriích i dominují. A co si budeme nalhávat, mužské ego je velké, takže ti kluci pak těžce nesou, když jsou holky lepší. Ale i proto věřím, že když bude holek víc a víc, tak by se mohla vybudovat nějaká soutěž pro holky ve středoškolském věku, aby mohly hrát svoji ligu. Tak to funguje v zahraničí.

To ale nejspíš nebude otázka nejbližších let, ne?
Zatím je holek v Česku málo, tak je to těžké. Ale v budoucnu by se to třeba mohlo povést. Pak by holky mohly pokračovat na vysokou do zahraničí, jako jsme to měly já i řada dalších. Studovat a současně hrát kvalitní hokej je důležité, hokejem se přece jen bohužel tolik neuživíme a doživotně ho taky hrát nebudeme. Holky pak budou vybavené i vzděláním.

Foto: iihf.com

RSS | Kontakt | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Cookies | Nastavení soukromí | Ochrana osobních údajů | Sledování streamů | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz